Menu

Daniel Ricciardo najszybszy podczas porannej sesji pierwszego dnia testowego

Daniel Ricciardo / Aston Martin Red Bull Racing

Najlepszy czas porannej sesji pierwszego dnia przedsezonowych testów uzyskał Daniel Ricciardo. Kierowca Red Bulla, notując czas 1:20.179, wyprzedził Valtteriego Bottasa. Wynik Australijczyka jest o ponad 1.5 sekundy lepszy od tego uzyskanego przez Lewisa Hamiltona w ubiegłorocznej pierwszej sesji testowej.

Udział w porannej sesji na torze pod Barceloną wzięli: Valtteri Bottas (Mercedes), Kimi Raikkonen (Ferrari), Daniel Ricciardo (Red Bull), Nikita Mazepin (Force India), Lance Stroll (Williams), Nico Hulkenberg (Renault), Brendon Hartley (Toro Rosso), Romain Grosjean(Haas), Fernando Alonso (McLaren) oraz Marcus Ericsson (Sauber). W ekipach Mercedesa, Williamsa i Renault po południu dojdzie do zmiany kierowcy. Lewis Hamilton zastąpi Bottasa, Sergey Sirotkin Strolla, a Carlos Sainz Hulkenberga.

Na prośbę zespołów rozpoczęcie poniedziałkowej sesji testowej zostało przesunięte o 10 minut. Tym samym zawodnicy na przerwę obiadową udali się o 13:10.

Warunki pogodowe w trakcie pierwszych czterech godzin sesji nie należały do najłatwiejszych. O 8:50 temperatura powietrza wynosiła zaledwie 4,3 stopnia Celsjusza, a nawierzchni 9,4. Takie warunki nie zachęcały początkowo do wykonywania pomiarowych okrążeń. O godzinie 10 odnotowane czasy mieli jedynie Valtteri Bottas (1:22.952), Fernando Alonso (1:24.202), Daniel Ricciardo (1:27.214) oraz Kimi Raikkonen (1:58.273). Pozostali kierowcy – za wyjątkiem Carlosa Sainza i Sergeya Sirotkina – wykonali tylko okrążenia instalacyjne.

Na dość mały ruch na torze wpływ miała również czerwona flaga. Ok. 9:45 Fernando Alonso wypadł na żwirowe pobocze, czym spowodował przerwanie sesji. Przyczyną tego incydentu było odpadnięcie prawego tylnego koła z jego samochodu spowodowane przez poluzowanie nakrętki. Na nieszczęście Hiszpana, w jego McLaranie doszło do uszkodzenia podłogi, przez co mechaników czekało sporo pracy, by naprawić samochód. Sztuka ta udała się jeszcze w trakcie trwania porannej sesji. Dwukrotny mistrz świata powrócił na tor na 10 minut przed jej końcem.

W miarę upływu czasu w tabeli wyników pojawiały się kolejne nazwiska. Jako ostatni pomiarowe okrążenie wykonał kierowca Saubera, Marcus Ericsson. Rezultat Szweda był jednak mocno odbiegający od wyniku uzyskanego przez będącego wówczas na dziewiątym miejscu Nikitę Mazepina (strata niespełna 13 sekund).

O godzinie 11:30 z czasem 1:21.326 na czele stawki znajdował się Nico Hulkenberg. Kierowca Renault o pół sekundy wyprzedzał Valtteriego Bottasa. W samochodach obu zawodników założone były opony wykonane z mieszanki pośredniej. Hulkenberg był nie tylko najszybszym kierowcą na torze, ale również i najbardziej zapracowanym. Niemiec miał przejechane wówczas 36 okrążeń.

Na 1,5 godziny przed końcem porannej sesji pojawiła się druga czerwona flaga. Tym razem sprawcą incydentu był kierowca testowy Force India, Nikita Mazepin. Rosjanin wypadł z toru zatrzymał samochód w zakręcie numer cztery. Zanim sesja została wznowiona, konieczne było zabranie uszkodzonej maszyny i uporządkowanie pobocza w okolicach zakrętu. Zielona flaga pojawiła się ostatecznie o 11:49.

Po wznowieniu sesji wielu zawodników podkręciło tempo. Warunki co prawda nadal były dość kiepskie, ponieważ temperatura powietrza nieznacznie przekroczyła 8 stopni, a nawierzchni 15, ale nie przeszkodziło to Kimiemu Raikkonenowi na złamanie bariery 1 minuty i 21 sekund. Fin notując czas 1:20.970, wyprzedził w tabeli liderującego dotychczas Hulkenberga. Niemiec odpowiedział na ten wynik bardzo szybko i ponownie znalazł się na czele. Kierowca Renault okrążenie toru pod Barceloną przejechał najpierw w czasie 1:20.863, by kilka minut później poprawić się o kolejne 0.316 sekundy. Rezultaty te notował również na oponach pośrednich.

Do zmian doszło również na końcu tabeli. Na dziewiąte miejsce awansował Marcus Ericsson, który rozpoczął serię kilku szybkich przejazdów. Do ósmej pozycji zajmowanej przez Fernando Alonso tracił jednak ponad sekundę.

Poprawę wyników notowali również Valtteri Bottas i Daniel Ricciardo. Fin na kolejnym komplecie opon pośrednich pokonał kilka okrążeń, każde w coraz lepszym czasie. Kierowca Mercedesa nie złamał jednak bariery 1:21, do niej zabrakło mu 0.106 sekundy. Ta sztuka udała się jednak Australijczykowi. Zawodnik Red Bulla uzyskał czas 1:20.688 i umocnił się na trzecim miejscu.

Na pół godziny przed końcem sesji na prowadzenie powrócił Kimi Raikkonen. Fin zanotował wynik 1:20.506, lecz dokonał tego na komplecie miękkich opon. Z takiego ogumienia w porannej sesji korzystali również Lance Stroll i Brendon Hartley, lecz ich najlepsze rezultaty oscylowały w okolicach 1:22.5. Z miękkiej mieszanki w ostatnich minutach porannej sesji skorzystał także Nico Hulkenberg, ale Niemiec nie poprawił swojego wcześniej uzyskanego czasu okrążenia.

Gdy wydawało się, że najlepszy wynik porannej sesji będzie należeć do Raikkonena, to na 10 minut przed jej zakończeniem na czoło tabeli awansował Valtteri Bottas. Fin uzyskał czas 1:20.349 na oponach pośrednich i o ponad 0.150 sekundy wyprzedził swojego rodaka. Kierowca Mercedesa nie zakończył jednak poranka z najlepszym wynikiem, bowiem okrążenie toru w czasie 1:20.179 pokonał Daniel Ricciardo. W jego samochodzie także znajdowały się opony pośrednie.

Zawodnicy powrócą na tor o godzinie 14.

Image © Getty Images / Red Bull Content Pool

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE