Menu

Jack Aitken z pole position do pierwszego wyścigu GP3 na torze Barcelona-Catalunya

Jack Aitken / ART Grand Prix

Brytyjczyk Jack Aitken z teamu ART Grand Prix wystartuje z pole position do pierwszego wyścigu sezonu GP3 na torze Barcelona-Catalunya. Drugie miejsce zajął Japończyk Nirei Fukuzumi (ART Grand Prix) ze stratą 0.171s. Trzeci był Dorian Boccolacci z ekipy Trident (+0.193).

Początek kwalifikacji, podobnie jak w F2, był pracowity - większość kierowców pojawiło się na torze już na początku sesji. Pierwszym zawodnikiem, który zszedł poniżej 1:45 został Niko Kari z teamu Arden International. Fin uzyskał 1:44.820. Po chwili jego czas poprawił Ryan Tveter (1:38.208.)

Kierowca ekipy Trident długo nie cieszył się z prowadzenia, ponieważ jego kolega z zespołu, Kevin Joerg, był znacznie szybszy i objął prowadzenie.

Na 20 minut przed końcem na prowadzenie wskoczył Dorian Boccolacci (Trident) z czasem 1:35.256. Na drugiej pozycji pojawił się Arjun Maini (Jenzer Motorsport) ze stratą 0.336 sekundy. Równie szybko pojechał Santino Ferrucci (DAMS) uzyskując trzeci czas. Czwarty Bruno Baptista tracił już 0.6 sekundy do Boccolacciego.

Po krótkiej przerwie na zmianę opon wszyscy kierowcy pojawili się na torze, a na zegarze pozostało 17 minut. W tym momencie na drugie miejsce wskoczył Leonardo Pulcini (Arden International) ze stratą jednej dziesiątej do kierowcy Tridentu.

Prowadzenie objął jednak Jack Aitken (ART Grand Prix) z czasem 1:34.917. Brytyjczyk długo nie nacieszył się z pierwszego miejsca, ponieważ jego japoński kolega Fukuzumi zanotował jeszcze lepszy rezultat, o 0.2 sekundy.

Francuz Boccolacci długo nie czekał z odpowiedzią, wyprzedzając Niriego Fukuzumi o 0.130 sekundy. Przez większość czasu w czołówce nie zachodziły żadne zmiany. Dopiero na trzy minuty przed końcem na piąte miejsce awansował Niko Kari, a na drugą lokatę wskoczył Pulcini z z czasem 1:34.602.

W końcu do ataku ruszyli kierowcy ART Grand Prix. Na pierwsze miejsce z czasem 1:34.187 powrócił Jack Aitken, a na drugiej lokacie pojawił się Nirei Fukuzumi (0.1s straty). Z trzecim czasem i stratą 0.193s zameldował się Boccolacci.

Taki wynik utrzymał się do końca. Kwalifikacje wygrał Jack Aitken przed Nirei Fukuzumim i Dorianem Boccolaccim. Czwarte miejsce przypadło George'owi Russellowi, piąte Leonardo Pulciniemu. Szósty był Arjun Maini, siódmy Giuliano Alessi a ósmy Alessio Lorandi.

Image © Jed Leicester/GP3 Series Media Service

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE