Menu

Oficjalne transmisje internetowe Grand Prix Formuły 1 od sezonu 2018 (Akt.)

GP Belgii 2017

Władze Formuły 1 wreszcie zaprezentowały nową cyfrową platformę transmisji zawodów, która umożliwi, za odpowiednią opłatą, legalne oglądanie Grand Prix w Internecie.

F1 TV to platforma OTT (over the top), która zapewni osobom subskrybującym usługę F1 TV Pro dostęp do transmisji na żywo z każdego wyścigu oraz sesji treningowych i kwalifikacyjnej. Do tego będzie możliwość oglądania konferencji prasowych i wyścigów serii towarzyszących, czyli Formuły 2, GP3 oraz Porsche Supercup.

Usługa ta umożliwia śledzenie danej sesji nie tylko z przekazu głównego transmisji, ale także za pośrednictwem kamer pokładowych, które zamontowane są w każdym z 20 samochodów Formuły 1.

Będzie można również wybrać komentarz w języku angielskim, francuskim, niemieckim lub hiszpańskim.

Co najważniejsze, F1 TV nie będzie dostępna we wszystkich krajach, ponieważ za czasów Berniego Ecclestone'a sprzedawane były wyłączne prawa do transmisji internetowych. Taki kontrakt dotyczy również Polski, na terenie której do 2019 roku włącznie, Formuła 1 nie będzie mogła udostępnić usługi OTT. Pojawi się ona jednak w około 24 krajach, a w tym między innymi w: Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Belgii, na Węgrzech i w Ameryce Łacińskiej.

W informacji prasowej, która została opublikowana na oficjalnej stronie Formuły 1 czytamy, że usługa ta zostanie uruchomiona na początku sezonu 2018 Formuły 1. Może to oznaczać, że F1 TV nie zadebiutuje już podczas inaugurującej tegoroczne zmagania GP Australii.

Podobnie jak w poprzednich latach za mniejszą kwotę i bez ograniczeń terytorialnych będzie można wykupić F1 TV Access. Platforma ta zapewni live timing, komentarz audio na żywo oraz wiele różnych nagrań, na przykład podsumowania wideo każdej z sesji weekendu Grand Prix.

F1 TV Pro ma kosztować od 8 do 12 dolarów miesięcznie. W artykule na oficjalnej stronie Formuły 1 znajduje się wideo prezentujące możliwości tej usługi.

AKTUALIZACJA

Opublikowano pełną listę krajów, w których usługa F1 TV Pro będzie dostępna. Okazało się, że w tym gronie znalazła się także Polska. Wydawało się, że kontrakt podpisany jeszcze za czasów Berniego Ecclestone'a wykluczy terytorium naszego kraju z oficjalnych transmisji w Internecie. Tak jednak się nie stało i od sezonu 2018 Formułę 1 legalnie będzie można śledzić nie tylko za pośrednictwem Eleven Sports, ale również w nowej platformie OTT.

Image © Red Bull Content Pool

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE