Menu

Magnussen negatywnie o halo: Formuła 1 to wyścigi samochodów z otwartym kokpitem

Kevin Magnussen

Podczas, gdy większość kierowców stara się zaakceptować fakt, że tegoroczne auta wyposażone są w pałąk mający za zadanie chronić ich głowy, Duńczyk zdecydowanie krytykuje to urządzenie.

W tym tygodniu, w trakcie pierwszej tury testów przedsezonowych na torze Circuit de Barcelona-Catalunya, wszystkie auta po raz pierwszy musiały być wyposażone w system halo. Jego wygląd pozostawia wiele do życzenia i niewątpliwie kibice będą musieli się do tego przyzwyczaić.

Dotychczas niemal wszyscy kierowcy mówili jednym głosem o tym, że wkrótce fani przywykną do nowego wyglądu samochodów Formuły 1, a system ochrony głowy jest niezbędny do zapewnienia zawodnikom bezpieczeństwa. Kevin Magnussen jako pierwszy postanowił szczerze powiedzieć, że nie podoba mu się halo.

To bardzo denerwujące, brzydkie, trudno wsiąść do samochodu i z niego wysiąść, to samo dotyczy wyjmowania i wkładania kierownicy. Po prostu jest irytujące i niewygodne - powiedział kierowca zespołu Haas.

Jakiś czas temu stwierdzono, że halo nie zasłoni kierowcom świateł dających sygnał do startu wyścigu, ale Kevin Magnussen zwrócił uwagę na to, że w niektórych zakrętach ten element może chwilowo rozproszyć uwagę zawodników.

Gdy wjeżdżasz w zakręt, wszystko jest w porządku, ponieważ patrzysz na bok, albo z prawej albo z lewej strony wspornika, który umieszczony jest po środku. Niemniej jednak, gdy zmieniasz kierunek jazdy na przykład w szykanach, to twój wzrok jest rozpraszany, bo musisz przemieszczać go przez wspornik. Jest to trochę drażniące, ale nie stanowi problemu - przyznał.

Jeśli gonisz kogoś w Eau Rouge, nie zobaczysz, czy popełnił błąd na górze, stracił kontrolę nad autem, a ty zmierzasz w sam środek tego zdarzenia. Nie będziesz wiedział, czy jest w barierze czy nie. Przypuszczam, że tak samo będzie w Austin w pierwszym zakręcie, gdzie jest ogromne wzniesienie, ale zobaczymy - oznajmił 25-latek.

Zapytany o to, czy wolałby, aby tak jak w IndyCar, auta Formuły 1 wyposażone były w szybę, odparł: Wygląda to znacznie ładniej, ale nie jestem zwolennikiem nawet tego. Jest lepsze od naszego halo, ale nie uważam, żeby powinno być tam cokolwiek. Moim zdaniem Formuła 1 to samochody z otwartym kokpitem i nie powinny być one zamykane. Myślę, że jest to złe dla sportu.

Image © Haas F1 Team / LAT Photographic

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE