Menu

Nowy bolid GP3/16 zaprezentowany na torze Monza

Nowy bolid GP3/16 na sezon 2016

Seria GP3 ujawniła nowy bolid GP3/16, napędzany nowym silnikiem o pojemności 3.4 litra, którym kierowcy będą rywalizowali od sezonu 2016.

Nowy bolid oznaczony symbolem GP3/16 został wyposażony w nowy silnik wyścigowy Mecachrome, który został specjalnie zamówiony dla serii wyścigowej. Nowa jednostka napędowa to wolnossące V6 o pojemności 3.4 litra i 400 KM.

Ponadto nowy bolid został wyposażony w nową aerodynamikę, w celu ułatwienia wyprzedzania, a także nowo zaprojektowany monokok, który ma pomóc wyższym kierowcom. Zmianie uległ także nos, który jest kluczową zmianą wizualną nowego bolidu.

Prócz zmian w wyglądzie i aerodynamice, dokonano również przeprojektowania przedniej i tylnej strefy zderzeniowej, która będzie odpowiadać najnowszym normom bezpieczeństwa obowiązujących w Formule 1 i poprawiających względy bezpieczeństwa.

Jestem bardzo zadowolony z nowej generacji samochodu – powiedział Bruno Michel, dyrektor generalny serii GP3. Pierwsze dwie generacje spełniły oczekiwania w przygotowaniach młodych kierowców do wykonania kolejnego kroku: GP2 i F1.

Były trzy główne obszary, na których skupiliśmy się podczas projektowania naszego nowego samochodu. Po pierwsze, zaprojektowaliśmy samochód, który będzie zachęcał do wyprzedzania dzięki nowej aerodynamice, co uatrakcyjni wyścigi i zwiększy rywalizację.

Ponadto, pracowaliśmy nad znalezieniem rozwiązań zminimalizowania kosztów operacyjnych w celu zapewnienia atrakcyjnego pakietu naszym zespołom. Ostatecznie, samochód GP3/16 pasuje pod najnowsze standardy bezpieczeństwa F1, nad czym zresztą bardzo mocno się koncentrowaliśmy. Jesteśmy przekonani, że droga jaką obraliśmy z GP3/16 jest odpowiednia dla kolejnych trzech sezonów i będzie nadal przyciągała kierowców i zespoły, których celem jest osiągnąć szczyt sportów motorowych.

Bolid GP3/16 przeszedł pięciodniowe testy rozwojowe do dnia dzisiejszego; pierwszy z nich na torze Magny-Cours we Francji, a następnie na torze Circuit de Barcelona-Catalunia w Hiszpanii.

Nowe bolidy trafią do wszystkich zespołów na początku 2016 roku.

Image © GP3 / Series Media Service

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE