Menu

Relacja z pierwszego dnia testów przedsezonowych 2018 Formuły 1

Barcelona-Catalunya

Zapraszamy do śledzenia aktualizowanej co godzinę relacji przebiegu pierwszego dnia testów przedsezonowych Formuły 1, który rozgrywany jest na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Godzina 9:00

Na wyjeździe z alei serwisowej zapalone zostało zielone światło, które sygnalizuje początek dnia testowego. Każdy z dziesięciu zespołów będzie korzystał z jednej maszyny. Dla Red Bulla jeździć będzie Daniel Ricciardo, dla Force India Nikita Mazepin, a dla Ferrari Kimi Raikkonen. W aucie Toro Rosso zasiądzie Brendon Hartley, w McLarenie MCL33 Fernando Alonso, w Haasie VF-18 zobaczymy Romaina Grosjeana, a Marcus Ericsson przez cały dzień będzie sprawdzał Saubera C37. Valtteri Bottas zasiądzie natomiast w Mercedesie W09, po południu w kokpicie tej maszyny znajdzie się Lewis Hamilton.

Zespół Williams postanowił podzielić obowiązki na dwóch kierowców. Lance Stroll pojawi się w porannej sesji, a po południu zastąpi go Sergey Sirotkin. Tą samą drogą poszła ekipa Renault, która rano będzie korzystać z usług Nico Hulkenberga, a po południu do akcji wkroczy Carlos Sainz.

Tuż przed startem sesji swoją maszynę oficjalnie zaprezentowały pozostałe trzy ekipy. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami, w których znajdują się informacje o nowych autach Haasa, Force India i Toro Rosso.

Poranek w Montmelo nie należy do najcieplejszych. Jest pochmurno i zimno - temperatura powietrza wynosi jedynie niecałych 5 stopni Celsjusza. Nie są to wymarzone warunki do testowania. Niestety prognozy nie są zbyt optymistyczne i według synoptyków zespoły maksymalnie mogą liczyć dzisiaj na 7 stopni Celsjusza. W dalszej części dnia spodziewane są opady deszczu.

Godzina 10:00

Na prośbę zespołów start sesji testowej został opóźniony o dziesięć minut. W związku z tym poranna sesja zakończy się o godzinie 13:10. Niektórzy złośliwie skomentowali, że w ten sposób Formuła 1 przygotowuje się do nowego harmonogramu wyścigów, które od tego roku rozpoczynać się będą nie o równej godzinie, lecz 10 minut po.

Od razu na tor wyjechali Brendon Hartely, Valtteri Bottas, Romain Grosjean oraz Marcus Ericsson. Wkrótce również pozostali kierowcy pokonali okrążenia instalacyjne, podczas których sprawdzali, czy maszyna działa prawidłowo i ponownie zameldowali się w alei serwisowej.

Po niecałym kwadransie od rozpoczęcia sesji, Kimi Raikkonen zanotował pierwszy czas okrążenia - 1:58,273 sekundy. Zdecydowanie bardziej konkurencyjne i reprezentatywne wyniki chwilę później zaczął notować Valtteri Bottas. Fin wykonał serię okrążeń na ogumieniu pośrednim. Najlepszy rezultat wyniósł - 1:22,952 sekundy.

Fernando Alonso tuż po godzinie 9:40 opuścił aleję serwisową i na oponach supermiękkich uzyskał drugi rezultat - 1:24,202. Chwilę później Hiszpan spowodował wywieszenie pierwszej czerwonej flagi, meldując się w żwirowej pułapce na wyjściu z ostatniego zakrętu. Z jego McLarena MCL33 odpadło tylne prawe koło. Podczas tamtego okrążenia dwukrotny mistrz świata uzyskał rekord pierowszego sektora.

Sesję wznowiono o godzinie 9:58. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami: barwy na sezon 2018 zespołu Red Bull Racing oraz testy przedsezonowe bez Nicholasa Latifiego.

Godzina 11:00

Jak na ironię tuż po wypadku Fernando Alonso, na tor wyjechał Brendon Hartley w Toro Rosso STR13 z silnikiem Hondy, który przecież w poprzednich latach skutecznie uniemożliwiał McLarenowi pokonywanie większego dystansu podczas testów. Jak się okazało Nowozelandczyk bez problemów pokonał serię kilku okrążeń na oponach miękkich, a najlepsze z nich pozwoliło mu wówczas na zajęcie czwartego miejsca. Jego najlepszy wynik to 1:27,214 sekundy. Do lidera zestawienia - Valtteriego Bottasa stracił 4,262 sekundy.

Później na torze pojawił się Daniel Ricciardo i Nico Hulkenberg. Obaj kierowcy mieli do dyspozycji opony pośrednie i poprawiali swoje najlepsze rezultaty. Reprezentant Renault awansował na drugą pozycję ze stratą zaledwie 0,129 sekundy do wyniku Valtteriego Bottasa, a zawodnik Red Bulla zanotował trzeci czas ze stratą 0,269 do najlepszego. Po chwili jednak również Fin przyspieszył o 0,517 sekundy i umocnił się na pierwszej pozycji.

Wkrótce Nico Hulkenberg jako drugi zawodnik obok reprezentanta Mercedesa zszedł poniżej bariery 1 minuty i 23 sekund.

Valtteri Bottas pod koniec godziny dziesiątej rozpoczął serię szybszych okrążeń i bez większych problemów uporał się z kolejną granicą 1 minuty i 22 sekund. Tymczasem spośród kierowców biorących udział w sesji porannej jedynie Marcus Ericsson nie pokonał jeszcze ani jednego okrążenia pomiarowego.

Godzina 12:00

Na początku godziny jedenastej Nico Hulkenberg uzyskał najlepszy czas okrążenia. Niemiec mając do dyspozycji ogumienie pośrednie, czyli dokładnie takie samo, co Valtteri Bottas, poprawił jego rezultat o 0,517 sekundy.

Wtedy również i Kimi Raikkonen zdecydował się na pokonanie kilku szybszych okrążeń swoim Ferrari. Fin zanotował trzeci rezultat ze stratą 0,660 sekundy do wyniku Nico Hulkenberga. W pierwszej próbie przeszkodził mu Marcus Ericsson, który wreszcie uzupełnił tabelę o swój czas okrążenia.

Kolejną czerwoną flagę w poniedziałek spowodował Nikita Mazepin, który zatrzymał swoją maszynę na poboczu czwartego zakrętu. Swoją przygodę także miał Romain Grosjean, który dla odmiany nie zmieścił się w ósmym wirażu, ale pomimo tego wrócił na tor i zjechał do alei serwisowej.

Dziesięć minut przed godziną dwunastą sesja została wznowiona. Od razu na tor wyjechał Marcus Ericsson, który dotychczas legitymował się najsłabszym czasem sesji.

Godzina 13:00

Kimi Raikkonen na mieszance pośredniej poprawił czas Nico Hulkenberga, schodząc tym samym poniżej bariery 1 minuty i 21 sekund. Rezultat Fina wyniósł dokładnie 1:20,970 sekundy. Niemiec również przyspieszył, wielokrotnie zmieniał się na pozycji lidera ze swoim rywalem, ale ostatecznie musiał pogodzić się z drugą pozycją, tracąc zaledwie 0,041 sekundy do najlepszego wyniku. Należy jednak dodać, że reprezentant Ferrari uzyskał ten czas na oponach miękkich, kierowca Renault korzystał z pośrednich.

Czasy okrążenia w sposób znaczący zaczął także poprawiać Lance Stroll. Kanadyjczyk regularnie notował progres, a za sprawą rezultatu - 1:22.452 sekundy, awansował na piąte miejsce w zestawieniu z wynikami.

Na godzinę przed zakończeniem porannej części sesji Brendon Hartley miał już na swoim koncie 50 okrążeń. Nie licząc Nico Hulkenberga, który wtedy okrążył tor Circuit de Barcelona-Catalunya 54-krotnie, był to największy dystans. Niezawodność jednostki napędowej Hondy naprawdę pozytywnie zaskakuje.

McLaren poinformował, że Fernando Alonso wróci na tor podczas popołudniowej sesji. Powodem wypadku Hiszpana była awaria nakrętki, przez którą opona odpadła od samochodu. Pomimo tych zapowiedzi dwukrotny mistrz świata wyjechał z alei serwisowej dziesięć minut przed przerwą obiadową.

Zdecydowanie więcej szczęścia miał Nikita Mazepin. Kilkanaście minut po zatrzymaniu auta w żwirowej pułapce, mechanicy Force India doprowadzili maszynę do stanu używalności i Rosjanin powrócił do rywalizacji.

Wkrótce także Daniel Ricciardo podkręcił tempo i awansował na trzecią pozycję, spychając Valtteriego Bottasa na dalszą lokatę. Australijczyk pokonywał w tym momencie sesji jednak już nieco dłuższe przejazdy, które komponował z kilkoma krótszymi momentami spędzonymi na torze.

W finałowej godzinie sesji testowej kierowcy coraz chętniej zakładali opony miękkie. Po tym jak Kimi Raikkonen ustanowił najlepszy czas na tym ogumieniu, Nico Hulkenberg spróbował z nich skorzystać. Niemniej jednak Niemiec nie pokonał szybkiego okrążenia, którego tuż przed przerwą obiadową nie omieszkał wykonać Valtteri Bottas. Kierowca Mercedesa na ogumieniu pośrednim zanotował najlepszy wynik - 1:20,349 sekundy.

Dosłownie kilka sekund później to Daniel Ricciardo legitymował się najlepszym czasem okrążenia - 1:20,179. Australijczyk także korzystał z ogumienia pośredniego. To on zakończył poranną sesję pierwszego dnia testów przedsezonowych na czele.

Od godziny 13:10 kierowców i zespoły czeka przerwa obiadowa. Sesja popołudniowa rozpocznie się o godzinie 14:00.

Godzina 15:00

Po przerwie między sesjami w kilku zespołach doszło do zmian kierowców. W Renault zasiadł Carlos Sainz, a dla Williamsa testy rozpoczął debiutujący Sergey Sirotkin.

Rosjanin jako pierwszy pojawił się na torze po przerwie, lecz już po jednym okrążeniu powrócił do alei serwisowej

Swój czas poprawił natomiast Fernando Alonso, który na super miękkich oponach odnotował 1:23.112.

Tuż przed zakończeniem pierwszej godziny popołudniowej sesji na do akcji na torze włączył się Lewis Hamilton, który zastąpił w Mercedesie Valtteriego Bottasa. Pierwszy pomiar Brytyjczyka wyniósł 1:26.974, a następnie poprawił się na 1:24.315.

W międzyczasie Alonso (super miękka mieszanka) awansował na piątą lokatę z najlepszym wynikiem w trzecim sektorze.

Godzina 16:00

Carlos Sainz dołączył do stawki kierowców, by wykonać swoje pierwsze okrążenia na tych testach. Niemniej jednak, przy wykorzystaniu opon pośrednich, jego tempo było zachowawcze - wykonał sześć okrążeń z rzędu nie przekraczając bariery 1:30.

Warunki na torze były jednak dalekie od ideału. Kierowcy mieli duże problemy z rozgrzaniem opon przy tak niskiej temperaturze. Mimo to kilku zawodnikom udało się poprawić czasy okrążeń, a wśród nich znalazł się Romain Grosjean, notujący 1:22.578 na miękkiej mieszance. Wyniki poprawili także Sainz (1:23.777) i Hamilton, który za sprawą czasu 1:22.327 wskoczył do czołowej szóstki.

Z kolei aż 90 okrążeń na swoim koncie miał Brendon Hartley, który testuje dla zespołu Toro Rosso (w tym roku jest wyposażony w silniki Hondy). Hartley na tym etapie dysponował największą ilością okrążeń, a tuż za nim w tej klasyfikacji znajdował się Daniel Ricciardo.

Pierwsze piętnaście okrążeń dla zespołu Williams odnotował Siergiej Sirotkin, którego najlepszy czas wynosił 1:44.248.

Godzina 17:00

Przy niezbyt sprzyjającej aurze temperatura toru spadła do około 9 stopni Celsjusza. Po dłuższej nieobecności wszystkich kierowców na torze, milczenie postanowił przerwać Fernando Alonso. Hiszpan rozpoczął turę przejazdów na ultra miękkiej mieszance i dzięki temu poprawił swój dotychczasowy wynik o sekundę.

Poprawę czasu na 1:22.428 zanotował także Carlos Sainz, który wskoczył na szóstą lokatę tuż za Alonso. Jego bolid Renault wyposażony był jednak w miękkie opony.

Większość zespołów zdecydowała się na zmiany w ustawieniach. Poszczególni kierowcy wyjeżdżali na tor tylko na 2 lub trzy okrążenia, po czym wracali do alej serwisowej.

Godzina 18:00

Niewiele działo się na torze na rozpoczęcie finałowej godziny pierwszego dnia testów. Temperatura wciąż była zbyt niska aby dobrze rozgrzewać opony.

Red Bull Racing zdecydował się wypuścić Daniela Ricciardo na oponach przejściowych. Na podobną strategię zdecydował się McLaren z Fernando Alonso.

Przy wciąż pogarszających się warunkach pogodowych obaj kierowcy ponownie pojawili się na torze, lecz z oponami przeznaczonymi na deszcz. Williams dał także szansę Sirotkinowi aby ten zdobył doświadczenie na deszczu, dlatego do akcji włączył się na oponach przejściowych.

Red Bull Racing na zakończenie zrealizował swój główny cel, jakim było zanotowanie przynajmniej 100 okrążeń. Daniel Ricciardo nie dość, że zakończył dzień z najlepszym czasem (1:20.179), ponadto był autem największej ilości okrążeń.

Kolejno za nim sklasyfikowani zostali: Valtteri Bottas, Kimi Raikkonen, Nico Hulkenberg, Fernando Alonso, Carlos Sainz, Lewis Hamilton, Brendon Hartley, Lance Stroll, Romain Grosjean, Marcus Ericsson, Nikita Mazepin i Siergiej Sirotkin.

Image © Williams F1

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE