Menu

Zapowiedź wyścigu Nurburgring 24 H

W najbliższy weekend będzie miał miejsce 24-godzinny wyścig na najbardziej nieprzewidywalnym torze świata – historycznej pętli Nordschleife. Podczas Nurburgring 24H zadebiutują nie tylko nowe samochody, lecz także pojawią się nowe przepisy, wdrożone do tego klasyka wyścigów długodystansowych.

Podczas zbliżającej się rundy, Audi, jako faworyt, podejmie się rywalizacji z nowym R8 LMS. W klasie GT3 marka spod znaku czterech pierścieni wystawi cztery ekipy w nowej maszynie – dwie z zespołem Audi Sport Phoenix oraz Audi Sport WRT.

Dwa samochody R8 LMS ultra będą reprezentowały skład Audi race experience, natomiast Twin Brush Motorsport, który regularnie startuje w VLN Endurance Championship, dołączy do rywalizacji z pojedynczą maszyną (również Audi R8 LMS ultra).

Duże wyzwanie czeka zespół Bentley Team HTP, który wprawdzie będzie debiutował podczas 24-godzinnego wyścigu z samochodem Continental GT3, jednak może liczyć na silny i doświadczony skład kierowców, czyli Christophera Brucka, Marco Seefrieda, Harolda Primata i Clemensa Schmida, który jest częścią juniorskiego teamu Bentley’a.

Oprócz Team HTP, Bentley Motorsport zamierza także podjąć się kampanii z modelami Continental GT3, które poprowadzą Guy Smith / Andy Meyrick / Steven Kane / Lance David Arnold oraz Jeroen Bleekemolen / Christian Menzel / Lance David Arnold / Christopher Brück.

Nie może zabraknąć także fabrycznego składu Aston Martina, który wystawi parę samochodów V12 Vantage GT3, celując w zwycięstwo w klasie SP9. Wprawdzie Aston Martin ściga się podczas corocznego wydarzenia na Nordschleife od niemal dekady, to 2015 będzie zaledwie trzecim występem zespołu w klasie SP9 z autami GT3.

Jonny Adam dołączy do Mathiasa Laudy i Richiego Stanawaya w V12 Vantage GT3 #006 podczas najtrudniejszego testu w „Zielonym Piekle”, jaki będzie rozgrywany 16/17 maja. Aston Martina #007 poprowadzą natomiast Pedro Lamy, Stefan Mucke i Darren Turner.

Na pierwsze zwycięstwo od 2010 roku liczy BMW. Bawarski producent chce zawalczyć o najwyższe lokaty dzięki modelom Z4 GT3 oraz najlepszym kierowcom, takim jak: Dirk Mueller, Dirk Werner, Martin Tomczyk, Lucas Luhr, Joerg Mueller, Maxime Martin, Augusto Farfus i Richard Westbrook.

W kategorii SP9 GT3 rywalizować będą także zespoły Mercedesa wraz z liderującymi Rowe Racing i Black Falcon, a także Porsche, stawiające na swoich najlepszych kierowców: Richarda Lietza, Freda Makowieckiego, Patricka Pileta, Joerga Bergmeistera i Wolfa Henzlera.

Po tragicznym wypadku podczas marcowej rundy VLN, w której zginął jeden z kibiców, Nissan pojawi się podczas tej rundy z pojedynczym fabrycznym samochodem GT-R.

Wypadek Janna Mardenborough w Nissanie GT-R Nismo na Flugplatz miał wpływ na zmianę przepisów bezpieczeństwa na ten weekend. Zmiany obejmują zmniejszenie o 5 procent mocy silnika w klasie SP9 GT3 oraz limit prędkości do 200 km/h na Flugplatz, prędkość maksymalną 250 km/h pomiędzy Flugplatz i Schwedenkreuz i 250 km/h na prostej Dottinger Hohe.

Lista zespołów i kierowców

Image © Audi AG, Gruppe C

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE