Menu

Kubica: Rozpoczyna się nowa podróż i mam nadzieję, że zabierze mnie ona daleko. Zrobię co w mojej mocy

Robert Kubica

Podsumowując ostatnie wydarzenia związane z Robertem Kubicą, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje o teście Polaka samochodem Formuły 1 2012. Szczególną uwagę przykuł wywiad, w jakim Kubica wyraził swoje odczucia związane z minioną sesją wraz z ekipą Renault.

W trakcie trwania trzeciej sesji treningowej GP Kanady, Sky Sport F1 skontaktował się z Kubicą, który przyznał, 'że teraz wie, że jest nadal kierowcą Formuły 1.'

Bardzo dobrze się czułem - powiedział Kubica podsumowując test w Walencji.

Pomimo moich ograniczeń nadal mogę robić to, co sześć lat temu. Pracowałem ciężko na tę okazję. Trenowałem jak nigdy wcześniej i jestem w lepszej formie niż kiedykolwiek. Co się dalej stanie? Nie wiem, mogę jedynie dalej pracować aby czerpać kolejne satysfakcje.

Nie da się zaprzeczyć, że zainteresowanie losem Polaka jest duże, zwłaszcza wśród kibiców, dla których stał się dużą inspiracją.

Cieszy mnie zainteresowanie wszystkich. Być może ze względu na moją historię, niestety lub stety, którą żyłem w ostatnich latach.

Przy tak dużej ilości poświęcenia, powiedziałem sobie, że chcę spróbować Formuły 1. Na razie odbyłem tylko test, ale była to wspaniała rzecz i duży krok. Nie ukrywam, że przy tak dobrym samopoczuciu i odczuciach fizycznych, chciałbym pójść na całość. Nie wiem co wydarzy się w nadchodzących miesiącach. Osoba, która ze mną pracowała podczas testu, powiedziała mi: 'jesteś kierowcą F1'. To wyjaśnia wszystko i jest dla mnie bardzo dobre.

Jak doszedłem do testu? Mam szczególny charakter i nigdy nie pukam do drzwi. Nie zaproponowałbym testu. Myślę, że w życiu trzeba być cierpliwym i wychowanym. Trenowałem przez wiele lat w BMW i mało kto pamięta, ale na szczęście w F1 jest Renault składające się z ludzi, którzy mnie również lubią. Dzięki ciężkiej pracy w minionym roku i wspomnieniom doszliśmy do tego testu. Marketing? Nie, ponieważ trzymali test w sekrecie. Nie spodziewałem się go, a dzisiaj wiem, że mogę prowadzić samochód F1.

Te z 2017 intrygują mnie - powiedział odnośnie tegorocznych bolidów Formuły 1. Projekt nowych samochodów poszedł we właściwym kierunku. Te z ubiegłych sezonów nie dostarczały tylu emocji. Sądzę, że uśmiech i zadowolenie kierowców wyraźnie wzrosły. Fizycznie są wymagające, jak 10 lat temu. To jest dobre dla mistrzostw świata.

Wiele osób zastanawiało się w jaki sposób Kubica jest w stanie przezwyciężyć ograniczoną mobilność prawego ramienia.

Dla łatwiejszej obsługi, dźwignia zmiany biegów była po lewej stronie - ustawiałem i zmieniałem biegi tą samą ręką.

Po teście pytali się mnie jak się czuję i byłem zaskoczony, jak zareagowało moje ciało. Naturalnie zmagałem się, jak miało to miejsce po przerwie zimowej. Wykonałem długi przejazd składający się z prawie 30 okrążeń, wspaniałe uczucie. Nie ukrywam, że teraz śpię spokojniej. To wspaniałe uczucie, kiedy wiesz, że nadal jesteś w stanie to robić. W ciągu ostatnich sześciu lat pokonałem długi dystans. Powiedziałem 'nie' wielu atrakcyjnym ofertom. Być może było to nieco aroganckie, ale dla mnie najważniejsza jest Formuła 1.

Rajdy nie były żadnym kaprysem. Pozwoliły mi dojrzeć, nawet po tym, co mi się przydarzyło. Wszystko to sprawiło, że jestem innym kierowcą. Nie mówię, że lepszym, ale innym.

Powiedziałem, że jeśli wrócę do padoku, to z kaskiem aby poprowadzić samochód jednomiejscowy. Jak do tej pory zrobiłem to podczas testu, ale zobaczymy. Rozpoczyna się nowa podróż i mam nadzieję, że zabierze mnie daleko. Zrobię co w mojej mocy - dodał Polak.

Robert Kubica
Sky Sports Italia Image © Renault Sport F1 Team

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE