Menu

DTM zmienia format weekendu wyścigowego

Tom Blomqvist / BMW

Dwa pięćdziesięciopięcio minutowe wyścigi plus jedno okrążenie, będą obowiązywać podczas tegorocznego sezonu wyścigowego serii DTM oraz odmienne zasady podczas pit stopów.

Przez ostatnie dwa sezony kierowcy rywalizowali w sobotnich wyścigach przez czterdzieści minut, natomiast w niedzielnych rywalizacjach przez pełną godzinę, jednak tylko w drugim wyścigu kierowcy byli zobowiązani na przymusowy zjazd do alei serwisowej, co mogło diametralnie zmienić strategię przyjętą przed rywalizacją.

Nowa formuła wyścigowa serii DTM zakłada dwa pięćdziesięciopięcio minutowe wyścigi i podczas obu rywalizacji kierowcy będą musieli pojawić się w boksach na zmianę opon, których na weekend będą mieli jedynie osiem zestawów, oferujących większą przyczepność, lecz także większą degradację.

Zmianie uległy także pit stopy, podczas których w sezonie 2017 będzie obowiązywała ograniczona liczba mechaników pracujących przy zmianie opon oraz tylko jeden pistolet do odkręcania kół, co według promotora ITR ma pozwolić na bardziej ekscytujące wyścigi i różne strategie.

Zespoły w obecnym sezonie nie będą mogły używać także koców grzewczych dla opon przygotowanych na weekend, co będzie skutkowało mniejszą przyczepnością zaraz po wyjeździe z garażu i większymi zmaganiami kierowców za kierownicą.

Nowy format wyścigów zachęca do twórczych strategii i wysoce perfekcyjnego sportu od strony zespołów i kierowców - powiedział Florian Zitzlsperger, członek zarządu ITR.

Mistrz serii DTM Marco Wittmann dodał: Pit stopy ze zmianą opon w obu wyścigach, w połączeniu z nowymi oponami firmy Hankook oraz zakazem używania koców grzewczych, da wyraźnie bardziej taktyczne opcje i mam nadzieję, że także więcej manewrów wyprzedzania i akcji dla naszych fanów.

Wolne sesje treningowe, jak i kwalifikacje pozostają bez zmian.

Format weekendu wyścigowego:

Piątek

  • Trening 1: 30 minut

Sobota

  • Trening 2: 30 minut
  • Kwalifikacje do wyścigu 1: 20 minut
  • Wyścig 1: 55 minut plus jedno okrążenie

Niedziela

  • Trening 3: 30 minut
  • Kwalifikacje do wyścigu 2: 20 minut
  • Wyścig 1: 55 minut plus jedno okrążenie
Image © BMW AG

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE