Menu

STCC: Wyścig otwarcia w Falkenberg dla Richarda Göranssona

Pierwszy wyścig STCC w Falkenberg

Czwarta runda Skandynawskich Wyścigów Samochodów Turystycznych odbyła się na wschodnim wybrzeżu Szwecji niedaleko miejscowości Falkenberg.

Wyścig otwarcia czwartej rundy STCC zapowiadał się bardzo emocjonująco, po tym jak w Q1 było dużo niespodzianek i z pierwszej linii startowej ruszył niebieski Ford Mondeo prowadzony przez Rasmusa Mårthena, który nie startował w trzeciej rundzie z powodu prac nad samochodem. Ostatni raz Ford w STCC zdobył pierwszą linię startową w 1999 roku i od tamtej pory firma ta nie odnosiła znaczących sukcesów.

Uzupełnieniem pierwszej linii był Linus Ohlsson, który po zmianie samochodu z Saaba 9-3 na Nissana Nissmo, do tej pory miał duże problemy z samochodem i nie udało mu się nigdy wejść do pierwszej trójki.

Dalej już bez niespodzianek, Volvo Polestar Cyan Racing przed Seatami z PWR Racing, niestety kilku kierowców nie uzyskało czasu przejazdu, po tym jak Książę Carl Philip Bernadotte wypadł na zakręcie po długiej prostej i naniósł dużo piasku na tor, co było powodem uślizgów samochodu, a prawie wszystkie zespoły zdecydowały się na przejazd jednego okrążenia.

Deszczowa pogoda spowodowała, że każdy z zespołów zdecydował się na opony przejściowe i już na starcie okazało się jak szybkie są na tych oponach samochody Volvo. Göransson i Dahlgren już na pierwszych metrach wystrzelili do przodu i przed pierwszym zakrętem obaj kierowcy wyprzedzili startujących z pierwszej linii zawodników.

Pierwsze okrążenia były bardzo emocjonujące, jednak na trzecim kółku po prostej startowej Książę Carl Philip nie wyrobił się w pierwszym zakręcie i uderzył w Mattiasa Anderssona wypychając go poza tor -Andersson nie miał już szansy powrotu na tor i wycofał się z wyścigu.

Na prowadzeniu plasowały się dwa samochody Polestar Cyan Racing, a zaraz za nimi dwa Seaty z PWR Racing. Bardzo zaciekła walka pomiędzy Göranssonem i Dahlgrenem o pierwsze miejsce trwała aż pięć okrążeć do czasu, gdy niespodziewanie jadąca na trzecim miejscu Emma Kimilainen zaatakowała Dahlgrena i delikatnie uderzyła w jego tył powodując obrót samochodu i wypadniecie poza tor. Po tej kolizji Dahlgren musiał wycofać się z rywalizacji.

Emma Kimilainen po kolizji z Dahlgrenem przebiła przednią oponę i była zmuszona zjechać do boksów na zmianę koła, tracąc tym samym swoją drugą pozycję.

Szanse wykorzystał jej kolega z zespołu Johan Kristoffersson, który do samego końca wyścigu starał się wyprzedzić jadącego na pierwszej pozycji Richarda Göranssonan, jednakże on dzielnie się bronił utrzymując prowadzenie do końca.

Jako trzeci na podium znalazł się Linus Ohlsson, którego auto prowadziło się, jak sam powiedział po wyścigu niespodziewanie dobrze w warunkach deszczowych.

Björn Wirdheim znalazł się tuż poza podium tracąc bardzo niewiele do Ohlssona. Na piątej pozycji uplasował się Daniel Haglöf, który startował z ostatniej lokaty po sobotnim wypadku w kwalifikacjach.

Emma Kimilainen, po zmianie przedniego koła wyścig zakończyła na szóstej pozycji tuż przed Reubenem Kressnerem i Księciem Carlem Philipem.

Stawkę zamknął startujący z pierwszego miejsca Rasmus Mårthen, który podczas całego wyścigu borykał się z brakiem przyczepności i na jednym z zakrętów wypadł poza tor.

Dahlgren i Andersson nie ukończyli wyścigu otwarcia po wcześniejszych kolizjach.

Image © Magdalena Dworak

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE