Menu

Marko nie widzi powodu, dla którego Robert Kubica miałby nie powrócić do F1

Robert Kubica

Konsultant Red Bulla do spraw Formuły 1, będący jedną z ważniejszych postaci w świecie Formuły 1 postanowił ocenić szanse Roberta Kubicy na pełny powrót do tego sportu.

Robert Kubica w tym roku wziął udział w dwóch prywatnych sesjach testowych, które odbył z wykorzystaniem samochodu obecnie należącego do Renault, a w sezonie 2012 wystawianego przez Lotusa modelu E20. Podczas nich potwierdził się najlepszy możliwy scenariusz zgodnie, z którym Polak bez większych problemów był w stanie prowadzić auto, pomimo swoich ograniczeń dotyczących szczególnie prawej ręki, które są konsekwencją wypadku podczas rajdu Ronde di Andora.

Prywatne sesje przebiegły na tyle pozytywnie, że zespół Renault zdecydował się umożliwić Robertowi Kubicy udział w oficjalnych testach Formuły 1 z wykorzystaniem samochodu w obecnej specyfikacji na torze Hungaroring. Polak otrzymał tą szansę kosztem kierowcy etatowego tej ekipy - Jolyona Palmera.

Dr Helmut Marko ma wyjątkowo silną pozycję w zespole Red Bull Racing. Nieoficjalnie się mówi, że to on tak naprawdę podejmuje najważniejsze decyzje. Odpowiada także za wprowadzenie do sportu tak utalentowanych kierowców jak chociażby obecny czterokrotny mistrz świata Sebastian Vettel, najmłodszy zwycięzca Grand Prix w historii Max Verstappen oraz Daniel Ricciardo.

Przed swoim wypadkiem był jednym z najszybszych kierowców swoich czasów. Dodatkowo miał w Renault całkiem udany czas. Jeśli myślą, że mogą kontynuować ten proces, to jest dla nich sensownym wyjściem. Sądzę, że powrót dla Kubicy byłby czymś naprawdę dobrym - powiedział dr Helmut Marko w wywiadzie dla F1.com.

Jeszcze jedna sprawa dotycząca wieku: uważam, że Verstappen jest wyjątkiem. Ogólnie, jeśli spojrzeć na osobowość kierowców, to są tacy, którzy są gotowi w wieku nastoletnim, a inni potrzebują trochę więcej czasu. Jeśli Kubica nadal ma to coś, to czemu nie?

Image © Renault Sport F1 Team

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE