Menu

Red Bull i Aston Martin ujawniają AM-RB 001 zaprojektowany przez Adriana Neweya

AM-RB 001

Red Bull wraz z Astonem Martinem zaprezentowali model hiper samochodu AM-RB 001 zaprojektowanego przez Adriana Neweya.

Newey pracował nad projektem w ramach współpracy Red Bulla z Astonem Martinem, który zapewniał, że będzie to samochód szybszy od maszyny Formuły 1 na najszybszych torach świata.

Wiadomo, że samochód dysponuje silnikiem V12, a jego konstrukcja została wykonana z włókna węglowego, dzięki czemu stosunek mocy do masy wynosi 1:1. Oznacza to, że AM-RB 001 posiada osiągi porównywalne do obecnych prototypów LMP1.

Długo żywiłem pragnienie, aby zaprojektować samochód drogowy. Formacja Red Bull Advanced Technologies pozwoliła mi wykonać krok ku realizacji tej ambicji i uważałem, że powinniśmy współpracować z producentem samochodów. Aston Martin był na szczycie mojej listy – mówił Adrian Newey.

Zawsze byłem nieugięty w opinii, że AM-RB 001 powinien być prawdziwym samochodem drogowym, który będzie także w stanie znosić ekstremalne osiągi na torze, a to oznacza, że musi być samochodem dwóch charakterów. To sekret, który próbowaliśmy wprowadzić do tego samochodu – technologia, która pozwoli, że będzie potulny i wygodny, ale z ogromnymi możliwościami.

Jak dodał Christian Horner, szef zespołu Red Bull Racing: RBR zawsze obierał innowacyjny kurs w naszym ciągłym rozwoju konkurencyjnego samochodu Formuły 1. Koncepcją i modus operandi Red Bull Technologies było wykorzystanie naszej wiedzy, aby wykonać postępy w projektach oraz partnerstwie. Nasza relacja z Aston Martinem oraz realizacja AM-RB 001 jest pionierska i pokrywa się z naszą synergią i chęcią przełomów. AM-RB 001 jest inspirującym produktem tego wspólnego ducha.

AM-RB 001
Image © Red Bull Racing / Getty Images

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE