Menu

Formuła 1 promotorem Formuły 3

GP3

FIA wybrała grupę firm Formuły 1 do tego, aby pełniły rolę promotorów nowych mistrzostw Formuły 3, które rozgrywane będą od 2019 roku. Decyzja ta została oficjalnie zatwierdzona przez Światową Radę Sportów Motorowych w miniony piątek w Genewie.

Nowo powołana Formuła 3 ma zastąpić dotychczasową GP3. Oprócz zmiany szyldu, F3 czekają także zupełnie nowe samochody, które oczywiście jak dotychczas będą standardowe dla wszystkich ekip i kierowców.

Nowe maszyny będą musiały spełniać naturalnie wszystkie wymogi bezpieczeństwa FIA oraz tak jak obecne auta Formuły 1 zostaną wyposażone w system Halo. Nie jest jeszcze znany producent, który przygotuje te maszyny. Wiadome jest jednak to, że zespoły Formuły 3 czekają bardzo duże restrykcje, jeśli chodzi o wydatki. Będzie ograniczona ilość elementów samochodu,, dni testowych, personelu oraz korzystanie z elektroniki i specjalnych sensorów.

FIA przez ostatnie lata dobrze zajęła się ustaleniem piramidy wyścigów jednomiejscowych i nowa Formuła 3 osiąga ważny cel w tym, aby umieścić trzy najbardziej prestiżowe zawody jednomiejscowe na tej samej platformie. Taki pomysł zaowocuje korzyściami zarówno dla kibiców jak i dla samych uczestników, ponieważ po certyfikowanych przez FIA zawodach krajowych lub regionalnych będzie jasny kolejny krok w kierunku międzynarodowych wyścigów. Fani oglądający zawody Formuły 1 natomiast będą mogli obserwować przyszłe gwiazdy zmierzające na szczyt. Formuła 3 ma długie i bogate dziedzictwo jako kluczowa seria, w której rozwijane są umiejętności pozwalające awansować wyżej. Jestem pewien, że z takim promotorem jak Formułą 1, seria ta będzie kwitła - powiedział prezes komisji do spraw samochodów jednomiejscowych Stefano Domenicali.

Obecni właściciele praw komercyjnych do Formuły 1 w ten sposób wcielą w życie format weekendów Grand Prix podobny do MotoGP, gdzie niższe kategorie Moto2 i Moto3 są integralną częścią zawodów.

Image © GP3 Media

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE