Menu

ePrix Meksyku: Pierwsze w karierze zwycięstwo Daniela Abta, dramat Rosenqvista

Daniel Abt

Piąta runda Mistrzostw Świata Formuł E, zawitała do słonecznego Mexico City. Po zaciekłym wyścigu Daniel Abt po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium, a towarzyszyli mu - drugi Olivier Turvey oraz trzeci Sebastien Buemi.

Z pierwszego pola startował szwedzki kierowca reprezentujący barwy Mahindra Racing - Felix Rosenqvist, który już poraz drugi w tym roku zdobył pierwsze pole. Obok niego swoją maszynę ustawił Oliver Turvey z NIO Formuła E Team. Trzecie pole należało do Sebastiena Buemi z Renault e.Dams.

Start był dość spokojny i obyło się bez kolizji, mimo iż kilka samochodów w pierwszych sektorach wyjechało poza tor jazdy, jednakże nie dało to żadnych zmian na przodzie stawki.

W dalszej części stawki Lucas di Grassi z Audi Sport już po pierwszych dwóch obrażeniach awansował o trzy pozycje i dalej regularnie przesuwał się do przodu.

Wyścig zdecydowanie kontrolował Szwed, aczkolwiek jadący na trzeciej pozycji Sebastein Buemi bardzo dzielnie się bronił przed atakami Daniela Abta z Audi Sport, który zaś miał niewielka przewagę nad byłym kierowca Formuły 1 Jean-Eric Vergne.

Po trzynastu obrażeniach Rosenqvist zdecydowanie prowadził w wyścigu, a jadący na czwartej pozycji Abt nieco zwolnił i sporo stracił do jadącego na trzeciej pozycji Buemiego. Wyścig przebiegał spokojnie i najwyraźniej żaden z kierowców nie chciał ryzykować utraty pozycji przez zmianą samochodu.

W trakcie piętnastego okrążenia niespodziewanie lider Felix Rosenqvist zatrzymał samochód w ostatnim zakręcie przed prostą startową i spadł na ostatnią pozycję. Tym samym Oliver Turvey został nowym liderem wyścigu.

Trzy okrążenia później ponownie szwedzki kierowca zatrzymał samochód w neutralnej strefie i po restarcie systemu wznowił jazdę.

Na dwudziestym pierwszym okrążeniu kierowca Mahindra Racing zdecydował się na zmianę wadliwego samochodu, jednakże nie miał już szans na zdobycie punktów w tym wyścigu.

Dwa okrążenia później wszyscy kierowcy zaczęli systematycznie zjeżdżać do alei serwisowej na wymianę samochodów, po wyjeździe z boksów na prowadzeniu był Daniel Abt przed Oliverem Turveyem i Sebastienem Buemi, który stracił drugą pozycję tuż przed zjazdem do alei serwisowej.

Na dwanaście okrążeń przed końcem z wyścigu, wycofał się Niemiecki kierowca Nick Heidfled jeżdżący w Mahindra Racing, ze względu na problemy techniczne, a lider wyścigu Abt zdecydowanie powiększał swoja przewagę nad Turveyem i Buemi.

Andre Lotterer z Tacheetah otrzymał karę przejazdu przez aleję serwisową, spowodowaną potrąceniem w trakcie wyjazdu z garażu jednego z członków załogi zespołu.

Jean-Eric Vergne stracił swoją czwartą pozycję i został wyprzedzony przez Nilsona Piqueta Jr, który ruszył w pogoń za jadącym na trzeciej pozycji szwajcarskim kierowcą, który starał się na dwóch ostatnich okrążeniach wyprzedzić Olivera Turveya i awansować na drugie miejsce, jednakże anglik do samego końca nie dał za wygraną.

Jako szósty do mety dojechał Mitch Evans przed Antonio Da Costa i Edoardo Mortarą. Jako dziewiąty linie mety minął brazylijski kierowca, który był bohaterem tego wyścigu przesuwając się aż o 10 oczek - Lucas Di Grassi, pierwszą dziesiątkę zamknął Alex Lynn.

Image © FIA FORMULA E

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE