Menu

Robert Kubica i Martin Prokop z trzeciej lokaty do 12h Mugello

Robert Kubica i Martin Prokop / MP Sports

Robert Kubica ustanowił trzeci czas w sesji kwalifikacyjnej przed dwunastogodzinną rywalizacją na torze Mugello w ramach 24h International Series.

Duże nadzieje rozbudziła już obowiązkowa sesja treningowa, w której Polak ustanowił najszybszy czas jednego okrążenia - 1:49.754. Był to o niewiele lepszy rezultat od Lamborghini Huracan zespołu GRT Grasser Racing Team (strata niecałej jednej dziesiątej sekundy), lecz kolejny Mercedes SLS AMG GT3 stracił ponad 1.5 sekundy. Kubica studził emocje w wywiadach, lecz nie dało oprzeć się wrażeniu, że jego możliwości są wciąż ogromne.

Tuż po rozpoczęciu 45-minutowych kwalifikacji to Krakowianin jako pierwszy ustanowił czas 1:49.683. Ten rezultat pozwolił utrzymać się zespołowi MP Sports na czele klasyfikacji. Wiele prób złapania podobnego tempa kończyło się niepowodzeniem, zwłaszcza ze względu na duży ruch na torze.

Druga część kwalifikacji przyniosła znaczne ożywienie w czołówce. Rory Butcher, jadący w Ferrari 458 Italia GT3 #32 w barwach MJC-Furlonger, po kilku bardzo szybkich kółkach uzyskał 1:48.260 i wydawało się, że może to być poprzeczka nie do osiągnięcia dla innych kierowców.

Po zatrzymaniu się na torze przez Porsche 911 Cup przez kilka minut obowiązywał Code 60. To znacznie przybliżyło najszybszego Szkota do zdobycia pole position. Jednak na ostatnim okrążeniu, znany z Porsche Super Cup Christian Engelhart w Lamborghini Huracan pojechał o 0.351 sekundy szybciej i to Austriacki zespół GRT Grasser Racing Team wystartuje z pierwszego pola do wyścigu.

Kubica zdołał w międzyczasie pojechać szybciej, jednak czas 1:48.683 wystarczył na trzecią lokatę. Sam kierowca po kwalifikacjach powiedział, że na dwóch najszybszych okrążeniach natrafił na wolniejsze samochody, przez co stracił trochę czasu.

Miłym akcentem jest również najlepszy czas w klasie 991, gdzie Bartosz Opiola nie miał sobie równych i pozwolił ekipie GT3 Poland być od samego początku na czele swojej kategorii.

Start pierwszej, czterogodzinnej części rywalizacji jest zaplanowany na godzinę 14:00.

Image © 24H Series

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE