Menu

Haas zaniepokojony przewagą czołowych ekip

Haas F1 Team

Gene Haas jest zmartwiony prawdziwą przepaścią dzielącą trzy najlepsze zespoły bieżącego sezonu i resztę ekip.

Zespół Haas zajmuje siódmą pozycję w klasyfikacji konstruktorów z dorobkiem 29 punktów w połowie swojego drugiego sezonu w F1. Najlepszym tegorocznym wynikiem była szósta pozycja wywalczona podczas Grand Prix Austrii przez Romaina Grosjeana.

Francuz był najlepszym kierowcą nie licząc reprezentantów Mercedesa, Ferrari i Red Bull Racing, lecz na mecie stracił ponad minutę do zwycięzcy wyścigu Valteriego Bottasa oraz w kwalifikacjach był od niego wolniejszy aż o 1,2 sekundy.

Haas powiedział, że był zaskoczony tym, jak to jest możliwe, że Mercedes, Ferrari i Red Bull mogą być lata świetlne przed resztą stawki.

Myślę, że teraz mamy dwóch dobrych kierowców, obydwaj zdobyli punkty, samochód jest bardzo dobry. Prawdziwą chmurą, która wisi nad nami jest faktem, że jesteśmy od jednej do dwóch sekund [na okrążeniu] wolniejsi od najszybszych samochodów. Całkiem szczerze mówiąc, nie rozumiemy, jak możemy być tak daleko od tego, co uważamy za najnowocześniejszy sprzęt. Poza trzema drużynami, wszyscy są w tej łodzi. Dla mnie to chyba największy problem, że trzy najlepsze zespoły są świetlne lata przed wszystkimi innymi. Rozwijają własne silniki, przekładnie i podwozie, więc w tej roli jest nieodłączna zaleta - powiedział Haas, którego zespół ma ścisłą współpracę z Ferrari.

Haas powiedział, że tak duża różnica dzieląca trzy czołowe zespoły i resztę stawki, sprawiła, że dla tych słabszych ekip nawet podczas najbardziej nieprzewidywalnych wyścigów wywalczenie podium jest czymś wręcz nierealnym.

To dylemat, przed jakim stoi F1. Masz zespoły z przodu, a potem daleko nic ... Wszyscy jesteśmy bardzo blisko, ale w połowie stawki mamy odstęp sekundy. Z konkurencyjnego punktu widzenia wszyscy prezentujemy wyrównane tempo, ale z przodu jest grupa, z którą się zmagamy. Rzeczywistość jest taka, że poza tymi trzema drużynami nikt nie ma szans wygrać. Jeśli zajmujesz miejsce od szóstego do dwudziestego, to nie masz szans na zwycięstwo - dodał Haas.

Image © Haas F1 Team/ LAT Photographic

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE