Menu

Lewis Hamilton tryumfatorem GP Kanady, Ferrari poza podium

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton od startu do mety prowadził w wyścigu o GP Kanady. Przez większość jego dystansu podążał za nim Valtteri Bottas, a Daniel Ricciardo uzupełnił podium. Kierowcy Ferrari uplasowali się poza pierwszą trójką.

Daniil Kvyat początkowo nie był w stanie ruszyć na okrążenie formujące, lecz gdy cała stawka już minęła pierwszy zakręt, Rosjanin zdołał uruchomić swoje Toro Rosso.

Świetnie wystartował do GP Kanady Max Verstappen. Holender awansował na drugą pozycję, a Sebastian Vettel w wyniku dorobnej kolizji na pierwszym zakręcie uszkodził przedni spojler. Niemiec znalazł się na czwartej pozycji za Valtterim Bottasem.

Już na pierwszym okrążeniu doszło do neutralizacji. Romain Grosjean uderzył w Carlosa Sainza i Felipe Massę w trzecim zakręcie. Francuz szczęśliwie dla siebie mógł kontynuować jazdę, lecz jego dwaj rywale zmuszeni byli do wycofania się z dalszej rywalizacji.

Przy restarcie wyścigu Max Verstappen wścielke próbował atakować i wyprzedzić Lewisa Hamiltona. Ta sztuka mu się jednak nie udała. Kimi Raikkonen z kolei stracił kilka pozycji w wyniku zbyt szerokiego wyjazdu w siódmym zakręcie.

Na szóstym okrążeniu Sebastian Vettel zdecydował się na zjazd do alei serwisowej. W samochodzie Niemca wymieniono przedni spojler i opony na nowy komplet supermiękkich. Kierowca Ferrari spadł na ostatnią pozycję.

Max Verstappen, który tak dobrze się spisał w początkowej fazie wyścigu zatrzymał swoje auto na wyjściu z drugiego zakrętu. Tym samym na torze obowiązywała wirtualna neutralizacja.

Skorzystała z tego część kierowców ze środka stawki. Największą stratę ze względu na ten scenariusz zantował Sebastian Vettel, który pomimo pit stopów wielu zawodników znajdował się na końcu stawki.

Tymczasem pech Daniila Kvyata nie miał końca. Rosjanin otrzymał karę przejazdu przez aleję serwisową. Kevin Magnussen z kolei za wyprzedzanie Stoffela Vandoorne przy wirtualnym samochodzie bezpieczeństwa został usankcjonowany pięcioma sekundami.

Kimi Raikkonen na osiemnastym okrążeniu odwiedził mechaników i otrzymał do dyspozycji nowy komplet ogumienia supermiękkiego. Chwilę później do alei serwisowej zjechał Daniel Ricciardo i on jako pierwszy zdecydował się skorzystać z opon miękkich na resztę wyścigu o GP Kanady.

Kierowcy Mercedesa zwlekali z zmianą opon. Valtteri Bottas jako pierwszy został poproszony na pit stop i na dwudziestym czwartym okrążeniu został zaopatrzony w miękką mieszankę. Dopiero osiem "kółek" później Lewis Hamilton zameldował się na swoim stanowisku serwisowym. Brytyjczyk otrzymał do dyspozycji opony supermiękkie.

Na tym samym okrążeniu, co lider wyścigu do mechaników zjechał Esteban Ocon, który przez kilka chwil bronił drugiej pozycji przed Valtterim Bottasem.

Francuz z zespołu Force India po wyjeździe na tor znalazł się na szóstym miejscu, tuż za Kimim Raikkonenem. Co zasakujące utrzymywał on tempo Fina i próbował go nawet wyprzedzić. Blisko siebie była grupa kierowców na pozycjach od trzeciej do siódmej.

Kimi Raikkonen na czterdziestym drugim okrążeniu zjechał na drugi pit stop. Fin na końcówkę wyścigu dostał do dyspozycji ogumienie ultramiękkie. W tym samym momencie Fernadno Alonso pojawił się dopiero na swój pierwszy postój.

Dwadzieścia okrążeń przed metą również Sebastian Vettel wymienił opony na nowy komplet ultramiękkich. Kierowcy Ferrari notowali rekordowe czasy na nowym ogumieniu, co działało deprymująco na walczących z nimi reprezentantów Force India.

Wyścig Daniila Kvyata ostatecznie zosał zrujnowany piętnaście okrążeń przed metą. W wyniku pomyłki sędziów otrzymał nie tą karę, co powinien i w ramach sprawiedliwości dodano mu jeszcze dziesięć sekund doliczenia do rezultatu. Podczas gdy ją odbywał mechanicy pomylili opony w jego aucie i zdecydowano o tym, aby zakończył udział w GP Kanady.

Na sześćdziesiątym okrążeniu Sebastian Vettel wyprzedził Kimiego Raikkonena, który popełnił błąd na hamowaniu do ostatniej szykany. Niemiec w błyskawicznym tempie zbliżał się do walczących o podium Daniela Ricciardo, Sergio Pereza i Estebana Ocona.

Na sześćdziesiątym szóstym okrążeniu Sebastian Vettel hamując do pierwszego zakrętu zaatakował kierowców Force India. Wypchnął on poza tor Estebana Ocona i zajął piątą pozycję. Popełnił on jednak błąd w siódmym zakręcie tracąc dystans do Sergio Pereza.

Dwa okrążenia przed metą Ferndno Alonso z powodu awarii zmuszony był wycofać się z wyścigu o GP Kanady. W tym samym momencie Sebastian Vettel wyprzedził Sergio Pereza i rozpoczął pogoń za Danielem Ricciardo. Ostatecznie jednak ta sztuka mu się nie udała.

Image © Mercedes AMG Petronas

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE