Menu

Alonso stracił moc w silniku, bo pokonał zakręt Pouhon pełnym gazem?

Fernando Alonso

Według doniesień Motorsport.com przyczyną problemów Fernando Alonso na ostatnim okrążeniu było to, że na poprzednim przejechał zakręt Pouhon bez odejmowania gazu.

W swojej ostatniej próbie Hiszpan skorzystał z pomocy Stoffela Vandoorne, który mówiąc żargonem motocyklowym wyholował go na prostej Kemmel i na tym etapie miał szansę na uzyskanie dobrego czasu okrążenia.

Pomiędzy zakrętami jedenaście a dwanaście, Fernando Alonso nie otrzymał dodatkowej energii z jednostki napędowej Hondy. Mając do dyspozycji wówczas jedynie 160 KM i stracił wtedy około pół sekundy. Dlatego też postanowił nie kontynuować tego okrążenia.

Jak się okazuje bram mocy spowodował system Hondy, który stracił orientację co do tego, gdzie się aktualnie konkretnie znajduje na torze. Algorytm zarządzający mocą jest wyliczony w oparciu głównie na danych pochodzących z operowania pedałem gazu. Tak więc, gdy kierowca odpuszcza gaz, to jest to interpretowane, że samochód właśnie pokonuje zakręt.

Gdy na poprzednim okrążeniu Fernando Alonso pokonał zakręt Pouhon pełnym gazem, a nie zwolnił tak jak przez resztę weekendu, to system nie zorientował się, że pokonał wiraż i przy kolejnej próbie nie zmagazynował odpowiedniej ilości energii.

Ustawiamy zakres, który zazwyczaj zależy jest od przepustnicy. Czasami kierowca wykonuje inne działania, więc to sprawia, że system się gubi - powiedział Yusuke Hasegawa dla Motorsport.com.

Image © McLaren

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE