Menu

Autonomiczny samochód bezpieczeństwa w Formule 1?

GP Hiszpanii

Delegat techniczny FIA, Polak Marcin Budkowski w wywiadzie dla Motorsport.com przyznał, że wkrótce w Formule 1 może pojawić się samochód bezpieczeństwa, który nie będzie sterowany przez człowieka.

Pozwólcie, że dam wam przykład: rozmawialiśmy o bezzałogowym samochodzie bezpieczeństwa. Może to promować technologie, która rodzi trochę sceptyzmu, w sposób taki, aby udowodnić, że ona działa. Kierowca samochodu bezpieczeństwa nie będzie już potrzebny, ponieważ kontrola należałaby do komputera. Musimy jednak być świadomi, że auta wyścigowe Formuły 1 bez zawodnika za sterami inżynierowie by pokochali, ale niekoniecznie fani - powiedział Budkowski cytowany przez Motorsport.com.

Technologia samochodów autonomicznych jest promowana w trakcie tegorocznych ePrix Formuły E. Niemniej jednak trzeba przyznać, że nie cieszy się ona zbyt dużym zainteresowaniem. Marcin Budkowski zdaje sobie z tego sprawę.

Uważam, że pomysł wyścigów aut sterowanych przez komputer jest interesującą rzeczą, która przesuwa nasz rozwój w pewnym kierunku. Problem w tym, czy pomysł Formuły 1 bez kierowców przyciągnąłby miliony ludzi na całym świecie? Mam co do tego wątpliwości. Pomimo tego, jednak wykorzystywanie motorsportu jako platformy do promowania nowych technologii może być fantastycznym sposobem do odkrywania nowych rozwiązań - wyjaśnił.

Image © Mercedes AMG Petronas

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE