Menu

Historia GP: Grand Prix Węgier

Budapeszt, Węgry

Grand Prix Węgier to wyścig, który po raz pierwszy odbył się 21 czerwca 1936 roku, jednak w późniejszym czasie zarówno z powodów politycznych, jak i wybuchu II wojny światowej, wyścig o Grand Prix Węgier nie odbywał się przez 50 lat.

Do cyklu mistrzostw świata wyścig o Grand Prix Węgier zaczął się zaliczać od roku 1986. Od tamtej pory wyścig ten odbywa się na torze Hungaroring. Z racji tego, że tor Hungaroring jest obiektem, który jest kręty oraz wąski, a także zabrudzony z powodu małego wykorzystywania, wyścig o Grand Prix Węgier często kojarzy się procesjami, jednak w sezonie 1990 udało się obalić to stwierdzenie, kiedy Thierry Boutsen zasiadający za kierownicą bolidu Williamsa powstrzymywał w czasie wyścigu Ayrtona Sennę, który był w tym sezonie pretendentem do korony mistrzowskiej. Brazylijczyk jadący za Boutsenem nie potrafił znaleźć dobrego miejsca do wyprzedzenia.

Często kluczem do odniesienia sukcesu, w wyścigu o Grand Prix Węgier jest strategia postojów w boksach o czym można było się przekonać podczas wyścigu w sezonie 1998, kiedy Michael Schumacher wygrał rywalizację dopiero, gdy zespół Ferrari postanowił zmienić jego strategię.

Wyprzedzanie na torze Hungaroring należy do rzadkości, chociaż kierowcy wykonują te manewry o czym można było przekonać się w 1989 roku, kiedy Nigel Mansell startując z dwunastej pozycji, wyprzedzał rywali i objął prowadzenie.

W sezonie 2003 tor przeszedł minimalną modernizację w celu zapewnienia lepszych warunków wyprzedzania, jednak nawet pomimo tej modernizacji wyprzedzanie na tym obiekcie jest bardzo trudne, dopiero znaczne postępy w aerodynamice bolidu i wprowadzenie systemu DRS ułatwiło przeprowadzanie skutecznych ataków na rywali.

Wśród kierowców najwięcej zwycięstw w Grand Prix Węgier ma Lewis Hamilton. Brytyjczykowi sztuka wygrania tego wyścigu udała się pięciokrotnie, w latach: 2007, 2009, 2012, 2013 i 2016. Pierwsze trzy triumfy miały miejsce za kierownicą bolidu McLaren, natomiast dwa kolejne odbyły się już za kierownicą bolidu Mercedesa.

Na drugim miejscu, pod względem ilości triumfów na torze Hungaroring, kierowcą jest Michael Schumacher. Niemcowi sztuka wygrania wyścigu udała się czterokrotnie, w latach: 1994, 1998, 2001 i 2004. Pierwszy triumf miał miejsce za kierownicą bolidu Benetton, natomiast trzy kolejne odbyły się już za kierownicą bolidu Ferrari.

Wśród zespołów najwięcej triumfów na Węgierskim torze ma zespól McLaren. Legendarna Brytyjska ekipa świętował tutaj zwycięstwo aż jedenastokrotnie, w latach: 1988, 1991, 1992, 1999, 2000, 2005, 2007, 2008, 2009, 2011 i 2012. Pierwsze trzy triumfy, w latach 1988, 1991 i 1992 były dziełem Ayrtona Senny. Kolejne dwa, w latach 1999 i 2000, były dziełem Miki Hakkinena. Trzy z nich w latach 2007, 2009 i 2012 to dzieło Lewisa Hamiltona. Po jednym triumfie dodali: Kimi Raikkonen, w sezonie 2005, Heikki Kovalainen, w sezonie 2008 i Jenson Button, w sezonie 2011.

Pierwsze oficjalne Grand Prix Węgier odbyło się w 1986 roku. Trasa tego wyścigu liczyła 76 okrążeń, a pełen dystans udało się przejechać tylko dwóm pierwszym zawodnikom - Nelsonowi Piquetowi, który wygrał pierwszą edycję wyścigu o Grand Prix Węgier oraz Ayrtonowi Sennie, który na metę wjechał na drugim miejscu. Trzeci na mecie Nigel Mansell miał stratę okrążenia do zwycięscy. Pierwszy w historii wyścig o Grand Prix Węgier zdołało ukończyć tylko dziesięciu kierowców.

Z wyjątkiem sezonu 1936, w którym rywalizacja o Grand Prix Węgier toczyła się na torze Nepliget, od momentu wejścia do kalendarza F1 wyścig gości na torze Hungaroring i odbywa się regularnie. Nie zdarzyło się jeszcze, aby wyścig o Grand Prix Węgier wypadł z kalendarza, tak więc Hungaroring to jeden z nielicznych torów, który może pochwalić się długą obecnością w kalendarzu.

Wśród polskich kibiców tor Hungaroring cieszy się również ogromną sympatią, gdyż właśnie tutaj w sezonie 2006 w barwach zespołu BMW Sauber zadebiutował jedyny jak do tej pory Polak w stawce Robert Kubica, który zastąpił wówczas kontuzjowanego Jaquesa Villneuve'a. W swoim pierwszym starcie Polak zajął wysoką siódmą lokatę, jednak po wyścigu okazało się, ze bolid Polaka jest za lekki o dwa kilogramy. Sędziowie wykluczyli Kubicę z wyników wyścigu, jednak wrażenie jakie polski zawodnik sprawił swoim znakomitym występem zapisało się w pamięci kibiców na bardzo długo.

Również kilku kierowców świętowało na torze Hungaroring swoje pierwsze zwycięstwa w karierze. Takim osiągnięciem może pochwalić się Damon Hill, który wygrał ten wyścig w sezonie 1993, Fernando Alonso w sezonie 2003, który był wówczas najmłodszym zwycięzcom w stawce, a także Jenson Button w sezonie 2006.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE