Menu

Fernando Alonso: Nie powinno być żadnej dyskusji na temat halo

Fernando Alonso

Temat wprowadzenia systemu ochrony głowy do Formuły 1 stał się bardzo kontrowersyjny. Część osób związanych ze sportem jest przeciwna tej decyzji, ale nie brakuje także takich, którzy jej bronią. Do tego grona zalicza się między innymi Fernando Alonso.

Trzeba przyznać, że system halo nie należy do najbardziej estetycznych rozwiązań i informacja o obowiązkowym stosowaniu pałąka mającego chronić głowę kierowców nie została przyjęta zbyt pozytywnie. Wielu kibiców nie było usatysfakcjonowanych z tego urządzenia, aczkolwiek uspokajano ich, że do samochodów Formuły 1 z halo wszyscy się przyzwyczają.

Kilka dni temu Toto Wolff przyznał, że gdyby mógł, to usunąłby halo z nowego auta Mercedesa piłą łańcuchową. Zupełnie odmienne stanowisko w tej sprawie ma kilku kierowców, w tym Fernando Alonso.

Jestem pewien, że po kilku wyścigach sezonu 2018 wszyscy o tym zapomną. Jeszcze raz to powiem, to jest urządzenie mające zapewnić nam bezpieczeństwo, będzie chroniło głowy kierowców, więc nie powinno być żadnej dyskusji na ten temat. Oczywiście estetyka nie jest najlepsza w tym momencie, ale w przyszłości z pewnością zostanie znalezione rozwiązanie, żeby była ona poprawiona - wyjaśnił Fernando Alonso dla Sky Sports F1.

Pozytywne zdanie na temat halo wyraził także Sebastian Vettel.

Podczas dopasowywania fotela, wszystko było w porządku. Okazało się to mniej niepożądane niż myślałem. Czekam, żeby wyjechać na tor i jestem pewien, że wszyscy się do tego przyzwyczają - powiedział kierowca Ferrari.

Daniel Ricciardo w swojej sekcji na oficjalnej stronie zespołu Red Bull Racing przypomniał, że w sezonie 2009 także doszło do dramatycznej zmiany wyglądu samochodów, ale po kilku wyścigach zdołano się do nich przyzwyczaić.

Wszystko będzie w porządku. Nie zrozumcie mnie źle, nie podoba mi się wygląd halo, ale myślę, że dość szybko pojawią się inne tematy do poruszania, szczególnie gdy rozpocznie się ściganie. Pamiętacie sezon 2009, w którym Brawn wygrał mistrzostwa i samochody z małymi tylnymi skrzydłami wyglądały prawie jak auta F3? Ludzie podnosili ręce, rozmawiali o tym na starcie, ale potem wszyscy się przyzwyczaili. Sądzę, że wygląd maszyn wtedy był bardziej dramatyczną zmianą niż halo i to jak długo będziemy się do tego przyzwyczajali - oznajmił Australijczyk.

W poniedziałek rozpoczynają się testy przedsezonowe, podczas których będzie można się przyzwyczaić do systemu halo, który od tego roku stanie się integralną częścią samochodów Formuły 1.

Image © McLaren

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE