Menu

Alonso z reprymendą za ignorowanie niebieskich flag podczas GP Japonii

Fernando Alonso

Kierowca McLarena został upomniany za ignorowanie niebieskich flag podczas Grand Prix Japonii, ponadto do konta Hiszpana zostały dopisane dwa punkty karne.

Kierowca McLarena został niezwłocznie powiadomiony przez sędziów o ignorowaniu niebieskich flag i po przeprowadzeniu analizy został ukarany.

Alonso miał wyraźnie pokazane niebieskie światło na swojej kierownicy oraz machano niebieskimi flagami między 14. a 15. zakrętem na 51. okrążeniu. Otrzymał również migające niebieskie światło, informujące go, że lider wyścigu Lewis Hamilton ma nad nim okrążenie przewagi. Alonso przepuścił Hamiltona na 52. okrążeniu w zakręcie 11. Kierowcy zostali poinformowani o przepisach Międzynarodowego Kodeksu Sportowego mówiących, że muszą pozwolić następnemu samochodowi się wyprzedzić i powinni to robić najwcześniej jak tylko się da, niezależnie od ich bieżącej walki o pozycje. Uznano, że Fernando tego nie wykonał - czytamy w oświadczeniu sędziów.

Alonso przyznał podczas przesłuchania, że istniała możliwość, aby Hamilton go wyprzedził na prostej startowej, ale potem już nie mógł zrobić tego wcześniej niż przed jedenastym zakrętem. Tłumaczenia te zostały przyjęte. Decydując o karze sędziowie porównali ten incydent do kilku podobnych i uznali, że przepisy w tym przypadku zostały przekroczone w mniejszym stopniu, a także pozostawił dużo miejsca również Verstappenowi.

Fernando Alonso ostatecznie ukończył wyścig tuż za punktowaną dziesiątką, na 11 miejscu.