Menu

Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Trudny sprawdzian w Ardenach

Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe

Legendarny tor niedaleko miejscowości Spa w Belgii, gościł w miniony weekend uczestników trzeciej rudny Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Dzięki połączeniu sportowych zmagań z pucharem Porsche GT3 Cup Challenge Benelux, na torze oglądaliśmy zaciętą rywalizację niespełna 40 zawodników.

Sobotnie kwalifikacje były podzielone na dwie części, z których każda osobno determinowała ustawienie do pierwszego i drugiego wyścigu. W pierwszej części czasówki najszybszy okazał się gościnnie startujący Robert Lukas, który dobrze zna obiekt w Ardenach. Tuż za nim znalazł się Piotr Parys, zdobywając w ramach pucharowej rywalizacji pole position. W drugiej części kwalifikacji prym wiedli kierowcy z pucharu Beneluksu. Najszybszy ze stawki Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe okazał się startujący w klasie gość Patrick Eisemann. Wśród zawodników rywalizujących w klasyfikacji generalnej całego cyklu najlepsze tempo pokazał Marcin Jaros. Do walki o czołowe pozycje nie mógł włączyć się Piotr Parys, który zmagał się z awarią samochodu. Na szczęście dla młodego lublinianina, udało się ją usunąć przed pierwszym wyścigiem.

Jak przystało na tor Spa-Francorchamps, położony w górzystym terenie, kapryśna aura utrudniała zawodnikom decyzję w kwestii doboru opon oraz dała się we znaki także w trakcie wyścigów. Dzięki świetnie przygotowanemu ogumieniu Michelin – producenta, która jest wyłącznym dostawcy opon w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe, startujące w pucharze 911 GT3 Cup zachowywały przyczepność nawet w najtrudniejszych warunkach. Bardzo szybki i mocno zróżnicowany pod względem poziomów wysokości tor, był też nie lada wyzwaniem dla silników wyścigowych Porsche, w których pracują produkty marki Platinum. Oleje produkowane przez Orlen Oil, strategicznego sponsora cyklu, dzięki kolejnym doświadczeniom w wyścigach, mogą być rozwijane i udoskonalane. Dlatego polska firma będzie mogła w przyszłości dostarczać lepszej jakości oleje, zarówno do wyścigowych jak i drogowych aut.

Piotr Parys, ruszający z pierwszego pola, zaliczył udany start i walczył o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu. Pech dopadł za to jego największych rywali w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Tuż po rozpoczęciu rywalizacji, kolizja wyeliminowała z wyścigu Jędrzeja Szcześniaka, Marcina Jarosa i Marcina Jedlińskiego, czyli zawodników zajmujących do tej pory czołowe pozycje w środkowo-europejskim czempionacie. Po zderzeniu, w którym udział brał także Alexandre Jouannem, na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. Piotr Parys zakończył wyścig na drugim miejscu, ustępując jedynie Dylanowi Derdaele i po raz piąty w tym sezonie zdobył komplet punktów w cyklu Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Drugie miejsce zajął Piotr Wójcik, a trzecie Mariusz Urbański. W klasie S, przeznaczonej dla zawodników urodzonych przed 1965 rokiem, najszybciej do mety dojechał Stanisław Jedliński.

Drugi wyścig belgijskiej rundy Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe odbył się w niedzielne popołudnie. Na starcie zabrakło polskich kierowców, którzy w trakcie pierwszego wyścigu uczestniczyli w kolizji. Stawka zawodników, pomniejszona o Szcześniaka, Jarosa i Jedlińskiego, aż do rozpoczęcia rywalizacji nie mogła być pewna pogody. Wszystko przez zbierające się nad torem chmury, z których sporadycznie padał deszcz. Piotr Parys, zwycięzca pierwszego wyścigu w klasyfikacji Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe, tym razem ruszał dopiero z 20. pola startowego. 16-letni zawodnik, dokonał jednak niemożliwego i dzięki świetnej jeździe oraz pechowi rywali wywalczył 3. miejsce w klasyfikacji wyścigu i pierwsze w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Tym samym dopisał do swojego konta kolejnych 20 punktów i ze zdecydowaną przewagę prowadzi w całym cyklu. Na niepowodzeniach Jędrzeja Szcześniaka, Marcina Jarosa i Marcina Jedlińskiego skorzystali m.in. Piotr Wójcik i Mariusz Urbański, którzy po raz drugi w ten weekend stanęli na podium. Obaj awansowali także na odpowiednio drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji całego sezonu. W drugim wyścigu kolejne zwycięstwo w klasie S odniósł Stanisław Jedliński.

W pierwszym wyścigu warunki były bardzo ciężkie, raz padało, raz przesychało, a dodatkowo niektóre partie toru były suche - powiedział Piotr Parys.

Ścigaliśmy się z zawodnikami z pucharu Beneluksu, jednak udało mi się utrzymać pozycję z kwalifikacji i odnieść kolejne zwycięstwo. Niestety w drugim wyścigu czekało mnie znacznie trudniejsze zadanie, gdyż startowałem dopiero z 20. pola. To był jednak prawdziwy wyścig! Z 20. pola startowego udało mi się wbić na najniższy stopień podium w generalce i wygrać w klasyfikacji Porsche Platinum GT3 CCCE. Awansowałem o 17. pozycji - brak mi słów. Dziękuję za wasze wsparcie!

Kolejna runda pucharu Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe odbędzie się w połowie lipca, na położonym blisko polskiej granicy torze Lausitzring w Niemczech.

Image © Porsche

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE