Menu

Relacja z pierwszego dnia drugiej tury testów przedsezonowych F1

Nico Hulkenberg / Renault Sport F1 Team

Zapraszamy do śledzenia aktualizowanej co godzinę relacji przebiegu pierwszego dnia drugiej tury testów przedsezonowych Formuły 1, który rozgrywany jest na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Godzina 9:00

Po niezwykle zimnej i przez to kompletnie bezużytecznej pierwszej turze testów przedsezonowych, aura uległa zdecydowanej poprawie. Przed nami cztery ostatnie dni przygotowań do nowego sezonu Formuły 1, w których zespoły i kierowcy będą pracowały w pocie czoła, aby nadrobić zaległości.

W testach bierze udział wszystkich dziesięć zespołów F1, każdy z nich może korzystać tylko z jednej maszyny. Ferrari SF71H przez cały dzień jeździł będzie Sebastian Vettel, Red Bullem RB14 Daniel Ricciardo, a Force India VJM11 Sergio Perez.

Zespół Toro Rosso skorzysta z usług Pierre Gasly'ego, natomiast Haas z Kevina Magnussena. W McLarenie MCL33 zasiądzie Stoffel Vandoorne, a w Sauberze C37 Marcus Ericsson.

Tradycyjnie już trzy ekipy podzielą trudy całego dnia testowego na swoich dwóch etatowych zawodników. W ten oto sposób Mercedesem W09 rano jeździć będzie Valtteri Bottas, a po południu uczyni to Lewis Hamilton. Williams FW41 rano przypadnie w udziale Siergieja Sirotkina, a w drugiej części dnia zastąpi go Lance Stroll. W Renault RS18 w pierwszej części dnia zasiądzie Nico Hulkenberg, a po południu Carlos Sainz.

Dzień testowy trwa osiem godzin. Przerwa obiadowa, która oczywiście nie jest wliczana jest zaplanowana na godzinę trzynastą.

Godzina 10:00

Druga tura przedsezonowych testów rozpoczęła się zgodnie z planem, a tuż po zapaleniu zielonego światła na torze pojawili się Stoffel Vandoorne, Sebastian Vettel, Max Verstappen, Siergiej Sirotkin, Pierre Gasly i Valtteri Bottas, którzy pokonali okrążenia instalacyjne i powrócili do boksów.

Jako pierwszy na mierzone okrążenie zdecydował się kierowca Mercedesa, który ustanowił czas w postaci 1:23.870 na pośredniej mieszance i już w pierwszej godzinie pokonał dwadzieścia cztery okrążenia. Fin z okrążenia na okrążenie poprawiał swój rezultat, co dało ostatecznie 1:20.756.

Na miękkiej mieszance na torze pojawił się tymczasem Max Verstappen, który ustanowił rezultat w postaci 1:21.587 i wskoczył na drugą lokatę ze stratą 0.831 sekundy i piętnastoma przejechanymi kółkami.

Swoje mierzone okrążenia pokonali także Sergio Perez, Siergiej Sirotkin oraz Stoffel Vandoorne.

Pierwsza godzina testów została przez zespoły wykorzystana na pracę nad aerodynamiką.

Godzina 11:00

Tuż po godzinie dziesiątej pierwsze problemy z bolidem dopadły McLarena i Stoffela Vandoorne'a, który zatrzymał się przed ostatnim zakrętem, co spowodowało wywieszenie czerwonej flagi.

Po kilku minutach i usunięciu bolidu McLarena z toru, kierowcy powrócili do dalszych przygotowań do sezonu, co bardzo szybko wykorzystał Sebastian Vettel, który z czasem 1:20.888 i miękkim ogumieniu, wskoczył na drugą lokatę. Niemiecki kierowca już po krótkiej chwili poprawił się na 1:20.631, co dało mu pierwszą pozycję.

Prowadzący do tej pory Bottas również pojawił się na torze na miękkim ogumieniu, co dało mu stratę jedynie dwudziestu dwóch setnych do Vettela, jednak bardzo szybko poprawił swój przejazd na 1:20.596, co pozwoliło mu znaleźć się przed Vettelem z przewagą 0.057 sekundy.

Swoje pierwsze pomiarowe okrążenia w międzyczasie pokonali także Kevin Magnussen, Marcus Ericsson i Nico Hulkenberg.

Godzina 12:00

Zespół McLaren wyjaśnił, że przyczyną porannego zatrzymania się na torze Stoffela Vandoorne było wyłączenie zasilania. W wyniku tego ekipa z Woking straciła dane, ale już trwają prace nad uporaniem się z tym problemem. Zapowiedziano, że Belg powróci na tor najwcześniej jak będzie to tylko możliwe.

Jak się okazało kłopoty te były większe niż można było przypuszczać. W samochodzie MCL33 doszło do awarii baterii.

Pozostali kierowcy kontynuowali swoje zajęcia. W tabeli z czasami obserwowaliśmy regularne poprawy rezultatów, szczególnie dotyczyło to reprezentantów słabszych ekip. Serię okrążeń pokonywali Kevin Magnussen, Marcus Ericsson, Siergiej Sirotkin oraz Sergio Perez. Reprezentant zespołu Haas plasował się na dość wysokim czwartym miejscu.

O godzinie jedenastej trzydzieści na torze wywieszono czerwoną flagę. Zdecydowano się na taki zabieg, ponieważ Sergio Perez opuszczając żwirową pułapkę zabrudził asfalt w czwartym zakręcie. Po kilku minutach, zawodnicy ponownie mogli wyjechać z alei serwisowej.

Dopiero w drugiej połowie godziny jedenastej Nico Hulkenberg pokonał bardziej reprezentatywne okrążenie. Dotychczas to właśnie tylko jego rezultatu brakowało w zestawieniu z wynikami. Niemiec jednak mając do dyspozycji pośrednie opony plasował się na ósmą pozycję.

Sebastian Vettel zdołał poprawić swój czas okrążenia o jedynych 0,043 sekundy i jego strata do najlepszego wyniku Valtteriego Bottasa wynosiła zaledwie 0,014 sekundy.

Pod względem ilości okrążeń najbardziej pracowitym kierowcą był Valtteri Bottas, który na koncie miał już ponad 60 okrążeń. Do tej granicy zbliżał się również Max Verstappen, a pozostali zawodnicy legitymowali się dwucyfrową liczbą rund toru Barcelona-Catalunya. Wyjątek jedynie stanowił Stoffel Vandoorne.

Godzina 13:00

Najważniejszym wydarzeniem tej godziny było najszybsze okrążenie sesji zanotowane przez Sebastiana Vettela na ogumieniu pośrednim - 1:20,396. Niemiec co ciekawe wykonywał wtedy dłuższy przejazd po torze Barcelona-Catalunya. Jego wynik był o równych 0,2 sekundy lepszy od tego, który uzyskał Valtteri Bottas.

Wcześniej także i Max Verstappen pokonywał dłuższy dystans na mieszance pośredniej. Rezultaty kierowcy Ferrari i Red Bulla były porównywalne, mieściły się w zakresie 1 minuty i 21 sekund.

W ostatnich minutach sesji porannej na torze pojawiła się większość kierowców. Niemniej jednak tabela z wynikami nie uległa zbyt poważnym zmianom.

Przed kierowcami i zespołami teraz godzinna przerwa obiadowa. My z naszą relacją wracamy o godzinie 15:00. Zapraszamy!

Godzina 15:00

Po przerwie obiadowej nastąpiły trzy zmiany kierowców. Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami Lewis Hamilton zastąpił Valtteriego Bottasa za kierownicą Mercedesa W09, Carlos Sainz zajął Renault RS18, a Lance Stroll Williamsa FW41.

Jako pierwszy okrążenia po torze Barcelona-Catalunya pokonywał Stoffel Vandoorne. Belg na oponach super miękkich nadrabiał stracony czas w porannej sesji. Wkrótce dołączyli do niego Lewis Hamilton, Carlos Sainz i Pierre Gasly.

Aktualny mistrz świata pokonał siedemnaście okrążeń, a najszybsze z nich dało mu szósty czas w zestawieniu z wynikami. Kierowca Mercedesa korzystał z opon miękkich. Carlos Sainz natomiast uzyskał dopiero dwunasty rezultat. Lance Stroll w pierwszej godzinie sesji nie wyjechał na tor.

Godzina 16:00

Lance Stroll dopiero po godzinie od zakończenia przerwy obiadowej pojawił się na torze. Kanadyjczyk pokonał kilka okrążeń, uzyskał czas jednego okrążenia i ponownie schował się w garażu zespołu Williams.

Tymczasem kierowcy wykonywali dłuższe przejazdy. Najpierw zespół Mercedesa, a potem także Sebastian Vettel pokonał barierę stu okrążeń. Niewiele trzeba było czekać, aby także Max Verstappen legitymował się ponad setką rund po torze Barcelona-Catalunya.

Lewis Hamilton podczas jednego ze swoich przejazdów na miękkich oponach notował czasy na poziomie 1 minuty i 22 sekund.

Płynny przebieg sesji przerwał Stoffel Vandoorne, który ponownie zatrzymał się na torze. McLaren MCL33 Belga odmówił posłuszeństwa w trzecim zakręcie, a na torze naturalnie zawisła czerwona flaga.

Godzina 17:00

Zespół McLaren potwierdził, że w samochodzie MCL33 doszło do awarii hydrauliki. Niestety na tym nie koniec problemów. Nim kierowcy zdążyli pokonać pokaźną ilość okrążeń, na torze znowu wywieszono czerwoną flagę. Tym razem spowodował ją Max Verstappen, który zatrzymał się na zewnętrznej pierwszego zakrętu.

W międzyczasie Lewis Hamilton zdołał poprawić swój najlepszy czas okrążenia do poziomu 1:21,093. Dzięki temu rezultatowi Brytyjczyk awansował na piątą pozycję w zestawieniu z wynikami. Sergio Perez także zyskał lokatę i notując rezultat 1:21,868 na oponach miękkich zalazł się na dziewiątym miejscu.

Sebastian Vettel na ogumieniu pośrednim z kolei notował okrążenia na poziomie 1 minuty i 21 sekund. Dla porównania warto podać czasy Carlosa Sainza. Kierowca Renault regularnie uzyskiwał wyniki w przedziale 1 minuty i 25 sekund. Można przypuszczać, że miał na pokładzie zdecydowanie więcej paliwa.

Kłopoty techniczne nie ominęły także zespołu Haas. Kevin Magnussen spędził trochę czasu w garażu ze względu na awarię ERS w jego samochodzie.

Godzina 18:00

Na samym początku ostatniej godziny pierwszego dnia drugiej tury testów przedsezonowych, Lewis Hamilton poprawił swój rezultat i awansował na czwartą pozycję w zestawieniu z wynikami. Jego czas wyniósł 1:20,941 i został ustanowiony na miękkich oponach.

Lance Stroll natomiast pojawił się na torze wyposażony w ogumienie hiper miękkie. Niemniej jednak Kanadyjczyk nie dokonał rewolucji w tabeli z rezultatami osiągając czas 1:22,937, którym nadal podpisywał tabelę z wynikami.

Niestety po południu rzadko widywaliśmy na torze Pierre Gasly'ego. Oznaczało to najprawdopodobniej, że po naprawdę imponującej pierwszej turze, już na początku drugiej pojawiły się problemy natury technicznej dla zespołu Toro Rosso-Honda.

Carlos Sainz był jednym z najbardziej pracowitych kierowców popołudniowej sesji pierwszego dnia w drugiej turze testów przedsezonowych na torze Barcelona-Catalunya. Hiszpan kilkanaście minut przed pojawieniem się flagi w szachownicę, poprawił swój najlepszy wynik do poziomu 1:21,807 i awansował na ósme miejsce.

Po awarii na tor powrócił także Max Verstappen. Holender postanowił wykonać na zakończenie dnia przejazd na oponach pośrednich.

To już koniec pierwszego dnia drugiej tury testów przedsezonowych, ale już teraz zapraszamy na naszą jutrzejszą relację z zajęć na torze Barcelona-Catalunya! Stratujemy punktualnie o 9:00.

Image © Renault Sport

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE