Menu

Wyścig Formuły E w Berlinie zagrożony przez kryzys imigrancki

Berlin ePrix / Tempelhof

Berlin ePrix jest poważnie zagrożone na skutek europejskiego kryzysu imigranckiego - lotnisko Tempelhof jest zajęte przez uchodźców jako schronienie.

Alternatywne lokalizacje dla wyścigu są omawiane przez organizatorów Formuły E oraz ich promotorów. Tempelhof i okoliczne budynki zostały przekazane do stworzenia obozów dla uchodźców w zorganizowanym programie humanitarnym przez niemiecki rząd.

Setki uchodźców i osób ubiegających się o azyl z takich krajów jak Syria już nie mogą się pomieścić w hangarach historycznego lotniska, który służył jako miejsce inauguracyjnego wyścigu Berlin ePrix. Data drugiej imprezy to 21 maja 2016 i została już ratyfikowana przez FIA. Całą sprawę skomentował szef Formuły E, Alejandro Agag:

Jesteśmy w kontakcie z władzami lokalnymi i ostateczna decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku tygodni. Popieramy w pełni decyzję niemieckiego rządu, to jest ogromna operacja humanitarna. Niemcy pozostają ważnym rynkiem dla Formuły E i jesteśmy zdeterminowani, aby ocenić każdą opcję żeby wyścig się odbył.

Władze Berlina planują dodatkowe zakwaterowania uchodźców na lotnisku. Jednak w maju 2014 roku mieszkańcy zagłosowali, żeby 380 hektarów lotniska Tempelhofa zamienić na zieloną strefę (park miejski), dlatego ta decyzja blokuje plany rządu, co do zakwaterowania uchodźców z Syrii.

W rzeczywistości istnieje większe prawdopodobieństwo, iż wyścig w Berlinie może się nie odbyć i być może zostanie przeniesiony do Szwajcarii na tor Lugano.

Image © FIA Formula E

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE