Menu

Relacja z drugiego dnia drugiej tury testów przedsezonowych F1

Sebastian Vettel / Scuderia Ferrari

Zapraszamy do śledzenia aktualizowanej co godzinę relacji przebiegu drugiego dnia drugiej tury testów przedsezonowych Formuły 1, który rozgrywany jest na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Godzina 9:00

Drugi dzień drugiej tury przedsezonowych testów na obiekcie Barcelona-Catalunya przywita kierowców słoneczną pogodą i temperaturą powietrza, która sięgnie 15 stopni Celsjusza.

Podczas szóstego już dnia przygotowań do sezonu 2018, na torze pojawią się: Max Verstappen, Esteban Ocon, Brendon Hartley, Romain Grosjean, Fernando Alonso, Charles Leclerc, a także Carlos Sainz i Nico Hulkenberg z zespołu Renault, Lance Stroll i Sergey Sirotkin z Williamsa oraz Lewis Hamilton i Valtteri Bottas z Mercedesa.

Z powodu złego samopoczucia i problemów żołądkowych, drugiego dnia testowego w bolidzie Ferrari pojawi się Sebastian Vettel. Kimi Raikkonen zasiądzie do kokpitu bolidu w godzinach popołudniowych, jeśli problemy zdrowotne ustaną.

Drugi dzień przedsezonowych testów odbędzie się bez przerwy obiadowej i będzie trwał od godziny 9:00 do 18:00.

Godzina 10:00

Drugi dzień drugiej tury przedsezonowych testów rozpoczął się zgodnie z planem i tuż po godzinie dziewiątej na torze pojawił się Esteban Ocon, jednak po okrążeniu instalacyjnym powrócił do boksów.

Na torze pojawili się także Carlos Sainz i Lewis Hamilton, którzy rozpoczęli swoje mierzone kółka - Hiszpan rozpoczął od 1:30, poprawiając się na 1:28, natomiast Brytyjczyk od 1:42, a po kilku okrążeniach wskoczył na prowadzenie z czasem 1:23.085.

Swoje przejazdy rozpoczął także Fernando Alonso, który pojawił się na torze na hiper miękkim ogumieniu, co od razu było widoczne w zestawieniu z czasami, w którym Hiszpan wyprzedził Hamiltona, pokonując szybkie okrążenie w czasie 1:20.320.

Zastępujący Kimiego Raikkonena Vettel, także rozpoczął szybkie przejazdy i po okrążeniu w czasie 1:20.273, awansował na druga lokatę, jednak bardzo szybko został wyprzedzony przez Hamiltona, który osiągnął czas w postaci 1:20.246, na nieoznaczonych oponach.

Kierowcy z okrążenia na okrążenie poprawiali swoje rezultaty, w tym ponownie Hamilton, który prowadził w zestawieniu z czasem 1:19.830, przed Alonso i Sainzem.

Godzina 11:00

Kolejna godzina sesji przyniosła wiele zmian. Carlos Sainz pojawił się na trzeciej pozycji z czasem 1:20.202, a Brendon Hartley wskoczył na siódmą lokatę z wynikiem 1:21.364.

Lewis Hamilton, testujący dziś dla zespołu Mercedes zdołał zanotować swoje dwa najlepsze rezultaty w pierwszych dwóch sektorach, notując 1:19.404 na mecie. Kolejne okrążenie pozwoliło Brytyjczykowi awansować na pierwszą lokatę z przewagą jednej dziesiątej sekundy nad kolejnym kierowcą.

Do czołowej trójki dołączył Daniel Ricciardo, który również zdołał przełamać barierę 1:20.

Dużym zaskoczeniem okazał się wynik Estebana Ocona, który na miękkiej mieszance opon zdołał przejechać najszybsze okrążenie i pojawić się na pierwszej pozycji za sprawą 1:19.067.

Jak się jednak okazało kierowca Force India nie przestrzegał limitów toru w 14 zakręcie, dlatego jego czas anulowano. Ocon klasyfikowany był na siódmej lokacie.

Lewis Hamilton po ponownym wyjeździe z alei serwisowej przystąpił do jeszcze szybszych przejazdów. Na nieoznaczonych oponach zanotował czas 1:18.945 i o niemal sześć dziesiątych sekundy wyprzedzał drugiego Sebastiana Vettela. Kierowca Ferrari swoje pomiary notował na miękkich oponach.

Na kolejnym przejeździe Hamilton pojechał jeszcze szybciej, lecz ten wynik anulowano ze względu na wyjazd poza tor przez Brytyjczyka.

Kierowca zespołu Mercedes miał jednak przejechane już 40 okrążeń, podobnie jak Fernando Alonso, który wykonywał dłuższy przejazd na super miękkie mieszance opon.

Dobry wynik na pośredniej mieszance opon udało się odnotować także Danielowi Ricciardo. Australijczyk uzyskał 1:19.827 na pośrednich oponach.

Godzina 12:00

Fernando Alonso do godziny jedenastej prowadził w zestawieniu z liczbą pokonanych okrążeń. Sytuacja jednak uległa zmianie, ponieważ Hiszpan zatrzymał swój samochód w siódmym zakręcie. Na torze wywieszono czerwoną flagę. Porządkowi musieli jeszcze uporać się z pozostawionym na asfalcie olejem.

Według doniesień Willa Buxtona: Dym kłębił się od wnęki silnika, do wlotów powietrza i przedostawał się także przez dolne elementy nadwozia.

Mniej więcej po kwadransie, kierowcy mogli ponownie wyruszyć na tor. Jako jeden z pierwszych swój garaż opuścił Daniel Ricciardo. Australijczyk korzystając z ogumienia ultra miękkiego uzyskał czas 1:19,381. W ten sposób znalazł się na drugiej pozycji.

Lewis Hamilton po przesiadce na opony super miękkie poprawił swój rezultat i od tego momentu dyktował tempo czasem - 1:18,752.

Godzina 13:00

Lewis Hamilton i Daniel Ricciardo notują coraz to lepsze rezultaty. Australijczyk na początku godziny dwunastej zszedł poniżej bariery 1 minuty i 19 sekund. Jednak najpierw to Lewis Hamilton ustawił poprzeczkę wynikiem 1:18,400 uzyskanym na oponach ultra miękkich. Kierowca zespołu Red Bull Racing wyposażony w mieszankę hiper miękką minimalnie poprawił ten wynik osiągając czas 1:18,357.

Dla przypomnienia warto podać nieoficjalny rekord toru Barcelona-Catalunya, 14 kwietnia 2008 roku Felipe Massa pokonał okrążenie w 1:18,339. Do tej bariery brakuje naprawdę niewiele.

Sebastian Vettel konsekwentnie pokonywał nieco dłuższe przejazdy. Niemiec notował czasy na poziomie 1 minuty i 20 sekund na ogumieniu pośrednim.

Drobna przygoda przytrafiła się Brendonowi Hartleyowi. Nowozelandczyk wyjechał na żwirowe pobocze w dwunastym zakręcie, ale zdołał powrócić na tor i kontynuować jazdę.

Jak wcześniej pisaliśmy, dziś oraz w piątek nie będzie przerwy obiadowej, w związku z tym wracamy z doniesieniami z toru w Montmelo już za godzinę. Zapraszamy!

Godzina 14:00

Już na początku godziny trzynastej Daniel Ricciardo uporał się z nieoficjalnym rekordem toru i ustanowił nowy - o 0,292 sekundy szybszy od dotychczasowego wyniku Felipe Massy z sezonu 2008.

Pomimo tego, że formalnie dzisiaj nie ma przerwy obiadowej, to i tak o godzinie trzynastej trzydzieści zapanowała kompletna cisza na torze. Pracownicy wszystkich ekip wykorzystali ten czas na zjedzenie należnego im posiłku.

Po południu na torze zobaczymy Valtteriego Bottasa, który przejmie Mercedesa W09 od Lewisa Hamiltona, Nico Hulkenberga w Renault RS18 oraz Siergieja Sirotkina w Williamsie FW41. W samochodzie Ferrari SF71H zasiądzie Kimi Raikkonen, który ze względu na problemy żołądkowe nie był obecny na porannej sesji.

Godzina 15:00

Kilka minut po godzinie czternastej, Nico Hulkenberg jako pierwszy wyjechał na tor, po nieformalnej przerwie obiadowej. Niemiec zaliczył serię pomiarowych okrążeń na miękkiej mieszance opon. Najszybsze z nich wyniosło 1:21,234 i zapewniło mu dwunastą pozycję w zestawieniu z wynikami.

Wkrótce do kierowcy Renault dołączył Siergiej Sirotkin. Rosjanin dość spokojnie rozpoczął swoje środowe zajęcia, notując niezbyt konkurencyjne czasy okrążeń, ale najprawdopodobniej jego maszyna była już zatankowana niemal pod korek.

Valtteri Bottas na początek swoich dzisiejszych prac, skorzystał z opon pośrednich. Od razu zaczął uzyskiwać konkurencyjne czasy okrążeń. Nie trzeba było długo czekać aż zejdzie poniżej bariery 1 minuty i 19 sekund. Rezultat 1:18,658 pozwolił mu na zajęcie trzeciego miejsca w zestawieniu.

Zespół Mercedes już o godzinie czternastej trzydzieści miał na koncie pokonaną granicę stu okrążeń. Chwilę później dołączyło do nich Renault.

Godzina 16:00

Kierowcy rozpoczęli symulację wyścigu. W związku z tym nie należy spodziewać się znaczących zmian w tabeli z wynikami. Zwrócimy jednak uwagę na średnie czasy okrążeń notowane podczas dłuższych przejazdów. Dla przykładu Chrales Leclerc pokonał dziesięć okrążeń na oponach pośrednich, bez zjazdu do alei serwisowej. Regularnie uzyskiwał rezultaty na poziomie 1 minuty i 24 sekund.

Dopiero o godzinie piętnastej trzydzieści Kimi Raikkonen wyjechał z alei serwisowej. Fin nie wziął udziału w porannej sesji z powodu zatrucia pokarmowego, ale już zabrał się do pracy. Ma za sobą okrążenie instalacyjne i należy spodziewać się, że od teraz będzie stałym bywalcem na torze.

W tym samym momencie Daniel Ricciardo przekroczył barierę stu okrążeń pokonanych dziś na torze Barcelona-Catalunya. Australijczyk podczas jednego ze swoich przejazdów na oponach pośrednich notował wyniki w przedziale 1 minuty i 23 sekund.

Pewne obawy dla fanów zespołu Williams sprawiła informacja, że Siergiej Sirotkin zatrzymał samochód FW41 tuż przed garażem ekipy Red Bull Racing i mechanicy musieli przepchnąć maszynę na właściwe stanowisko. Niemniej jednak niewiele wskazuje na to, aby był to naprawdę poważny problem.

Kłopoty, ale tym razem na wyjeździe z alei serwisowej zaliczył Brendon Hartley. Auto Nowozelandczyka zostało zepchnięte do garażu, pomimo tego i tak dosłownie na kilkanaście sekund na torze zawisły czerwone flagi.

Godzina 17:00

Kimi Raikkonen minimalnie poprawił swój najlepszy czas okrążenia. Fin na oponach miękkich uzyskał rezultat 1:20,520.

Valtteri Bottas także postanowił pokonać szybszą rundę po torze Barcelona-Catalunya. Kierowca Mercedesa mając do dyspozycji ogumienie ultra miękkie zanotował wynik 1:18,643. Wkrótce podkręcił tempo o kolejnych 0,083 sekundy.

Zespół Force India dołączył do grona ekip, które mają na swoim koncie przekroczoną barierę stu okrążeń toru w Montmelo. Natomiast jednym z kierowców, którzy zmierzali do tej granicy był Brendon Hartley. Zawodnik Toro Rosso na oponach pośrednich notował czasy okrążeń na poziomie 1 minuty i 24 sekund.

Tymczasem nadal zespół McLarena pracował w pocie czoła nad tym, aby Fernando Alonso mógł jeszcze dziś wyjechać na tor. Poranne zatrzymanie się na torze Hiszpana było spowodowane wyciekiem oleju.

Godzina 18:00

Podczas, gdy kolejne zespoły chwaliły się ilością pokonanych okrążeń - dla przykładu zespół Toro Rosso-Honda dołączył do "klubu sto" czy Renault zakończyło symulację wyścigu, McLaren na koncie nadal miał skromnych 47 rund toru Barcelona-Catalunya.

Fernando Alonso miał pojawić się na torze na ostatnich pół godziny sesji, finalnie Hiszpan pojawił się na dziesięć minut przed godziną osiemnastą. Nie zmiena to faktu, że zespół McLaren zaliczył kolejny trudny dzień testowy.

Także do wycieku oleju doszło w samochodzie Haasa VF-18. Mechanicy zdołali wykonać swoją pracę na tyle sprawnie, że Romain Grosjean wyjechał na tor dwadzieścia minut przed końcem środowych testów.

Dzień testowy zakończył się w dość efektowny sposób. Pięć minut przed wywieszeniem flagi w szachownicę Charles Leclerc znalazł się w żwirowej pułapce przy zakręcie dwunastym. Sesja nie została już wznowiona.

Dziękujemy za śledzenie naszej dzisiejszej relacji z testów przedsezonowych Formuły 1. Przypominamy, że jutro w porannej sesji weźmie udział Robert Kubica. Już teraz zapraszamy na naszą jutrzejszą relację!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE