Menu

Kimi Raikkonen dyktuje tempo w pierwszym treningu przed GP Belgii

Kimi Raikkonen

Kimi Raikkonen zanotował najlepszy czas piewszej sesji treningowej. Fin korzystał z opon ultramiękkich. Lewis Hamilton był drugi wykoryzstując ogumienie miękkie, a pierwszą trójkę uzupełnił Sebastian Vettel.

Marcus Ericsson, Lewis Hamilton i Stoffel Vandoorne rozpoczęli pierwszą sesję treningową od okrążeń instalacyjnych z zamontowanym w aucie systemie ochrony głowy Halo. Tymczasem już na początku Fernando Alonso raportował swoim inżynierom o problemach z jednostką napędową. Hiszpan został poproszony o zjazd do alei serwisowej, aby mechanicy w garażu dokonali stosownych napraw.

Po dwudziestu minutach pierwszej sesji treningowej, gdy kierowcy rozpoczynali swoje drugie przejazdy, Felipe Massa rozbił w siódmym zakręcie auto Williamsa. Brazylijczyk po najechaniu na krawężnik przy wierzchołku musiał zmierzyć się z nagłą nadsterownością, gdy zastosował kontrę, był już na żwirowym poboczu i nieuchronnie mknął w stronę barier. Sesja została na kilka minut przerwana.

Kevin Magnussen z kolei miał drobny problem z zagłówkiem, który dokładnie nie został zamontowany w samochodzie i Duńczyk zmuszony był powrócić do alei serwisowej, aby ekipa Haas poprawiła tą część kokpitu auta Formuły 1 należącego do zespołu Haas.

Po czterdziestu minutach pierwszej sesji treningowej tabela z wynikami się zapełniła. Daniel Ricciardo i Max Verstappen korzystali wtedy z opon ultramiękkich i Australijczyk legitymował się najlepszym czasem - 1:46,656. Lewis Hamilton, który skarżył się na problemy z przegrzewającym się ogumieniem supermiękkim, wkrótce poprawił najlepszy rezultat o 0,217 sekundy i to jego nazwisko widniało na samej górze zestawienia z wynikami.

Na ostatnich pół godziny porannej piątkowej sesji kierowcy wyjechali na różnych oponach. Valtteri Bottas dla przykładu korzystał z miękkich i zanotował najlepszy czas - 1:46,424. Chwilę później w dwunastym zakręcie Fin przyspieszył będąc przy krawężniku i automatycznie stracił kontrolę nad swoim autem, zameldował się w żwirowym poboczu, a potem uderzył w barierę, niszcząc swoje przednie skrzydło.

Lewis Hamilton również miał do dyspozycji ogumienie miękkie i pojechał szybciej niż Valtteri Bottas o 0,869 sekundy. Czas Brytyjczyka wyniósł 1:45,555. Po niedługim momencie duet Mercedesa przedzielili kierowcy zespołu Red Bull Racing, którzy stosowali opony ultramiękkie. Wkrótce na pokonanie szybszego okrążenia zdecydował się Sebastian Vettel, który na najmiększej mieszance zanotował drugi czas z minimalną stratą do najlepszego wyniku.

Kimi Raikkonen w ostatnich minutach treningu poprawił czas Lewisa Hamiltona o 0,053 sekundy.

Image © Scuderia Ferrari

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE