Menu

FIA i IndyCar ściśle współpracują nad poprawą bezpieczeństwa kierowców

Osłona głowy kierowcy w IndyCar

Laurent Mekies, delegat FIA ds. bezpieczeństwa potwierdził, że jest w kontakcie z władzami serii IndyCar, w sprawie prac nad osłoną głowy kierowcy, którą przetestowano w bolidach amerykańskiej serii.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa w 2017 roku przeprowadziła testy podobnej osłony z zespołem Ferrari. Testujący pełną osłoną Sebastian Vettel poinformował jednak, że spowodowała ona zawroty głowy, co poskutkowało zrezygnowaniem z takiego rozwiązania.

Organ zarządzający sportami motorowymi kontynuował prace nad systemem 'Halo', który zostanie wprowadzony do bolidów Formuły 1 w sezonie 2018.

Na inne rozwiązanie zdecydowała się tymczasem seria IndyCar, która postawiła na przednią szybę, która w czwartek po raz pierwszy została przetestowana na torze ISM Raceway. Testy odbyły się przy świetle dziennym, o zmierzchu oraz pod osłoną reflektorów.

Zadowolony z testów nowej osłony był Scott Dixon, jednak przyznał, że odczucia Sebastiana Vettela w trakcie testów nie były bezpodstawne.

Wszystko wygląda bardzo dobrze, jestem bardzo szczęśliwy - powiedział Amerykanin ścigający się w IndyCar. Dla nas było to w zasadzie sprawdzenie, czy nie będzie problemów ze światłem.

Osłona głowy kierowcy w IndyCar

Kiedy patrzysz przez taką osłonę widzisz różnice. Twój mózg i oczy muszą po prostu to nadrobić. Im dłużej prowadziłem bolid, bardziej się dostosowywałem.

Laurent Mekies potwierdził, że widział nową osłonę, która została przetestowana w IndyCar.

Oczywiście, że widzieliśmy nową osłonę. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ściśle współpracujemy ze wszystkimi innymi interesariuszami sportów motorowych.

Spotykamy się ze wszystkimi kluczowymi graczami w badaniach nad bezpieczeństwem - kontynuował. Rozmawiamy z władzami IndyCar, NASCAR, a także z chłopakami z V8 Supercars w Australii, więc doskonale zdajemy sobie sprawę z tego co robią inni._

Delegat do spraw bezpieczeństwa w FIA potwierdził, że przekazano informacje na temat osłony dla IndyCar: Komunikujemy się regularnie.

Jeśli chodzi o badania, zawsze staramy się dzielić tym, co robimy. Wszystko działa w obie strony, więc jeden może skorzystać od drugiego i na odwrót.

Osłona głowy kierowcy w IndyCar
Image © IndyCar / Chris Jones

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE