Menu

ART kończy pierwsze testy DTM w Portugalii

Zespół ART GP ukończył swój pierwszy egzamin przed sezonem DTM w tym tygodniu, podobnie jak auta wszystkich trzech konstruktorów startujących w niemieckiej serii samochodów turystycznych. Testy odbyły się na torze Algarve w Portugalii.

Debiut za kierownicą samochodów DTM zaliczyli Lucas Auer oraz Maximilian Gotz, którzy testowali Mercedesa AMG C63 DTM, który jeździł także Gary Paffett.

Auer, który w 2015 roku wystartuje w pełnym sezonie DTM będzie partnerem byłego mistrza serii Gary’ego Paffetta, natomiast drugi z debiutantów, Gotz będzie rywalizował w barwach zespołu Mucke Motorsport.

Gotz program testowy na torze w Portimao rozpoczął bardzo dobrze, jednak po zaledwie 20 okrążeniach musiał wycofać się z dalszych testów z powodu problemów z samochodem. Na drugi dzień poradził sobie już dużo lepiej i pokonał 103 okrążeń. Drugi z debiutujących w tym sezonie kierowców, Auer, w środę zaliczył aż 104 kółka.

Było kilka potknięć na początku, ale ogólnie rzecz biorąc nasze pierwsze testy zaliczamy na plus. Były one przeżyciem dla całego zespołu, nie tylko dla kierowców, ale także mechaników i inżynierów - powiedział szef zespołu ART Frederic Vasseur.

Pracowaliśmy bardzo ciężko w ostatnich miesiącach, tak aby poznać wszystkie nowe procedury w DTM. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych testów na torze w Portimao.

Max ma duże doświadczenie, które nabył ścigając się samochodami GT. Przez kilka lat jeździł Mercedesem SLS AMG GT3. Pojechał jak rutyniarz i nie było widać, że to jego pierwsze doświadczenie w aucie DTM. Przekazał nam wiele informacji odnośnie prowadzenia się auta, co bardzo dobrze o nim świadczy.

Lucas jest doświadczonym kierowcą, jeśli chodzi o prowadzenie aut jednomiejscowych. To spowodowało, że na początku musiał uczyć się na nowo poruszania po torze zupełnie innym autem. Wiele rzeczy jest dla niego nowych, ale z godziny na godzinę i z dnia na dzień wyglądał coraz lepiej. Jesteśmy wszyscy na dobrej drodze.

Ponadto na testach swoje Mercedesy testowali pozostali kierowcy: Paul di Resta, Christian Vietoris, Pascal Wehrlein oraz Robert Wickens.

BMW prowadziło łącznie sześciu kierowców przez trzy dni testów. Bruno Spengler, Antonio Felix da Costa, Timo Glock, Maxime Martin i Martin Tomczyk oraz kolejna nowa twarz Tom Blonqvist, który prowadził auto po raz pierwszy od potwierdzenia go jako etatowego kierowcy.

Pierwszy raz w życiu jeździłem na tym torze w Portimao - powiedział 21-latek. Tor jest bardzo ciekawy i wymagający, jadąc autem czułem się jak na kolejce górskiej. Przez kilka pierwszych okrążeń byłem trochę zagubiony, ale z czasem się poprawiałem i mogłem pojechać zgodnie z programem zespołu. Na moje szczęście obyło się bez żadnych problemów. Dodatkowo po kilku okrążeniach bardziej wyczułem auto BMW M4 DTM. Myślę, że było dobrze - zakończył podekscytowany debiutant serii.

Audi postanowiło wykorzystać tylko trzech kierowców: Mattiasa Ekströma, Mike’a Rockenfellera oraz Nico Mullera.

Kolejne testy DTM odbędą się na torze Estoril w dniach 25-27 marca, by następnie kierowcy i zespoły przenieśli się na ostatnie przedsezonowe testy do Niemiec na tor Oschersleben w dniach 14-16 kwietnia.

Image © Daimler AG

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE