Menu

Mattias Ekstrom zwycięża w Spielberg mimo trudnych warunków

Mattias Ekstrom, kierowca zespołu Audi Sport Team Abt Sportsline, utrzymał prowadzenie od startu do samej mety, by odnieść pewne zwycięstwo w niedzielnym, trwającym 60 minut wyścigu DTM na torze w Spielberg. Ekstrom w bezpiecznej odległości utrzymał za sobą Gary’ego Paffetta z ekipy Mercedes-AMG ART. Podium uzupełnił Edoardo Mortara, partner zespołowy Ekstroma.

W wyniku złych warunków pogodowych start do drugiego wyścigu na torze Red Bull Ring został opóźniony o 10 minut, niemniej jednak po tym czasie kierowcy rozpoczęli zmagania za samochodem bezpieczeństwa.

Układ czołówki za samochodem bezpieczeństwa prezentował się następująco: Mattias Ekstrom, Mike Rockenfeller, Gary Paffett, Pascal Wehrlein, Robert Wickens, Edoardo Mortara, Timo Scheider, Christian Vietoris, Paul Di Resta i Adrien Tambay.

Restart wyścigu nastąpił na piątym okrążeniu. Ekstrom obronił pierwszą lokatę przed Rockenfellerem, z kolei do zmiany doszło na piątej pozycji, po tym jak Mortara wyprzedził Wickensa. Poza torem z kolei znalazł się Christian Vietoris, który tym samym spadł aż na piętnastą pozycję. Mokra i śliska nawierzchnia sprawiała spore problemy zawodnikom, a poza torem znalazł się także Pascal Wehrlein.

Tuż po tych wydarzeniach w alei serwisowej zjawili się Jamie Green oraz Christian Vietoris, jednak dzięki sprawnej obsłudze mechaników, Vietoris utrzymał się przed kierowcą Audi.

Tymczasem na torze na dobre rozbrzmiała walka o drugie miejsce i na dziewiątym okrążeniu Paffett zdołał wyprzedzić Rockenfellera, by awansować na pozycję wicelidera. Niemniej jednak strata Brytyjczyka do prowadzącego w wyścigu Ekstroma wynosiła już 4.8 sekundy.

Na 16 okrążeniu deszcz ponownie przybrał na sile, co zmusiło niektórych kierowców do natychmiastowego zjazdu. W alei serwisowej pojawili się Mike Rockenfeller i Nico Muller, a poza tor wypadli Dani Juncadella i Jamie Green, choć obaj bez problemów zdołali kontynuować.

Po obowiązkowych pit stopach Ekstrom utrzymał prowadzenie, natomiast drugą pozycję Mortarze odebrał Paffett. Kierowca Mercedesa zwiększył tempo, by z okrążenia na okrążenie zmniejszać straty do lidera wyścigu.

Mimo pogoni, Paffett nie zdołał zbliżyć się do Ekstroma i tym samym Szwed odniósł pewne zwycięstwo w Spielberg i na mecie zyskał nad Paffettem 4.3 sekundy. Na trzecim miejscu utrzymał się Edoardo Mortara, za którym finiszowali Mike Rockenfeller i Nico Muller.

Ostatnie okrążenie okazało się wręcz szalone w wykonaniu Timo Scheidera, który został przyblokowany przez Roberta Wickensa, a następnie doprowadził do kontaku z Wehrleinem i Wickensem. Jego rywale wypadli poza tor, natomiast niemiecki kierowca dojechał do mety na szóstej pozycji.

Rywalizację o siódme miejsce stoczyli natomiast dwaj debiutanci – Lucas Auer i i Max Goetz – a zwycięsko z tego pojedynku wyszedł ten pierwszy.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Christian Vietoris i Paul Di Resta, który nie ustrzegł się problemów i wcześniej podczas rywalizacji również wypadł poza tor.

Dani Juncadella przedwcześnie zakończył zmagania, kiedy jego Mercedes AMG C DTM zatrzymał się poza torem.

Image © DTM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE