Menu

Ocon zdobywa pole position i awansuje na pierwszą lokatę w klasyfikacji generalnej

Esteban Ocon / ART Grand Prix

Esteban Ocon z zespołu ART Grand Prix wywalczył pierwsze pole startowe do głównego, piątkowego wyścigu GP3 na torze Sakhir Interntional Circuit w Bahrajnie, czym objął prowadzenie w klasyfikacji kierowców sezonu 2015.

Francuz, który na dwie rundy przed zakończeniem tegorocznego sezonu, zajmował druga lokatę w klasyfikacji kierowców, ze stratą dwóch punktów do lidera Luci Ghiotto, objął prowadzenie, po imponującym okrążeniu kwalifikacyjnym, którym wyprzedzić dotychczasowego lidera o 0.504 sekundy.

Początkowo najlepsze tempo prezentował Emil Bernstorff, który swoje najszybsze pomiarowe okrążenie pokonał w czasie 1:47.806, jednak bardzo szybko został zmieniony na prowadzeniu przez kierowcę ekipy Trident Lucę Ghiotto, który wykręcił rezultat 1:47.677. Ocon w tym momencie plasował się na trzeciej lokacie.

Po dziesięciu minutach kwalifikacji, wstrzymanie sesji i wywieszenie czerwonej flagi spowodował Matevos Isaakyan, rywalizujący w tym sezonie w Formule Renault 2.0, przez zatrzymanie się na torze w zakręcie numer dziesięć, jednak tuż po wznowieniu swoje tempo zaprezentował także Kevin Ceccon, który wskoczył na trzecią lokatę ze stratą 0.148 sekundy do najszybszego Ghiotto.

Na kilka minut przed zakończeniem sesji kwalifikacyjnej na czołową lokatę wskoczył Alex Palou z czasem 1:47.218, wyprzedzając tym samym drugiego Marvina Kirchhofera o jedyne 0.041 sekundy.

Czas zdołał poprawić także Luca Ghiotto, który swoje okrążenie pokonał w czasie 1:47.307, jednak to wystarczyło jedynie na awans na trzecią lokatę, jak również Esteban Ocon, który popisał się wyśmienitym tempem, co dało mu awans ma pierwszą pozycję z czasem 1:46.684.

Poprawę tempa zanotował również Ceccon, który osiągnął rezultat 1:47.197 pozwalający mu na awans na drugie miejsce, jednak jeszcze szybciej pojechał Ghiotto, który wyprzedził Włocha o jedyne 0.009 sekundy, wracając tym samym na druga lokatę.

Tuż za czołową trójką znaleźli się Alex Palou, Marvin Kirchhofer oraz Artur Janosz, który z czasem 1:47.618 zamknął czołową szóstkę.

Dziesiątkę uzupełnili: Emil Bernstorff, Jann Mardenborough, Jimmy Eriksson i Antonio Fuoco, który do najszybszego Ocona stracił ponad sekundę.

Drugi z polskich zawodników, Aleksander Bosak z ekipy Arden International, zanotował dopiero dwudziesty czas.

Image © GP3 / Series Media Service

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE