Menu

Pirelli nie zamierza wykorzystywać super twardych opon w sezonie 2018

Esteban Ocon / Sahara Force India Formula One Team

Mało prawdopodobnym jest, aby Pirelli wykorzystało najtwardszą mieszankę opon podczas przyszłorocznego sezonu Formuły 1, jednak do końca nie wyklucza takiej możliwości.

Jedyny dostawca ogumienia do Formuły 1, tuż przed zakończeniem zmagań w sezonie 2017, zaprezentował mieszanki opon, które będą dostępne podczas rywalizacji w 2018 roku, wprowadzając do swojej gamy hiper miękką oraz super twardą mieszankę.

Nowe regulacje na sezon 2017 spowodowały, że bolidy przyspieszyły o około trzy sekundy na okrążeniu i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec poprawy tempa, do czego może dojść już podczas przedsezonowych testów w 2018 roku.

Pirelli jest przekone, że w sezonie 2018 będą wykorzystywane opony od hiper miękkiej do twardej i nie będzie potrzeby angażowania najtwardszej mieszanki, jednak nie wyklucze użycia i jej, czego powodem może być rozwój samochodów pod koniec przyszłego roku.

W rzeczywistości nie jest to mieszanka, której zamierzamy użyć w przyszłym roku, jest to mieszanka zapasowa - powiedział szef Pirelli Mario Isola. Chcemy mieć ją w zapasie, ponieważ jeśli z jakiegoś powodu nie docenimy tempa rozwoju pod koniec roku, będziemy mogli jej użyć, jeśli będziemy musieli pójść o krok dalej.

W chwili obecnej planujemy użycie mieszanek od twardej do hiper miękkiej.

Szef Pirelli przyznał także, że ma nadzieję, iż obniżenie miękkości mieszanek o jeden stopień spowoduje, że kierowcy będą wykorzystywać trzy dostępne rodzaje opon na wyścig, a nie jak miało to miejsce w sezonie 2017, gdy brano pod uwagę jedynie dwie najmiększe zestawy, ponieważ trzecia była zbyt twarda. To ma się zmienić w 2018 roku.

Musimy zawsze brać pod uwagę średnią i nigdy nie dokonywać wyboru dla najlepszych zespołów lub zespołów z końca stawki. Zawsze rozważamy cały pakiet i musimy dokonać wyboru, który jest dobry dla wszystkich.

Celem jest, aby wszystkie trzy rodzaje opon były odpowiednie na wyścig w przyszłym roku.

Image © Sahara Force India Formula One Team

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE