Menu

FIA ERC: Ricardo Moura wygrywa Rajd Azorów. Kajetan Kajetanowicz trzeci

Ricardo Moura i Antonio Costa

Portugalczyk Ricardo Moura po bardzo dobrej jeździe i problemach Rosjanina Alexeya Lukyanuka podczas drugiej sobotniej pętli wygrał Rajd Azorów. Kajetan Kajetanowicz pomimo problemów ze swoim autem zakończył rywalizację na trzecim miejscu. Wojciech Chuchała wygrał Rajd Azorów w klasyfikacji ERC2. Załoga Łukasz Pieniążek / Przemysław Mazur jadący w klasie Junior ERC nie ukończyli rajdu z powodu awarii półosi.

Pierwszego dnia Rajdu Azorów nie było wyraźnego lidera. Pierwszy OS Batlha wygrał Kajetan Kajetanowicz z czasem 4:42.5 i był szybszy od Portugalczyka Ricardo Moury o 0.2 sekundy. Trzy następne odcinki specjalne padły łupem trzech innych kierowców: Solucoes wygrał Moura, OS3 Alexey Lukyanuk, a Grupo Margues 1 Ralfs Sirmacis. Pomimo utraty na OS2 prowadzenia w rajdzie przez załogę LOTOS Rally Team, Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran dzięki drugiemu miejscu na OS 4 wrócili na pozycję lidera z jednosekundową przewagą nad Łotyszem Ralfsem Sirmacisem.

W ERC 2 od początku dobre tempo prezentował Wojciech Chuchała jadący Subaru Imprezą STI. Już na pierwszym odcinku specjalnym objął prowadzenie ze 7.5 sekundową przewagą nad drugim Portugalczykiem Vale. Trzy następne OS-y również padły łupem Polaka. Dzień zakończył z 50.4 sekundową przewagą nad Portugalczykiem Rubenem Rodriguesem.

Drugi dzień Rajdu Azorów rozpoczął się od zwycięstwa Rosjanina Alekseya Lukyanuka jadącego Fordem Fiestą R5 z czasem 4:57.9. Drugie miejsce zajął Kajetan Kajetnowicz (+6.3 sekundy straty), który po piątym odcinku specjalnym stracił prowadzenie na rzecz Białorusina.

Załoga Kajetanowicz / Baran wygrała szósty i siódmy odcinek dzięki czemu wróciła na pozycję lidera i jej przewaga wynosiła 12.5 sekundy nad drugim Rosjaninem. Trzecie miejsce zajmował Ruben Rodrigues. Całą drugą pętlę wygrała załoga białorusko-rosyjska jadąca w Fordem Fiestą R5 i została nowym liderem Rajdu Azorów. Kajetan Kajetanowicz spadł na drugą pozycję.

Z kolei załoga ERC2 Wojciech Chuchała / Daniel Dymurski drugi dzień Rajdu Azorów rozpoczęła dosyć spokojnie. Wszystkie poranne OS-y wygrał Rubin Rodrigues z Portugali, ale polacy konrolowali rajd.

Podczas drugiej pętli na dziesiątym odcinku specjalnym Sete Cidades 2, Wojciech Chuchała przebił oponę i stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej ERC2 Rajdu Azorów na rzecz Rubina Rodriguesa, który miał ponad minutę przewagi nad polską załogą.

Trzeci dzień Rajdu Azorów i za razem ostatni, rozpoczął się od odcinka Garminhais 1. Był on pechowy dla polskiej załogi z LOTOS Rally Team. Kajetanowi Kajetanowiczowi awarii uległa półoś i stracił szansę na zwycięstwo w rajdzie. OS Garminais 1 wygrał lider Rajdu Azorów, Białorusin Lukyanuk, o 2.2 sekundy przed Ricardo Mourą i Ralfsem Sirmacisem o 15.3 sekundy. Popularny „Kajto” spadł w klasyfikacji generalnej na czwarte miejsce.

Na OS-ie 12 Tronqueira 1 Aleksey Lukyanuk miał małą przygodę, zaliczył obrót i stracił trochę czasu, ale obronił się przed ścigającym go Portugalczykiem Mourą, który tracił po OS12 tylko 20 sekund do Białorusina. Kajetan Kajetanowicz awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji rajdu pomimo.

OS13 padł łupem Lukyanuka, który powiększył przewagę nad Ricardo Maurą do 25 sekund. Polska załoga pozostała na trzecim miejscu.

Na drugiej pętli doszło do niespodzianki, z powodu problemów z silnikiem Alexey Lukyanuk stracił prowadzenie w rajdzie na czternastym odcinku Villa Franca Sao Bras 2 na rzecz Portugalczyka Moury. Jednak na przedostatnim OS-ie Rosjanin wygrał rundę i zbliżył się do lidera rajdu na 21 sekund. Szybko odpowiedział Portugalczyk wygrywając ostatni OS rajdu, co zapewniło mu zwycięstwo w całej imprezie.

Gdy na początku roku mówiłem, że ten sezon będzie dla nas jeszcze trudniejszy niż poprzedni, to sam zastanawiałem się czy to nie asekuracja. Doświadczenie podpowiadało mi jednak, że w tak nieprzewidywalnej dyscyplinie sportu, jak rajdy samochodowe, nic nigdy nie jest dane za darmo, na wszystko trzeba ciężko zapracować, a czasem także liczyć na odrobinę szczęścia. Ten sezon nam o tym przypomina i udowadnia jednocześnie, że praca procentuje. Oczywiście w trudnych momentach niełatwo zachować optymizm, ale zarówno prowadzenie w mistrzostwach, jak i wszystkie wywalczone punkty i wygrane odcinki mają pełny i zarazem wyraźny smak. Jest jednak jeszcze coś cennego, co zyskujemy – świadomość, że LOTOS Rally Team to coraz silniejsza ekipa, gotowa stawiać czoła coraz trudniejszym wyzwaniom - powiedział Kajetan Kajetanowicz.

Jarek Baran dodał: Zmienne warunki, silna konkurencja i nagłe zwroty akcji - udana recepta na rajdowy thriller na Azorach. Trochę brakowało mi dziś jazdy we mgle, bo jak pokazał wczorajszy odcinek Feteiras, takie ekstremalne warunki bardzo nam sprzyjały. To był wyjątkowo ekscytujący weekend.

W ERC2, w sobotę do odrabiania strat ruszył Wojciech Chuchała. Dzięki wygraniu wszystkich odcinków specjalnych porannej pętli zbliżył się do Rubina Rodriguesa na 13.6 sekundy w klasyfikacji Rajdu Azorów.

Podczas drugiej pętli polski zespół odzyskał prowadzenie i nie oddał go do końca. Jego najgroźniejszy rywal, Rubin Rodrigues na piętnastym odcinku specjalnym miał problemy i stracił do Chuchały aż 50.4 sekundy. Również OS16 Tronqueira 2 wygrał Wojciech Chuchała i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji ERC2 Rajdu Azorów, a w samym rajdzie ostatecznie zajął 13 miejsce. I umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej ERC2.

Jadący w klasie ERC Junior Łukasz Pieniążek jechał ostrożnie od początku imprezy na Azorach. Po pierwszym dniu zajmował ósme miejsce w klasyfikacji generalnej. Po dobrej piątkowej pętli polska załoga awansowała na piątą lokatę, natomiast po ostatnim piątkowym OS-ie Sete Sidades 2 Pieniążek awansował na czwartą pozycję.

Sobota nie była już tak szczęśliwa. Ostatniego dnia rajdu po porannej pętli polski zespół zajmował nadal czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu w klasie Junior ERC, jednak jak się okazało później Pieniążek nie wystartował do ostatniej pętli ze względu na awarię półosi.

Niestety to koniec Rajdu Azorów dla nas… Zaledwie 800 metrów za startem oesu odmówiła posłuszeństwa półoś. Nie uderzyliśmy w nic, doszło po prostu do awarii - powiedział Łukasz Pieniążek.

Klasyfikacja generalna Rajdu Azorów:

 1. Ricardo Moura/Antonio Costa 2:42:23.5
 2. Alexey Lukyanuk/Alexey Arnautov +26.8
 3. Kajetan Kajetanowicz/Jarosław Baran +3:23.0
 4. David Botka / Peter Szeles +5:28.5
 5. Jaroslav Orslak/ David Smeidler +5:34.1
 6. Perdo Meireles/ Mario Castro +5:44.1
 7. Luis Reg/ Carlos Magalhaes +5:46.2
 8. Jose Pedro Fontes/ Ines Ponte +6:17.9
 9. Ricardo Teodosio/ Jose Teixiera +7:01.2
 10. Antoni Tlustak/ Ladislav Kucera +7:30.7

Klasyfikacja punktowa ERC:

 1. Kajetan Kajetanowicz 92 pkt.
 2. Alexey Lukyanuk 77
 3. Ralfs Sirmacis 41
 4. Craig Breen 38
 5. Ricardo Moura 37
 6. Jaromir Tarabus 27
 7. Lambros Athanassoulas 27
 8. Luis Monzon 25
 9. Wojciech Chuchała 25
 10. Alastair Fischer 23

Klasyfikacja generalna ERC2 Rajdu Azorów:

 1. Wojciech Chuchała 2:52:12.2
 2. Ruben Rodrigues +1:20.5
 3. Juan Carlos Alonso +5:20.8
 4. Rui Moniz +40:20.3

Klasyfikacja generalna ERC3 Rajdu Azorów:

 1. Gado Diogo 2:54:11.8
 2. Chris Ingram +1:12.4
 3. Steve Rokland +2:10.5
 4. Joonas Tooke +6:41.9
 5. Marco Cid +10:01.8
 6. Paulo Neto +10:27.5
 7. Dominik Broz +13:27.5
 8. Gil Antunes +13:32.2
 9. Jose Monteiro +30:58.7
 10. Julius Tennert +1:00:06.7

Klasyfikacja generalna ERC Junior Rajdu Azorów:

 1. Gado Diogo 2:54:11.8
 2. Chris Ingram +1:12.4
 3. Steve Rokland +2:10.5
 4. Joonas Tooke +6:41.9
 5. Marco Cid +10:01.8
 6. Dominik Broz +13:27.5
 7. Julius Tennert +1:00:06.7
Image © DPPI

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE