Menu

Björn Wirdheim debiutuje w STCC

Björn Wirdheim

Jednym z największych specjalistów w wyścigach jest Björn Wirdheim, który powraca do ścigania się na ziemi szwedzkiej po bardzo długiej przerwie - od 1997 roku - gdzie zdobył tytuł mistrzowski Formuły Ford.

Björn Wirdheim jest jednym z tych profesjonalistów, którzy otarli się o Formułę 1, ale nigdy nie mieli szansy startu w królowej sportu.

W 2003 roku zdobył tytuł mistrzowski w F3000, bezpośrednio pod F1, i stanął na progu Formuły 1 jako kierowca testowy Jaguara, a następnie stajni Jordan. Umowa na rywalizację w F1 nigdy nie została zrealizowana ze względów finansowych i jak mówi sam kierowca zabrakło trochę szczęścia.

W swojej karierze Szwed startował także w japońskiej serii GT jak i Formule Nippon, został też mistrzem serii europejskiej serii Le Mans.

Wiem, że nie będzie mi łatwo, ale nie mam szczególnie żadnej presji, ponieważ będę robił to w czym jestem dobry i traktuje jako styl życia - powiedział Björn.

Zawsze chciałem powrócić do rodzinnego kraju i startować w skandynawskim STCC, ale wcześniej było to bardzo trudne do zrealizowania, aby logistycznie połączyć starty w Japonii jak i Szwecji.

Uważam, ze w Japonii bardzo dużo się nauczyłem i będę mógł moje doświadczenie wykorzystać w obecnym sezonie startując w nowym dla mnie zespole.

Nie przegapię okazji, aby walczyć i dać z siebie wszystko. Celem na pierwsze starty jest zaadoptowanie się w nowym samochodzie, a potem czas już pokaże.

To będzie dla mnie bardzo ważne wydarzenie w życiu, nie tylko dlatego, że powracam do rodzinnego kraju, ale spotkam też ludzi, których nie widziałem od czasu startów w Formuła Ford - dodał.

Björn będzie rywalizował w barwach Flash Engineering, zespołu, który został zbudowany w bardzo krótkim czasie i już podczas rozpoczęcia sezonu na torze w Skövde udało im się stanąć do podium, czego dokonał Linus Ohlsson.

Image © Björn Wirdheim

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE