Menu

Więcej kierowców z F2 będzie brało udział w treningach F1?

Chiny

Szefowie Formuły 1 pracują nad możliwościami, które dałyby szansę regularnego uczestnictwa w piątkowych treningach wielu kierowcom startującym w Formule 2.

Standardem na przestrzeni lat stało się to, że zespoły mają szansę udostępnić młodemu zawodnikowi jeden z samochodów na pierwszą sesję treningową przed każdą rudną mistrzostw świata Formuły 1. W ostatnich latach jednak dość rzadko ta możliwość jest wykorzystywana, a w dobie ograniczonych testów, niemal do zera, jest ona na wagę złota dla kierowców startujących w seriach juniorskich takich jak Formuła 2 czy GP3.

Wprowadzanie do Formuły 1 kogoś, kto nie mag doświadczenia jest ryzykowne. Musisz przygotować ich najlepiej jak tylko jest to możliwe, być może na przykład dając mu szansę wzięcia udziału w porannym piątkowym treningu. Takie inicjatywy są ważne. Jeżeli będą mieć problem i w zły sposób zadebiutują w F1, to w wyniku tego ich kariera może się załamać - powiedział Ross Brawn.

Nie uważam, że zastępowanie Felipe (Massy, który nie mógł wziąć udziału w GP Węgier z powodu choroby) kierowcą z F2 byłoby uczciwe, ponieważ miałby niewiele czasu na znalezienie się w samochodzie. Potrzebna jest lepsza struktura tego i jest to jedna z rzeczy, którą będziemy chcieli zrobić. Zaczęliśmy szukać bardziej pozytywnych inicjatyw, aby dać szansę młodym kierowcom jazdy samochodem F1 podczas piątkowego treningu. Obecnie jesteśmy w trakcie dyskusji.

Jednym z problemów Formuły 1 jest brak silnego powiązania z towarzyszącymi jej w Europie wyścigami serii juniorskich - Formuły 2 (wcześniej GP2) oraz GP3. Dobrym przykładem wykorzystania tego aspektu jest MotoGP i współtworzące z nią cykl motocyklowej Grand Prix Moto2 i Moto3.

Myślę, że jest okazja, aby stworzyć coś takiego. Czyż nie byłoby świetnie, gdybyśmy obserwowali młodą gwiazdę w F3, następnie F2, a potem tak jak Max Verstappen zaliczyłby niesamowity debiut w Formule 1. To właśnie chcemy zobaczyć. Mając takie wyścigi w trakcie Grand Prix Formuły 1, fani mogą się w nie zaangażować. To daje szansę na wiele korzyści zarówno komercjalnych i sportowych - odpowiedział dyrektor do spraw sportowych cytowany przez Motorsport.com.

Image © Mercedes AMG Petronas

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE