Menu

Belgijska dominacja w Rally Ypres 2016 – podsumowanie

Freddy Loix / ŠKODA Fabia R5

Rajd Ypres, zaliczany do Rajdowych Mistrzostw Europy, został zdominowany przez Belgów - całe podium imprezy zajęli mieszkańcy tego kraju. Rajd Ypres wygrał Freddy Loix przed Krisem Princenem i Berndem Casierem. Tym razem w Ypres zabrakło lidera klasyfikacji generalnej Kajetana Kajetanowicza, który przygotowuje się do nadchodzącego Rajdu Polski. Polska załoga pozostała jednak na pierwszym miejscu, po tym jak pierwszego dnia belgijskiej imprezy musiał wycofać się Rosjanin Alexey Lukyanuk.

Jedyna polska załoga Pieniążek/Mazur przez większość czasu utrzymywała 4 miejsce w ERC Junior, jednak na szesnastym odcinku specjalnym musiała się wycofać z powodu awarii samochodu.

Pierwszy dzień

W piątek kierowcy ERC mięli do pokonania siedem odcinków specjalnych. Brian Bouffier, dzięki wygraniu kwalifikacji, wyruszył na trasę pierwszego odcinka specjalnego jako pierwszy.

Pierwszy przejazd liczył trzy odcinki specjalne. Były Mistrz Polski jadący Citroenem DS3 R5 na odcinku Dikkebus 1 zajął pierwsze miejsce i objął prowadzenie w Rajdzie Ypres. Drugi kierowca Belg Freddy Loix stracił do Bouffiera 1.6 sekundy. Podczas pierwszego odcinka specjalnego z rywalizacji odpadł wicelider klasyfikacji generalnej ERC, Rosjanin Alaxey Lukyanuk. Rosyjska załoga musiała wycofać się z rywalizacji po dachowaniu.

Z kolei drugi OS Wijtschate 1 padł łupem drugiego francuskiego kierowcy Citroena, Stephane’a Lefebvre. Na mecie wyprzedził swojego rodaka o 1.3 sekundy. Bouffier utrzymał prowadzenie w klasyfikacji rajdu. Dzięki wygraniu trzeciego odcinka Mesen 1 Belg Vincent Verschueren wyprzedził drugiego w klasyfikacji generalnej rajdu rodaka Freddy’ego Loixa.

Po krótkiej przerwie na wymianę opon, pierwszy odcinek drugiej piątkowej pętli wygrał Stephane Lefebvre. Francuz wygrał z Freddy’m Loixem o 1.5 sekundy. Belg powrócił na pozycję wicelidera. Z kolei dwa następne odcinki specjalne wygrał lider rajdu Ypres, Brian Bouffier. Podczas ostatniego OS-u dnia najszybszy okazał się Vincent Vershueren. Bouffier zakończył dzień z przewagą 6.9 sekund nad drugim Freddym Loixa i 17.8 sekundy nad trzecim Verschuerenem.

ERC Junior /ERC3

Po piątkowych OS-ach na prowadzeniu w klasyfikacji WRC Junior i ERC3 był Niemiec Marijan Griebel. Kierowca jadący w Oplu Adamie R2 wygrał pięć z siedmiu odcinków specjalnych. Polska załoga, Jakub Pieniążek/Przemysław Mazur, po dobrej, równej jeździe (dwukrotnie trzecia na OS-ach) zajmowała po pierwszym dniu 4 miejsce w ERC Junior i 5 miejsce wśród ERC3. Na drugim miejscu plasował się Brytyjczyk Cris Igram, który tracił do Marjiana 2.8 sekundy. Wśród kierowców ERC3 trzecie miejsce zajmował Belg Polle Gusens, z kolei w ERC Junior Niemiec Julius Tanner.

Drugi dzień

W sobotę kierowcy Rajdowych Mistrzostw Europy mieli do pokonania aż 10 odcinków specjalnych. OS 8 Kemmelberg 1, który otwierał poranną pętlę, wygrał Stephane Lefebvre z Citroena. Francuz wyprzedził na mecie Belga Freddy’ego Foixa o 1.6 sekundy, dzięki czemu awansował na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Belgijska załoga została nowym liderem rajdu Ypres, ponieważ Brian Bouffier zajął dopiero siódme miejsce na ósmym OS-ie i stracił do Foixa 7.6 sekund. Trzecie miejsce przypadło Krisowi Princenowi, który jechał Peugeotem 208 T16. Kolejny odcinek, przed przerwą na zmianę opon, również padł łupem Stephane’a Lefebvr, który był szybszy o 5.6 sekund od drugiego Freddy’ego Foixa.

Po krótkiej przerwie kolejne trzy odcinki specjalne wygrał francuski kierowca Citroena i dzięki temu awansował w klasyfikacji generalnej na drugą lokatę, tracąc do lidera 11.1 sekundy. Jednak na dwunastym OS-ie Brian Bouffier miał problemy z biegami w swoim samochodzie i spadł w klasyfikacji generalnej. Nowym liderem został jego kolega z zespołu Citroena, Stephane Lefebvre.

Podczas sobotniej popołudniowej pętli na OS14 prowadzenie w Rajdzie Ypres stracił Lefebvre, który złamał skrzynię biegów i wycofał się z rywalizacji. Odcinek Hollebeke 2 wygrał Belg Kris Prinzen, który awansował na drugą lokatę w generalce. Nowym liderem został jego rodak Freddy Loix, który na trzy odcinki specjalne przed końcem miał 45.8 sekund przewagi nad Prinzem i 1.25.4 nad trzecim Verschuerenem. Do końca rajdu spokojnie kontrolował sytuację i dowiózł zwycięstwo do mety. Drugie i trzecie miejsce przypadło jego rodakom: Krisowi Princenowi i Berndowi Casierowi, który wykorzystał błąd Verschuerena na ostatnim odcinku specjalnym.

ERC Junior/ ERC 3

Wśród kierowców ERC Junior i ERC 3 pierwszy sobotni OS wygrał wicelider rajdu, Chris Ingram, przed liderem Marijanem Griebelem, który uzyskał ten sam czas. Łukasz Pieniążek zajął trzecie miejsce. Kolejne dwa OS-y znowu wygrał Brytyjczyk zbliżając się w klasyfikacji do Niemca na 1.5 sekundy. 11 odcinek specjalny z kolei wygrał Rosjanin Nikolay Gryazin. Trzy etapy przed przerwą na serwis należały już z kolei do Griebela, który umocnił się na prowadzeniu z przewagą 25 sekund. Polska załoga Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur świetnie jechała po południu, jednak podczas 16 odcinka specjalnego Watou 2 awarii uległ ich samochód i musieli wycofać się z rywalizacji. Marijan Griebel kontrolował ostatnie kilometry i dowiózł zwycięstwo do mety. Drugi na mecie Brytyjczyk Chris Ingram stracił 30.5 sekundy do zwycięzcy ERC3/ERC Junior i to samo miejsce zajął w obu klasyfikacjach. Trzecie miejsce wśród załóg ERC zajął Poll Geusens, a w klasyfikacji ERC Junior, Julius Tanner.

Klasyfikacja Rajdu Ypres ERC:

1.	Freddy Loix 2.22.15.1
2.	Kris Princen + 56.8
3.	Bernd Casier + 1.19.8
4.	Hermen Kobus + 1.27.0
5.	Vincent Verschueren + 1.32.3
6.	Peter Tsjoen + 2.29.9
7.	Jaromir Tarabus + 2.49.2
8.	Claudie Thange + 3.52.0
9.	Kevin Demaerschalk + 5.56.4
10.	Antonin Tlusak + 7.46.0
Image © FIA ERC

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE