Menu

Trwają rozmowy nad powrotem toru Nurburgring do kalendarza Formuły 1

Nurburgring

Włodarze legendarnego toru prowadzą negocjacje z szefami Formuły 1, których efektem ma być powrót do rozgrywania zawodów na tym legendarnym obiekcie już od 2019 roku.

Tor Nurburgring jest jednym z najbardziej kultowych miejsc dla sporów motorowych na całym świecie. Zawody rozgrywane tutaj były jeszcze przed drugą wojną światową, a legendarna północna pętla, zwana również "zielonym piekłem" to prawdziwy symbol minionej epoki, w której kierowcy mknąc z gigantycznymi prędkościami przez szybkie zakręty, bez większych zabezpieczeń ryzykowali swoje życie. Po wypadku Nikiego Laudy w 1976 roku Formuła 1 na Nordschleife już nigdy nie wróciła.

Pomiędzy latami 1982 i 1983 zbudowano tutaj pętlę Grand Prix, na którą Formuła 1 powróciła w 1984 roku pod nazwą GP Europy. Od 2007 roku GP Niemiec było rozgrywane naprzemiennie na torach Nurburgring oraz Hockenheimring.

Sytuacja finansowa toru położonego w mieście Nurburg jednak nie była rewelacyjna i w związku z tym po raz ostatni Grand Prix Formuły 1 odbyło się tam w 2013 roku. Drugi z obiektów niestety także dysponuje ograniczoną gotówką, co zaowocowało tym, że GP Niemiec w latach 2015 i 2017 się nie odbyło.

Nową nadzieją dla włodarzy toru Nurburgring są obecni szefowie Formuły 1, którzy są zwolennikami zwiększenia ilości wyścigów w Europie. Czego przykładem jest to, że w tym roku do kalendarza po dziewięciu latach przerwy powróci GP Francji.

Naprawdę chcielibyśmy, aby Formuła 1 wróciłaby na Nurburgring w 2019 roku. To będzie możliwe tylko wtedy, gdy znaczące warunki ekonomiczne zostaną rozważone. Możemy potwierdzić, że rozmawialiśmy z właścicielami Formuły 1, Liberty Media - powiedział dla Motorsport.com Mirco Markfort, nowy szef toru Nurburgring, który podczas zeszłorocznej GP Abu Zabi spotkał się z Chase'em Carey'em.

Lista kandydatów do zorganizowania Grand Prix Formuły 1 jest naprawdę duża. Szef komercyjny F1 - Sean Bratches we wrześniu przyznał, że otrzymał aż czterdzieści propozycji. Dla Liberty Media priorytetem wydają się być amerykańskie propozycje, miedzy innymi Las Vegas, Nowy Jork czy Miami.

Image © Red Bull Content Pool

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE