Menu

Hamilton z sekundową przewagą nad Vettelem w pierwszym treningu na torze Monza

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton rozpoczął weekend do GP Włoch od zanotowania zdecydowanie najlepszego czasu okrążenia. Jego przewaga nad wynikiem Valtteriego Bottasa wyniosła aż 0,435 sekundy. Sebastian Vettel do Brytyjczyka stracił 0,115 sekundy.

Pierwszy trening rozpoczął się przy gęstych chmurach zmierzających na tor Monza. Wszyscy kierowcy rozpoczęli zajęcia we Włoszech od wykonania tradycyjnego okrążenia instalacyjnego na oponach pośrednich. Felipe Massa skorzystał z ogumienia supermiękkiego. Brazylijczyk od razu rozpoczął dłuższy przejazd. Pierwszy zanotowany przez niego rezultat wyniósł - 1:27,666.

Pascal Wehrein, Fernando Alonso oraz Carlos Sainz mieli możliwość przetestowania systemu ochrony głowy Halo. Całe trio wyposażone w ten element wykonało kilka okrążeń instalacyjnych.

Kierowcy zdając sobie sprawę z tego, że na radarze znajduje się znaczne pogorszenie pogody, nie zwlekali z kolejnym wyjazdem na tor. Po niedługim czasie Lewis Hamilton na oponach miękkich zanotował czas 1:23,964. Wkrótce wszyscy zawodnicy mieli na koncie swój rezultat, jedynym wyjątkiem był Jolyon Palmer, który po wykonaniu okrążenia instalacyjnego pozostał na dłuższą chwilę w alei serwisowej.

Valtteri Bottas po trzydziestu minutach pierwszej sesji treningowej legitymował się najlepszym czasem - 1:22,086. Fin nie doczekał się odpowiedzi Lewisa Hamiltona, który podczas szybkiego okrążenia popełnił błąd na hamowaniu do Variante della Roggia.

Jolyon Palmer w tym samym momencie wyjechał na tor i pokonał kilka okrążeń pomiarowych, a najlepsze z ich zaowocowało piętnastym wynikiem - 1:25,166.

W połowie treningu zapowiadane krople deszczu pojawiły się na torze, lecz nie był to absolutnie duży opad, wręcz niezauważalny. Kierowcy mogli bez większych problemów kontynuować swoją pracę. Lewis Hamilton udowodnił, że asfalt jest w dobrym stanie uzyskując czas okrążenia 1:21,868 na ogumieniu supermiękkim. Brytyjczyk swój wynik regularnie poprawiał aż do poziomu 1:21,537. Przewaga zawodników Mercedesa nad reprezentantami Ferrari była naprawdę bardzo duża. Wówczas wynosiła ona jedną sekundę.

Trochę większe opady deszczu miały miejsce w ostatnich dwudziestu minutach pierwszej sesji treningowej. Wszyscy zawodnicy zameldowali się w alei serwisowej, a dyrekcja wyścigu wydała komunikat o mokrej nawierzchni. Pomimo tego duet Ferrari opuścił swój garaż i pokonał kilka pojedynczych okrążeń.

Na ostatnich dziesięć minut pierwszej sesji treningowej drobne opady deszczu ustały, a zawodnicy coraz śmielej poruszali się po torze Monza. Niemniej jednak nie wpłynęło to znacząco na wyniki pierwszej sesji treningowej.

Image © Mercedes AMG Petronas

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE