Menu

Szwedzki debiutant DTM - Tom Blomqvist

Fotele aut w serii DTM są bardzo pożądane przez kierowców, jako że jest to najlepsza i najbardziej popularna seria aut turystycznych, dlatego też nie brakuje chętnych do prowadzenia jednej z trzech marek aut występujących w tej serii.

Sezon rusza na torze Hockenheimring w pierwszy weekend maja, podczas którego zobaczymy trzech debiutantów. Jednym z nich jest Szwed Tom Blomqvist, który będzie jeździł BMW M4 DTM i wybrał 31 numer startowy.

Blomqvist? Dla zagorzałych i wiernych kibiców motorsportu to nazwisko jest dobrze znane. Ojciec Toma, Stig Blomqvist jest legendą rajdów w Szwecji, w 1984 roku zdobył Mistrzostwo Świata WRC i sumie pojechał w 122 rajdach pod szyldem WRC.

Jego syn postanowił jednak zrobić coś innego niż ojciec. W latach młodzieńczych odnosił sukcesy w kartingu, po czym wybrał ściganie się w seriach aut jednomiejscowych. Odniósł on kilka zwycięstw w Formule Renault w Szwecji, a także w Nowej Zelandii.

W 2010 roku Blomqvist zwyciężył w brytyjskiej Formule Renault. Rok później w niemieckiej serii Formuła 3, Blomqvist miał wiele szczęścia, gdy podczas wyścigu na torze Lausitzring uległ wypadkowi, uszkodził trzeci krąg lędźwiowy, co spowodowało przymusową przerwę w startach.

Po powrocie do zdrowia Tom dalej ścigał się w Formule 3 i zaliczył w niej trzy sezony. Następnie w 2012 roku, Tom występował równocześnie w Euro Formule 3 oraz niemieckiej Formule Cup. W Europejskiej Formule 3 zakończył sezon na 7 miejscu, a w niemieckim pucharze pięciokrotnie stawał na podium.

W 2013 roku startował w serii FIA Formula 3 Europe i zajął siódme miejsce, a rok później wygrał sześć wyścigów, co pomogło mu w wywalczeniu drugiego miejsca w generalce na koniec mistrzostw. Sukces ten nie obył się bez echa, ponieważ Szwedem zainteresowało się kilku dyrektorów zespołów z wyższych klas, co finalnie przyniosło mu kontrakt z BMW.

Blomqvist w sezonie 2015 reprezentować będzie zespół RMB, a jego kolegą zespołowym będzie Brazylijczyk, Augusto Farfus.

Szef zespołu Bart Mampaey patrzy w przyszłość i bardzo chwali młodego Szweda.

Kontraktując Toma, nabyliśmy młodego oraz bardzo szybkiego kierowcę. Tom ma wszystko, czego potrzeba by zrobić karierę w DTM.