Menu

Relacja z drugiego dnia testów przedsezonowych 2018 Formuły 1

Brendon Hartley / Scuderia Toro Rosso

Zapraszamy do śledzenia aktualizowanej co godzinę relacji przebiegu drugiego dnia testów przedsezonowych Formuły 1, który rozgrywany jest na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Godzina 9:00

Pogoda w Montmelo nie rozpieszczała wczoraj i wcale nie lepiej jest dzisiaj. W nocy w Katalonii padał śnieg, jednak teraz temperatura powietrza nie przekracza wartości -0.5 stopnia Celsjusza. Niestety prognozy nie są zbyt optymistyczne i przez cały dzień ma być zimno, ale na szczęście nie powinno być żadnych opadów.

Dzisiaj do jazdy po torze Circuit de Barcelona-Catalunya wyznaczeni są Sebastian Vettel, który oczywiście zasiądzie w Ferrari SF71H, Max Verstappen z zespołu Aston Martin Red Bull Racing, Esteban Ocon z Force India, Pierre Gasly z Toro Rosso, Kevin Magnussen z ekipy Haas, Stoffel Vandoorne z McLarena i Charles Leclerc z Saubera.

Jeśli warunki na to pozwolą, to zgodnie z harmonogramem Robert Kubica powinien pojawić się w kokpicie auta Williamsa FW41 podczas sesji popołudniowej. Rano pracować będzie natomiast Siergiej Sirotkin.

Dla Renault rano jeździć będzie Carlos Sainz, a po południu Nico Hulkenberg. W Mercedesie W09 najpierw zobaczymy Valtteriego Bottasa, a na drugą część dnia zastąpi go Lewis Hamilton.

Godzina 10:00

Warunki atmosferyczne w pierwszej godzinie drugiego dnia testów były bardzo złe. Temperatury były bliskie 0 stopni Celsjusza. To skuteczne uniemożliwiło kierowcom wykonywanie bardziej zaawansowanych prac.

Niemal cała stawka ograniczyła się jedynie do okrążeń instalacyjnych na oponach przejściowych lub później przeznaczonych do jazdy po suchej nawierzchni.

Jedyne, na co zespoły mogły sobie pozwolić, to sprawdzenie przepływu powietrza za pomocą specjalnych sensorów.

Godzina 11:00

Druga godzina jazd, drugiego dnia przedsezonowych testów na torze Barcelona-Catalunya, rozpoczęła się ponownie od wolnych przejazdów na oponach przeznaczonych na mokrą nawierzchnię, mimo iż tor był całkowicie suchy. Powodem wyboru takiego ogumienia był brak możliwości rozgrzania opon typu slick.

Jako pierwszy na mierzone okrążenie zdecydował się Carlos Sainz, który na oponach przejściowych uzyskał czas 1:34.177, a następnie, już na ogumieniu przeznaczonym do jazdy po suchej nawierzchni poprawił się na 1:26 oraz 1:25.059. Wkrótce do Hiszpana dołączył także Valtteri Bottas, który zdecydował się na oponę miękką, jednak nie spisywała się ona najlepiej, co potwierdzają dwucyfrowe straty Fina.

Kierowcy sporadycznie pojawiają się na torze, jednak ich przejazdy trwają nie dłużej niż kilka okrążeń bez ustanawiania czasu przejazdu.

Aby kierowcy oraz zespoły posiadały więcej czasu na testy, z powodu braku możliwości odpowiednich jazd przy słabych warunkach atmosferycznych w godzinach porannych, zdecydowano o usunięciu przerwy obiadowej z harmonogramu.

Godzina 12:00

Tylko dwóch kierowców zdecydowało się na poprawę swoich okrążeń, podczas trzeciej godziny wtorkowej sesji testowej, natomiast większość zawodników pozostawała w boksach lub pojawiali się na pętli na krótkie przejazdy.

Jako pierwszy na szybkie okrążenia pomiarowe zdecydował się Valtteri Bottas z zespołu Mercedes, który początkowo wykręcił czas 1:43.750, jednak już na kolejnych kółkach poprawiał swoje osiągi, co zakończyło się pierwszym czasem w zestawieniu - 1:20.806.

Szybkie okrążenia zaprezentował także Stoffel Vandoorne, wybierając opony hiper miękkie. Belg swój pierwszy przejazd zakończył z czasem 1:23.443, jednak po chwili poprawił się na 1:21.794, a następnie 1:21.202, co plasowało go na drugiej lokacie. Kierowca McLarena tuż po godzinie 12:00 uzyskał rezultat 1:20.325, wskakując tym samym na prowadzenie z przewagą 0.481 sekundy nad drugim Bottasem.

Kolejne okrążenia na swoim koncie zapisywali: Gasly, Sirotkin, Leclerc, Ocon oraz Vettel, jednak żaden z nich nie postanowił przejechać pomiarowego kółka.

Godzina 13:00

Poprawa warunków atmosferycznych oraz podnosząca się temperatura toru pozwoliła kierowcom na uzyskiwanie coraz lepszych pomiarowych okrążeń.

Tuż po godzinie dwunastej na torze pojawili się Kevin Magnussen oraz Pierre Gasly, a także Sebastian Vettel i Charles Leclerc, natomiast jedynym który pozostawał w boksach był Max Verstappen.

Z okrążenia na okrążenie kierowcy poprawiali swoje czasy, w tym i Valtteri Bottas, który powrócił na prowadzenie z 1:20.270, wyprzedzając drugiego w zestawieniu Stoffela Vandoorne'a o zaledwie 0.055 sekundy.

Awans do czołowej trójki odnotował natomiast Sebastian Vettel, który poprawiał swoje rezultaty z każdym kolejnym kółkiem, co dało mu czas 1:21.341 i stratę ponad sekundy do najszybszego Bottasa.

Na tor po dłuższej przerwie powrócił także Max Verstappen, pokonując kolejne okrążenie instalacyjne, jednak ponownie powrócił do boksów nie notując pomiarowego kółka.

Poprawę rezultatów odnotowali także Sainz, Sirotkin, Ocon, Gasly oraz Leclerc, których liczniki pokazywały ponad dwadzieścia okrążeń.

Większość kierowców w tej godzinie zdecydowała się na opony miękkie, choć Vandoorne wybrał ultra miękkie, a Vettel pośrednie.

Kierowcy pozostają na torze, po usunięciu z harmonogramu przerwy obiadowej, co pozwoli wykorzystać lepsze warunki.

Godzina 14:00

Zazwyczaj w tym czasie ma miejsce przerwa obiadowa, ale wyjątkowo niesprzyjające warunki wymagają od zespołów pewnych poświęceń i dlatego we wtorek została ona odwołana. Kierowcy dalej jeździli po torze. Zespół Mercedesa zdecydował, że nie będzie tracił czasu na zmianę zawodnika i przez cały dzień pracować będzie Valtteri Bottas.

Niestety nie zabrakło pewnych problemów technicznych. Ekipa Red Bull Racing zgłosiła wyciek wody z nowej maszyny RB14. Na szczęście nie była to zbyt poważna usterka i Max Verstappen około godziny 13:30 mógł jako ostatni z kierowców biorących udział w porannej sesji, zanotować czas jednego okrążenia. Holender na tym etapie dnia plasował się na ósmej pozycji z wynikiem 1:22,849.

Tuż przed godziną czternastą Charles Leclerc zatrzymał swojego Saubera C37 w żwirowej pułapce na poboczu czwartego zakrętu. Z tego powodu przez około dziesięć minut na torze mieliśmy czerwoną flagę.

Godzina 15:00

Ta część sesji obfitowała w wiele wydarzeń. Najpierw Sebastian Vettel na świeżym komplecie opon pośrednich uzyskał najlepszy czas sesji - 1:20,168, a dokładnie kilka chwil później miał przygodę w drugim zakręcie. Niemiec zaliczył piruet i kontynuował jazdę, ale wywieszono czerwoną flagę, aby tor został posprzątany.

Po wznowieniu jazd, kierowcy nie spieszyli się specjalnie z wyjazdem na tor. Być może po części wynikało to z tego, że nie mieliśmy przerwy obiadowej. Jedynie Esteban Ocon pokonywał kolejne rundy po torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Dopiero pod koniec godziny czternastej swoje garaże opuścili także Valtteri Bottas, Carlos Sainz oraz Max Verstappen. Cała trójka notowała czasy w przedziele 1 minuty i 22 lub 21 sekund. Na tym etapie dnia testowego to właśnie Fin z zespołu Mercedes mógł pochwalić się największą liczbą okrążeń - ponad 60. Pod względem przebiegu, w czołówce plasował się również Pierre Gasly, Siergiej Sirotkin, Sebastian Vettel czy Charles Leclerc. Najmniejszą ilością okrążeń natomiast legitymowali się Kevin Magnussen, Max Verstappen i Stoffel Vandoorne. Ci zawodnicy nie przekroczyli nawet 40 rund toru w Montmelo.

Co dla kibiców z Polski jest najistotniejsze, Robert Kubica na kilka minut przed godziną 15:00 szykował się do wyjazdu na tor. Zespół Williams poinformował o tym za pośrednictwem Twittera. Krakowianin najprawdopodobniej opuści aleję serwisową w trakcie kilkunastu najbliższych minut.

Godzina 16:00

Największe emocje towarzyszyły oczywiście osobie Roberta Kubicy. Krakowianin o godzinie 15:03 opuścił aleję serwisową i na oponach miękkich pokonał kilka okrążeń zapoznawczych. Były one przerywane zjazdami do alei serwisowej. Jak widać na poniższym nagraniu, kibice bardzo żywiołowo i entuzjastycznie zareagowali na widok przejeżdżającego samochodu Williams FW41.

Sebastian Vettel ponownie przyspieszył i poprawił swój rezultat do poziomu - 1:20,115. Niemiec korzystał wtedy z mieszanki miękkiej.

Robert Kubica po kilku okrążeniach instalacyjno-zapoznawczych wyjechał na nieco dłuższą chwilę. Kierowca zespołu Williams zanotował swój pierwszy czas okrążenia i regularnie go poprawiał. Po kilku chwilach pojechał szybciej niż Kevin Magnussen i z wynikiem 1:22,142 plasował się na pozycji dziewiątej.

Reprezentant Haasa po problematycznym początku sesji, również znalazł się na torze i pokonywał kolejne okrążenia, próbując nadrobić stracony czas. Charles Leclerc także po zameldowaniu się w żwirowej pułapce i spowodowaniu wywieszenia czerwonej flagi, wyjechał z alei serwisowej. Monakijczyk jednak miał na koncie pokaźną liczbę okrążeń.

Niewątpliwe martwił fakt, że samochód zespołu McLaren bardzo rzadko pojawiał się na torze podczas sesji popołudniowej. Stoffel Vandoorne pokonał jedynie pięć okrążeń w drugiej części dnia testowego. Łącznie miał na koncie jedynie 37 rund po torze w Montmelo. Jak się okazało winnymi takiego przestoju były wadliwe elementy mocujące wydech.

Popołudniowa sesja zdecydowanie sprzyjała notowaniu coraz to lepszych czasów okrążeń. Sebastian Vettel ponownie podkręcił tempo. Niemiec na nieco ponad kwadrans przed godziną szesnastą, jako pierwszy zszedł poniżej bariery 1 minuty i 20 sekund, co prawda niewiele, ale zawsze. Oto rezultat kierowcy Ferrari - 1:19,964. Podczas następnej próby czterokrotny mistrz świata znalazł kolejne 0,3 sekundy i był szybszy o ponad 0,5 sekundy od drugiego w zestawieniu - Valtteriego Bottasa.

Fin zdołał poprawić swój wynik i zmniejszyć stratę do Sebastiana Vettela do zaledwie 0,303 sekundy. Tymczasem Robert Kubica pokonał szybsze okrążenie od Siergieja Sirotkina i tym samym w zestawieniu z wynikami awansował na siódmą pozycję. Krakowianin korzystał z miękkiego ogumienia. Podobnie jak Rosjanin.

Godzina 17:00

Celem zespołu Red Bull Racing było wczoraj pokonanie 100 okrążeń. Daniel Ricciardo zdołał go zrealizować pomimo kompletnie niesprzyjającej do tego aury. Dziś jednak, na niecałe dwie godziny przed końcem, trzeba przyznać, że będzie to niemożliwe. Max Verstappen o 16:05 opuścił aleję serwisową z dorobkiem jedynie 38 rund pokonanych po torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Holender poprawiał swoje czasy okrążeń. Jedno z nich było zaledwie 0,001 sekundy słabsze od rezultatu trzeciego - Stoffela Vandoorne.

Niezwykle przyjemny obrazek dla oka głodnych emocji związanych z wyścigami Formuły 1 fanów, zapewnili Mercedes i Ferrari. Valtteri Bottas i Sebastian Vettel w pewnym momencie znaleźli się w tym samym miejscu na torze. Wykonując dłuższe przejazdy, które mają za zadanie symulować tempo wyścigowe, zespoły mogą zebrać wiele interesujących danych, stąd nieprzypadkowo wymienieni zawodnicy znaleźli się obok siebie.

Około godziny 16:35 na torze zaczął padać deszcz ze śniegiem. Wszyscy kierowcy zgodnie zjechali do alei serwisowej. Oczywiście w takich warunkach jakiekolwiek testowanie pozbawione jest sensu.

Godzina 18:00

Pomimo fatalnych warunków, na tor powrócili Pierre Gasly oraz Esteban Ocon. Obaj wyjechali tylko na jedno okrążenie i zjechali do alei serwisowej. Zespół Force India nie tracąc poczucia humoru, nawet założył kolce na opony swojej maszyny i zamieścił takie zdjęcie na Twitterze.

Wkrótce na oponach przejściowych garaż opuścił najpierw Valtteri Bottas, a chwilę po nim to samo uczynił Robert Kubica. Krakowianin jednak korzystał z ogumienia w pełni deszczowego. Oba te przejazdy liczyły zalewie jedno okrążenie, więc i tak na torze przez dłuższy czas panowała kompletna cisza.

Było kilka pojedynczych wyjazdów na tor. Max Verstappen sprawdził warunki na torze, także ponownie z garażu zespołu Williams wyjechał Robert Kubica. Po pewnym czasie ich śladem poszli Pierre Gasly i Sebastian Vettel.

Niemiec pozostał na torze trochę dłużej, ale po zakończeniu każdego okrążenia zjeżdżał do alei serwisowej na ćwiczebny pit stop.

Jesteśmy na półmetku pierwszej tury testów przedsezonowych. Już jutro kolejny dzień i kolejne popołudnie z Robertem Kubicą za kierownicą. Relacja oczywiście na Motorsport Grand Prix. Już teraz serdecznie zapraszamy do śledzenia i dziękujemy za dzisiaj!

Image © Getty Images / Red Bull Content Pool

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE