Menu

Relacja z trzeciego dnia drugiej tury testów przedsezonowych F1

Romain Grosjean / Haas F1 Team

Zapraszamy do śledzenia aktualizowanej co godzinę relacji przebiegu trzeciego dnia drugiej tury testów przedsezonowych Formuły 1, który rozgrywany jest na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Godzina 9:00

Podczas trzeciego dnia drugiej tury przedsezonowych testów, na torze Barcelona-Catalunya pracować będą: Marcus Ericsson, Sebastian Vettel, Sergio Perez, Max Verstappen, Stoffel Vandoorne, Kevin Magnussen oraz Pierre Gasly.

Po raz kolejny na dwóch kierowców zdecydowały się zespoły Renault, Mercedes oraz Williams. We francuskim składzie w godzinach porannych pracować będzie Nico Hulkenberg, natomiast w popołudniowych Carlos Sainz. W Mercedesie do bolidu zasiądą Valtteri Bottas i Lewis Hamilton. W ekipie z Grove natomiast rano z bolidem FW41 pracować będzie Robert Kubica, a popołudniu Lance Stroll.

Godzina 10:00

Tuż po rozpoczęciu trzeciego dnia testowego na torze Barcelona-Catalunya, na hiszpańskiej pętli pojawili się Valtteri Bottas i Kevin Magnussen, którzy pokonali także swoje pierwsze mierzone okrążenia. Fin wykręcił czas na poziomie 1:56.1, natomiast Duńczyk 2:25.5.

Na obiekcie pod Barceloną pojawili się również pozostali kierowcy, jednak po okrążeniach instalacyjnych ponownie zjechali do boksów.

Na dłuższy wyjazd trzeba było poczekać w przypadku Robert Kubicy i Maxa Verstappena, którzy na torze pojawili się po około piętnastu minutach.

Konkurencyjny przejazd jako pierwszy wykonał Stoffel Vandoorne, który znalazł się na czele tabeli z czasem 1:20.647 i po raz kolejny wykonał swój przejazd na oponach hiper miękkich. Belg z okrążenia na okrążenie poprawiał swoje rezultaty umacniając się na prowadzeniu z czasem 1:19.088.

Swoje mierzone okrążenia pokonał również Robert. Polak rozpoczął od 1:22, a następnie zszedł na 1:21, po czym ponownie zameldował się w boksach.

Pozostała część kierowców również odnotowała pomiarowe przejazdy, które wahały się w przedziale 1:20 - 1:21.

Godzina 11:00

Mimo środowych problemów Fernando Alonso z bolidem MCL33, Stoffel Vandoorne kontynuuje jazdę w czwartkowy poranek notując o godzinie jedenastej trzydzieści dziewięć okrążeń. Belg popisał się bardzo dobrym tempem pokonując tor w Hiszpanii z czasem 1:18.855, co umocniło go na prowadzeniu w zestawieniu z czasami.

Kierowca McLarena wykonał także kilka krótkich przejazdów, podczas których notował okrążenia na poziomie 1:20-1:21, naprzemiennie z czasami 1:26-1:27.

Swój rezultat poprawił także Nico Hulkenberg z zespołu Renault, który początkowo plasował się w drugiej piątce, jednak czas 1:19.412 pozwolił mu wskoczyć tuż za plecy Vandoorne, do którego tracił ponad pół sekundy.

Poniżej 1:20 rezultat odnotował także Sebastian Vettel, który pokonał już czterdzieści jeden okrążeń. Niemiec w bolidzie SF71H wyznaczył czas na poziomie 1:19.679.

W pierwszej piątce znajdowali się także Max Verstappen, który testował nowe przednie skrzydło oraz Sergio Perez z Force India.

Poprawę czasu oraz kolejne ważne okrążenia przejechał także Robert Kubica. Kierowca Williamsa zszedł na 1:20.689, co dawało 1.834 sekundy straty do najszybszego Vandoorne'a.

Godzina 12:00

Mimo, iż początek godziny należał do Stoffela Vandoorne'a, który umocnił się na prowadzeniu, kolejne mijające minuty nie przynosiły poprawy czasu Belga. Kierowca McLarena podczas trzeciej godziny jazd pokonał jedynie dwa okrążenia i spadł na trzecią lokatę.

Poprawę tymczasem odnotował Nico Hulkenberg z zespołu Renault, który początkowo uzyskał czas w postaci 1:18.866, co dało mu druga lokatę, jednak już na kolejnym okrążeniu poprawił się na 1:18.684 i objął prowadzenie. Niemiec swoje szybkie okrążenia pokonał na oponach hiper miękkich.

W międzyczasie jazdy kontynuował także Sebastian Vettel. Kierowca Ferrari na początku godziny jedenastej skupił się na długim przejeździe, notując czas na poziomie 1:20-1:19.

Niemiecki kierowca, po zmianie oponach na ultra miękkie, ponownie pojawił się na torze notując czas w postaci 1:18.666, dające mu prowadzenie, jednak na kolejnych okrążeniach zszedł na 1:18.414, a następnie 1:18.079, czym zbliżył się do najszybszego czasu Daniela Ricciardo.

Poprawę swoich przejazdów odnotował także Robert Kubica na miękkiej mieszance. Kierowca Williamsa poprawił się na 1:20.202, a następnie 1:20.119, co dało mu finalnie szóstą lokatę przed godziną dwunastą.

Na dłuższy przejazd zdecydował się zespół Mercedes wraz z Valtterim Bottasem. Fin pokonał łącznie 69 okrążeń i spadł w zestawieniu na dziewiąte miejsce, jednak jego tempo wyścigowe prezentowało się bardzo imponująco na poziomie 1:22.

Godzina 13:00

Początek ostatniej godziny porannej sesji bardzo dobrze wykorzystał Robert Kubica, który pojawił się na torze na super miękkiej mieszance, pokonując okrążenie w czasie 1:19.922, co dało mu awans na piątą lokatę, a następnie na 1:19.917.

Na hiper miękkiej mieszance na tor wyjechał tymczasem Sebastian Vettel, który podczas pierwszych okrążeń nie poprawił swojego najlepszego rezultatu, jednak na szybsze kółko nie trzeba było długo czekać, czego dowodem było okrążenie w czasie 1:17.913. Wolniejsze kolejne okrążenie niemieckiego kierowcy ponownie przyniosło następny rekord toru 1:17.644, jednak nie był to koniec poprawiania rezultatów.

Kierowca zespołu Ferrari pod koniec sesji po raz kolejny przebił wszystkich swoich rywali i tor w Barcelonie pokonał w czasie 1:17.297, a następnie zszedł na 1:17.182, co dało ponad sekundę przewagi nad drugim w zestawieniu Magnussenem, który poprawił tempo na 1:18.360 i wskoczył przed Nico Hulkenberga.

Ostatnie pół godziny sesji bardzo dobrze wykorzystał również Pierre Gasly. Francuz z okrążenia na okrążenie notował coraz lepsze rezultaty, awansując finalnie przed godziną trzynastą na czwarte miejsce z czasem 1:18.758.

Poprawę swojego osobistego czasu zanotował także Marcus Ericsson z zespołu Sauber, który znalazł się na szóstym miejscu (1:19.244), a także siódmy Veltteri Bottas (1:19.532) i Robert Kubica (1:19.629), który był ósmy.

Największą ilość okrążeń w porannej sesji pokonał Bottas, który tor w Montmelo pokonał dziewięćdziesiąt siedem razy.

Godzina 15:00

Po godzinnej przerwie obiadowej kierowcy i zespoły powrócili do pracy. Tradycyjnie już ekipy Renault, Williams oraz Mercedes postanowiły zmienić swoich kierowców na sesję popołudniową i w ten sposób autem W09 jeździł Lewis Hamilton, FW41 Lance Stroll oraz RS18 Carlos Sainz.

Pierwszym zawodnikiem, którego zobaczyliśmy na torze był Stoffel Vandoorne. Belg zaliczył krótki przejazd na oponach ultramiękkich notując czasy na poziomie 1 minuty i 20 sekund. Wkrótce dołączyli do niego Lewis Hamilton oraz Lance Stroll, którzy uzupełnili tabelę o swoje wyniki.

Zespół Ferrari osłonił swoje stanowisko przed garażem parawanami, ale z góry łatwo można było podejrzeć pracę mechaników. Na poniższym nagraniu widać kłęby białego dymu wydostającego się z wydechu samochodu SF71H. Nie ma jednak specjalnych powodów do obaw, ponieważ w ten sposób spalany był najprawdopodobniej nadmiar oleju. Na potwierdzenie tego, po kilku chwilach Sebastian Vettel powrócił na tor.

Godzina 16:00

Tradycją stało się, że po południu kierowcy wykonują symulację wyścigu. Nie inaczej jest i tym razem. Max Verstappen z Sebastianem Vettelem notowali podobne czasy okrążeń na mieszance pośredniej. Ich średnie rezultaty mieściły się w granicy 1 minuty i 21 lub 22 sekund.

Warto dodać również, że Lewis Hamilton postanowił pokonać okrążenie na oponach twardych. Niemniej jednak na nowej, znacznie bardziej przyczepnej nawierzchni toru Barcelona-Catalunya mieszanka ta była kompletnie bezużyteczna. Brytyjczyk dziesięć minut przed godziną szesnastą korzystając z miękkiego ogumienia zanotował rezultat 1:19.945.

Swój czas okrążenia minimalnie poprawił Lance Stroll. Kanadyjczyk na oponach miękkich uzyskał wynik 1:20,276, który jednak nadal sprawiał, że zajmował ostatnie miejsce w zestawieniu z rezultatami.

Godzina 17:00

Jak dotychczas zespół McLaren uniknął kłopotów i dla fanów tej ekipy niewątpliwie miłym obrazkiem było podziwianie dłuższych przejazdów Stoffela Vandoorne. Belg podczas jednego z nich na oponach super miękkich uzyskiwał czasy okrążeń na poziomie 1 minuty i 21 sekund. Kierowca ekipy z Woking przekroczył barierę stu okrążeń.

Tymczasem zespół Ferrari ogłosił, że Sebastian Vettel mając na swoim koncie przeszło 150 okrążeń, zakończył już symulację wyścigu. Niemiec na oponach pośrednich regularnie notował rezultaty w przedziale 1 minuty i 21 sekund, a ostatnie z nich było znacznie szybsze, bo wyniosło 1:19.9xx sekundy.

Carlos Sainz i Lewis Hamilton raz na jakiś czas poprawiali swoje czasy okrążeń. Nie inaczej było i tym razem. Obaj korzystając z super miękkiej mieszanki osiągnęli barierę 1 minuty i 20 sekund. Hiszpan uzyskał czas 1:19,595, a Brytyjczyk 1:19,575.

Marcus Ericsson dziesięć minut przed godziną siedemnastą zaparkował swojego Saubera C37 w żwirowej pułapce na poboczu czwartego zakrętu. Na torze naturalne wywieszono czerwoną flagę, która nakazywała kierowcom pozostanie w alei serwisowej.

Godzina 18:00

Pięć minut po siedemnastej na torze ponownie wywieszono zielone flagi, a kierowcy ponownie mogli opuścić swoje garaże i pokonywać kolejne okrążenia.

Carlos Sainz po kilku chwilach na oponach hiper miękkich uzyskał czas okrążenia 1:18,383 i awansował na piątą pozycję w zestawieniu z wynikami. Na tej samej mieszance Pierre Gasly pojechał odrobinę szybciej - 1:18,363.

Poprawić czas okrążenia na oponach ultra miękkich próbował również Lance Stroll. Kanadyjczyk jednak zdołał poprawić swój wynik tylko o 0,012 sekundy. Zdecydowanie lepiej w tej materii radził sobie Lewis Hamilton, który na ogumieniu pośrednim pojechał szybciej niż Valtteri Bottas w porannej sesji.

Ostatnie minuty czwartkowych testów kierowcy wykorzystali na ćwiczebne pit stopy.

Dziękujemy za śledzenie naszej dzisiejszej relacji z testów przedsezonowych Formuły 1. Przypominamy, że jutro w porannej sesji również weźmie udział Robert Kubica. Już teraz zapraszamy na naszą jutrzejszą relację!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE