Menu

Lewis Hamilton najszybszy na zakończenie pierwszej tury testów przedsezonowych

Lewis Hamilton

Kierowca Mercedesa uzyskał wyraźnie najlepszy czas pierwszej tury testów przedsezonowych Formuły 1. W dzisiejszym zestawieniu drugą pozycję zajął Stoffel Vandoorne, a pierwszą trójkę uzupełnił Sebastian Vettel.

Ostatni dzień pierwszej tury testów przedsezonowych był tak naprawdę jedynym, który odbył się w reprezentatywnych warunkach. Po raz pierwszy temperatura powietrza sięgnęła dwucyfrowych wartości i dzięki temu zespoły mogły zebrać wiarygodne informacje na temat nowych maszyn.

Przez większą część sesji to Stoffel Vandoorne dyktował tempo. Wynikało to w głównej mierze z tego, że korzystał z opon hiper miękkich. Żaden zawodnik oprócz niego na taki wybór się nie zdecydował. Belg po godzinie piętnastej zakończył swoją pracę i oddał samochód McLarena w ręce Fernando Alonso.

Lewis Hamilton, który po południu pojawił się w maszynie Mercedesa jako jedyny zagroził wynikowi mniej doświadczonego z kierowców McLarena. Na oponach pośrednich o godzinie szesnastej ustanowił czas 1:19,753, który został jednak wykreślony, ponieważ Brytyjczyk ściął szykanę. Jednak co się odwlecze to nie uciecze i godzinę przed końcem dnia testowego czterokrotny mistrz świata zanotował wynik 1:19,333.

Rezultat kierowcy Mercedesa kompletnie znokautował konkurencję. Niemniej trudno jest wyciągnąć jakiekolwiek bardziej konkretne wnioski, ponieważ Sebastian Vettel nie wykonał szybkiego okrążenia, a zamiast tego skupiał się na pokonywaniu dłuższych dystansów. Kierowca Ferrari swój najlepszy czas okrążenia osiągnął na mieszance miękkiej.

Niemal identyczny wynik, co Sebastian Vettel zanotował plasujący się jedynie pozycję niżej Kevin Magnussen. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że korzystał z opon o stopień miększych niż czterokrotny mistrz świata. Warte odnotowania jest jednak to, że na przykład w porównaniu do zespołu Red Bull Racing, Haas pokonał naprawdę przyzwoitą ilość okrążeń.

Niewątpliwie dzisiejsze testy nie były zbyt udane dla ekipy seniorskiej Red Bulla. Max Verstappen pokonał niewiele ponad trzydzieści okrążeń, a po godzinie szesnastej zameldował się w żwirowej pułapce na wyjściu z dwunastego zakrętu. Z tego powodu na torze przez kilka minut była wywieszona czerwona flaga. Co zaskakujące, ekipa z Milton Keynes jednak nie zgłaszała żadnych problemów technicznych.

Po raz kolejny pozytywnie zaskoczył wszystkich zespół Toro Rosso, a przede wszystkim niezawodność silnika Hondy. Pierre Gasly był dzisiaj w stanie pokonać ponad 130 okrążeń! Według informacji z pomiaru prędkości, jednostka napędowa japońskiego producenta zapewniała podobne osiągi do motorów Renault. Dane te jednak mogą być nie do końca wiarygodne ze względu chociażby na obciążenie paliwem i inne czynniki.

Zespół Williams podzielił obowiązki całego dnia testowego na dwóch kierowców. Rano Siergiej Sirotkin pokonał 47 okrążeń i niestety tak się złożyło, że nie było mu dane pokonać choćby jednego okrążenia na oponach przeznaczonych do jazdy na suchej nawierzchni. Stąd też znalazł się na ostatnim miejscu w tabeli z wynikami. Lance Stroll znalazł się w połowie tego zestawienia, na siódmej pozycji.

To już koniec pierwszej tury testów przedsezonowych, ale kolejna rozpocznie się w najbliższy wtorek. Sezon 2018 Formuły 1 rozpocznie się za trzy tygodnie na torze Albert Park w Australii.

Image © Mercedes AMG Petronas

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE