Menu

Fernando Alonso zna swoją przyszłość po zakończeniu kariery w F1

Fernando Alonso

Były kierowca Ferrari oraz Renault postrzega FIA WEC jako kategorię sportów motorowych, w której może kontynuować swoją przygodę na torze po zakończeniu kariery w Formule 1.

Fernando Alonso ogłosił dwa tygodnie temu, że podpisał kontrakt z Toyotą Gazoo Racing w WEC na sezon 2018/19. Oznacza to, że Hiszpana czeka niezwykle intensywny rok. Prócz udziału we wszystkich Grand Prix F1, Alonso wystartuje w ośmiu rundach mistrzostw długodystansowych w tym w prestiżowym i renomowanym 24 Hours of Le Mans.

Niebywała oraz historyczna decyzja Fernando Alonso jest krytykowana przez wielu innych kierowców. Mark Webber obawia się, że kierowca z Oviedo może się wypalić przez tak intensywny rok i w ten sposób utracić ewentualne mistrzostwo świata z McLarenem.

Tym, co kieruje w tej chwili Fernando Alonso i stanowi jego siłę napędową, jest chęć zdobycia potrójnej korony. Stąd decyzje o wystąpieniu w Indy 500, 24 H Daytona oraz podpisaniu kontraktu z Toyotą.

Jednakże, FIA WEC to nie tylko część potrójnej korony, lecz perspektywa ciągłej walki na najwyższym poziomie po F1.

Poziom, który jest wymagany w F1 pod względem czasu oraz przygotowania jest naprawdę ogromny. Po tylu latach zdajesz sobie sprawę, że nadejdzie czas, w którym ciężkie ćwiczenia i codzienne treningi nie będą już dla ciebie możliwe - powiedział Alonso hiszpańskiej gazecie AS.

To tak, jak epizod Carlosa Sainza, który zdecydował się opuścić Rajdowe Mistrzostwa Świata. Wybrał Dakar nie dlatego, że widzi to jako swoją przyszłość. Po prostu lubi rajdy i został mistrzem świata – dodał kierowca McLaren-Renault.

Wybory nie są przypadkowymi decyzjami. Gdy uwielbiasz zawody i uważasz, że któreś z nich są niezwykle atrakcyjne, starasz się coś z tym zrobić, aby w nich uczestniczyć. Kiedy w końcu nadarzy się okazja, aby połączyć dwie rzeczy (F1 i FIA WEC), czyli zrobić coś zupełnie nowego, czego nie mogłeś zrobić przez tyle lat walki w F1, po prostu to robisz!

Dzięki WEC, gdzie jest mniej wyścigów w ciągu roku, możesz odzyskać chociaż odrobinę własnego życia, ale jednocześnie kontynuować rywalizację. To idealna perspektywa po F1.

Fernando Alonso podpisał nową umowę z McLarenem w roku 2017 i ma ona obowiązywać przez trzy kolejne sezony, czyli 2018, 2019 oraz 2020.

Wygasa ona w momencie, w którym Hiszpan osiągnie wiek 39 lat. Od roku 2021 WEC może zaoferować dwukrotnemu mistrzowi świata dalszą rywalizację w sporcie motorowym z mniejszą ilością wyścigów w ciągu roku niż w F1.

Hiszpan podkreśla stanowczo, że wymysł ciągłego ścigania się do roku 2028 nie jest możliwy.

Nie sądzę, że będę ścigał się - odpowiedział Alonso, gdy zapytano go, w której kategorii sportów motorowych znajdzie się za 10 lat.

Image © McLaren F1

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE