Menu

Nowa dyrektywa FIA pomoże zespołom klienckim?

GP Austrii

Światowa Federacja Samochodowa postanowiła przeciąć wszelkie wątpliwości dotyczące osiągów jednostek napędowych ekip klienckich i dostarczających im swoje produkty zespołów fabrycznych. Nowa dyrektywa ma zapewnić jednakową specyfikację wszystkich silników.

W załączniku 4. do regulaminu sportowego istnieje juz zapis, który poprzez system dokumentacji wymaga sprawdzenie, czy wszystkie jednostki napędowe określonego producenta są identyczne. Niemniej jednak w ostatnich latach uwagę FIA zwrócił fakt zarządzania silnikami, a konkretniej rzecz ujmując, tak zwany tryb kwalifikacyjny. Istnieje podejrzenie, że mają do nich dostęp tylko zespoły fabryczne.

Zespoły w zeszłym miesiącu otrzymały dyrektywę, w której opisano szczegółowo sposób interpretacji wspomnianego wcześniej 4. załącznika do regulaminu sportowego.

Celem systemu dokumentacji jest upewnienie się, że wszystkie jednostki napędowe dostarczane przez jednego producenta są identyczne w każdym aspekcie. Mamy powód, aby twierdzić, że tak może nie być. Pomimo tego, że każdy zespół może mieć identyczną dokumentację, to część z silników może być używana w inny sposób niż pozostałe należące do tego samego producenta - czytamy w dyrektywie FIA.

Dlatego według nas wszystkie jednostki napędowe dostarczane przez tego samego producenta powinny być identyczne, nie tylko pod względem dokumentacji, lecz także zarządzanie nimi powinno być jednakowe. Mając to na uwadze, spodziewamy się, że wszystkie silniki pochodzące od jednego producenta będą:

  • identyczne pod względem dokumentacji,

oraz, chyba, że zespół poinformuje nas, że odmówił któregokolwiek z poniższych warunków, powinny być:

  • takie same pod względem oprogramowania i być używanymi dokładnie w ten sam sposób,
  • posiadać identyczną specyfikację oleju i paliwa.

W związku z tym, że często w Formule 1 dostawcy paliw dla zespołów fabrycznych i klienckich się różnią, ostatni punkt może być jedynie opcjonalnym.

Image © Sahara Force India F1 Team

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE