Menu

ERC: Ralfs Sirmacis wygrywa Rajd Estonii

Ralfs Sirmarcis, Arturs Simins

W dniach 15-17 lipca załogi startujące w ERC pojawiły się w Estonii, by rywalizować w kolejnej rundzie Rajdowych Mistrzostw Europy. Wśród zgłoszonych 45 zespołów znalazły się również polskie ekipy (7) z Kajetanem Kajetanowiczem na czele. Najszybszym kierowcą okazał się Ralfs Sirmacis, który skorzystał z nieszczęścia Alexeya Lukyanuka (urwał koło podczas piętnastego odcinka specjalnego i wycofał się z rajdu). Bardzo dobre drugie miejsce zajęła załoga Lotos Rally Team, dzięki czemu Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran powiększyli przewagę w klasyfikacji generalnej ERC.

W pierwszej dziesiątce Rajdu Estonii znalazł się również Jarosław Kołtun, który zajął piąte miejsce oraz Łukasz Habaj, który uplasował się na szóstej pozycji.

Łukasz Pieniążek w klasach ERC3 i ERC Junior zajął dziewiątą pozycję.

Piątek (15.07)

ERC:

W piątek odbył się tylko jeden odcinek specjalny Tartu City, liczący zaledwie 1.33 km. O 19:00 polskiego czasu pierwszy na starcie pojawił się obecny lider klasyfikacji ERC, Kajetan Kajetanowicz. Polak dotarł na metę z czasem 1.12.0 i jak się później okazało, z powodu małego wypadku był dopiero 14. Super Odcinek Specjalny wygrał Rosjanin Alexey Lukyanuk (1.04.5). Drugie miejsce zajął Łotysz Ralfs Sirmacis, który stracił 1.9 sekundy do lidera. Trzecia lokata przypadła czeskiemu kierowcy Jaromirowi Tarabusowi (+2.2). Podczas inauguracyjnego odcinka specjalnego z polskich załóg najlepiej zaprezentował się Łukasz Habaj z Rallytechnology zajmując siódmą lokatę.

ERC2:

W rywalizacji ERC2 wystartowało tylko pięć załóg. Na odcinku Tatru City najlepszy okazał się Estończyk Reiner Aus z czasem 1.07.4 Drugie i trzecie miejsce przypadło jego rodakom Siim Plangiemu (+0.1) oraz Egonowi Kaurowi (+0.7). Załoga Aron Domżała/Szymon Gospodarczyk zajęła czwarte miejsce.

ERC3/ ERC Junior:

Podczas rywalizacji ERC3/ERC Junior wystartowała tylko jedna polska załoga: Łukasz Pieniążek z Przemysławem Mazurem. Na pierwszym odcinku specjalnym zajęli ósme miejsce ze stratą 1.1 sekundy do zwycięzcy. OS Tatru City w klasach ERC3/ERC Junior wygrał Estończyk Mikko Niinemae (1.12.6). Wyprzedził on Węgra Kristofa Klausza (+0.1) oraz Juliusa Tennerta z Niemiec (+0.4).

Sobota (16.07)

ERC:

Sobotnie zmagania liczyły dziewięć odcinków specjalnych. Pierwszy OS Kengu 1 wystartował o 8:30 polskiego czasu. Najszybszy okazał się lider Rajdu Estonii, Alexey Lukyanuk (6.44.1). Drugie miejsce przypadło kierowcy jadącemu w klasie ERC2, Egonowi Kaurowi (1.7 sekund straty). Trzeci był Kajetan Kajetanowicz (+3.0). Kolejne polskie załogi zajęły odpowiednio dziewiąte (Łukasz Habaj) i dziesiąte miejsce (Jarosław Kołtun).

Podczas trzeciego odcinka specjalnego Raiga 1 doszło do dwóch wypadków. Najpierw, jadący jako pierwszy, Estończyk Maait Maarend wypadł z trasy i ugrzązł w rowie (dzięki pomocy kibiców wrócił na trasę), a potem rolował Japończyk Takamoto Katsuta. OS Raiga 1 wygrał Rosjanin Alexey Lukyanuk i umocnił się na prowadzeniu. Popularny „Kajto” tym razem był drugi (+2.3), dzięki czemu awansował na czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej Rajdu Estonii. Kolejne miejsce przypadło Łotyszowi Sirmacisowi.

Po krótkiej przerwie na odcinku specjalnym Kengu 2 najszybszy okazał się łotewski kierowca, Ralfs Sirmacis ( 6.40.8), dzięki czemu awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Estonii. Tym razem lider Alexey Lukyanuk zajął drugą pozycję ze stratą 0.1 sekundy. Kolejny dobry przejazd zanotowała załoga Lotos Rally Team, Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran, którzy zajęli trzecie miejsce. Kolejne polskie załogi zajęły odpowiednio siódme (Jarosław Kołtun), dziewiąte miejsce (Łukasz Habaj) i jedenaste (Tomasz Kasperczyk) w klasie ERC1. Na piątym odcinku specjalnym ponownie najszybsza okazała się trójka: Sirmacis, Lukyanuk i Kajetanowicz.

Po przerwie na serwis na odcinku numer sześć Riia 1 doszło do wypadku Hirokiego Araii, przez co część załóg została spowolniona przez porządkowych. Pomimo małych problemów, ponownie najszybszy okazał się Aleksey Lukyanuk (15.22.1), który wyprzedził na mecie o 10.8 sekundy Ralfsa Sirmacisa oraz o 13.8 sekundy Kajetana Kajetanowicza. Z pozostałych polskich załóg ERC1, Łukasz Habaj był siódmy, Jarosław Kołtun ósmy, a Tomasz Kasperczyk dziesiąty. Również na kolejnym odcinku specjalnym kolejność czołówki się nie zmieniła. Dzięki zajęciu na odcinku Arula 1 trzeciego miejsca, Kajetan Kajetanowicz awansował w klasyfikacji generalnej na trzecią lokatę. Na OS7 dobrze zaprezentował się Jarosław Kołtun, który był szósty. Na ósmej pozycji tym razem znalazł się Łukasz Habaj, a Tomasz Kasperczak był dziesiąty.

Na odcinku Rua 2 najlepszy okazał się Łotysz Ralfs Sirmacis (15.16.7). Tuż za nim uplasował się Alexey Lukyanuk (0.1 sekundy straty). Ponownie na trzeciej pozycji zameldował się Kajetan Kajetanowicz ze stratą 17 sekund. Jarosław Kołtun był szósty, Tomasz Kasperczyk siódmy, a Łukasz Habaj z powodu braku ręcznego hamulca stracił bardzo dużo czasu i przestał się liczyć w walce o dobrą lokatę.

Dziewiąty odcinek specjalny był pechowy dla załogi Lotos Rally Team. Kajetan Kajetanowicz stracił prawie pół sekundy przez uszkodzone wspomaganie kierownicy. Kolejny OS padł łupem Ralfsa Sirmacisa, który wyprzedził Rosjanina Lukyanuka o 0.7 sekundy. Trzeci był lider rajdu w WRC2 Rainer Aus ze stratą 5.8 sekundy straty. Najlepszy z polskich załóg okazał się Jarosław Kołtun, który zajął piątą pozycję. Łukasz Habaj był szósty, a ósmy Tomasz Kasperczak.

Podczas ostatniego odcinka dnia najszybszy okazał się niespodziewanie Estończyk Raul Jeets (1.30.7.). Drugie miejsce przypadło jego rodakowi Rainerowi Ausowi (+2.3), a trzecie Rosjaninowi Lukyanukowi (+2.5). Bardzo dobre czwarte miejsce zajął Łukasz Habaj, tuż za nim uplasował się Kajetan Kajetanowicz. Jarosław Kołtun był siódmy, a ósmy Tomasz Kasperczak.

ERC2:

Wśród kierowców ERC2 od początku sobotnich zmagań rewelacyjnie spisywał się estoński kierowca Egon Kaur, który nie tylko wygrywał odcinki specjalne w klasie ERC2, ale również utrzymywał się w czołówce klasyfikacji generalnej rajdu. Drugie miejsce utrzymywał jego rodak Siim Plangi, który po dwóch porannych sobotnich odcinkach specjalnych tracił do Kaura 6.4 sekund. Trzecie miejsce zajmował kolejny Estończyk Rainer Aus. Ostatnie czwarte miejsce wśród załóg zajmował Aron Domżała. Po kolejnych dwóch OS-ach Polak awansował na trzecią lokatę z kolei Siim Plangi wycofał się z rywalizacji z powodu problemów mechanicznych.

Podczas OS6 najszybszy okazał się Egon Kaur (15.37.0). Tuż za nim uplasował się jego rodak Rainer Aus (+11.1)oraz Aron Domżała (1.08.6), który nie ustrzegł się błędów na trasie. Niestety Polak musiał się wycofać na siódmym odcinku specjalnym z powodu problemów z autem, a w rywalizacji pozostało trzech kierowców. Na miejsce polskiego kierowcy w klasyfikacji generalnej wskoczył Mait Maarend z Estonii. Jednak nie tylko Polak musiał się wycofać, ale również lider Egon Kaur z powodu awarii silnika. Nowym liderem został Rainer Aus, który wygrał dwa ostatnie sobotnie odcinki i umocnił się na prowadzeniu w klasie ERC2.

ERC3/ERC Junior:

W rywalizacji kierowców ERC3 i ERC Junior sobotni poranek rozpoczął najlepiej Estończyk Miko-Ove Niinemae, wygrywając dwa pierwsze odcinki specjalne i umacniając się na prowadzeniu w obu klasyfikacjach. Równie dobrze prezentował się Rosjanin Nikolay Gryazin, który wygrał dwa odcinki specjalne przed przerwą na serwis, dzięki czemu zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu w ERC3 i ERC Junior. Trzecie miejsce zajmował Brytyjczyk Chris Ingram. Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur dzięki równej jeździe do serwisu zjeżdżali na piątej pozycji.

W rywalizacji ERC3/ERC nie zmieniło się zbyt wiele po przerwie na serwis, a dwa kolejne odcinki specjalne padły łupem Miko-Ove Niinemae. Na trzecie miejsce w klasie ERC3/ERC Junior awansował Niemiec Marijan Griebel, który na szóstym odcinku specjalnym był drugi, dzięki czemu wyprzedził Chrisa Ingrama z Wielkiej Brytanii. Łukasz Pieniążek spadł na szóstą lokatę.

Ostatni sobotni OS wygrał Chris Ingram z Wielkiej Brytanii. Tuż za nim uplasował się Marijan Griebel z Niemiec (+0.5). Świetne trzecie miejsce zajął Łukasz Pieniążek, który dzień zakończył na siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej Rajdu Estonii w ERC3/ERC Junior.

Niedziela (17.07)

ERC:

W niedzielę kierowcy rywalizujący w cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy mięli do pokonania sześć odcinków specjalnych. Pierwszy z nich Ristimae 1 liczył 20.32 km. Nie obyło się bez wypadku na trasie - Japończyk Takamoto Katsuta wypadł na pierwszym kilometrze. Najszybszym kierowcą na jedenastym OS-ie okazał się lider Rajdu Estonii, Alexey Lukyanuk (9.53.6). Drugie miejsce zajął Ralfs Sirmacis z Łotwy (+3.3), a trzecia była załoga Lotos Rally Team ze stratą 9.6 sekund. Łukasz Habaj był szósty, a Jarosław Kołtun ósmy. Tomasz Kasperczak na mecie stracił ponad minutę do zwycięzcy.

Na dwunastym odcinku specjalnym ponownie najszybszy okazał się Lukyanuk (6.02.4), który był szybszy zaledwie o 0.6 sekundy od Sirmacisa. Ponownie trzeci okazał się Kajetan Kajetanowicz, który stracił do Rosjanina 2.6 sekundy. Łukasz Habaj ukończył OS na siódmym miejscu, Jarosław Kołtun ponownie był ósmy, a tuż za nim uplasował się Tomasz Kasperczak. Kolejny odcinek specjalny Saverna 1, również padł łupem Alexeya Lukyanuka. Tym razem drugie miejsce przypadło Kajetanowiczowi, zaś trzecie kierowcy ERC2, Siimowi Plangiemu.

Po krótkiej przerwie 14 odcinek specjalny Ristimae 2 ponownie wygrał Alexey Lukyanuk (9.44.5), wyprzedzając Łotysza Ralfsa Sirmacisa o 0.3 sekundy. Kolejne świetne trzecie miejsce zajął popularny „Kajto”. Gdy wydawało się, że Rosjanin spokojnie dowiezie zwycięstwo do końca rajdu, na piętnastym odcinku specjalnym urwał koło i wycofał się z Rajdu Estonii. OS 15 wygrał Portugalczyk Cid. Nowym liderem imprezy został Sirmacis, na drugą pozycję awansowała załoga Lotos Rally Team, a na trzecie kierowca ERC2, Estończyk Rainer Aus. Ostatni odcinek specjalny wygrał zwycięzca całego rajdu Ralfs Sirmacis (3.34.3) przed Jarosławem Kołtunem (+ 1.2) i Siim Plangim (+2.5). Kajetanowicz tym razem był czwarty i ostatecznie zajął drugie miejsce w całym rajdzie. Polak utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej ERC. Dobrze spisali się inni Polacy: Łukasz Habaj był szósty, a Tomasz Kasperczyk dziewiąty.

ERC2:

W klasie ERC2 od początku niedzielnych zmagań świetnie prezentował się Siim Plangi, wracający po awarii samochodu do rywalizacji. W niedzielę wygrał wszystkie odcinki specjalne. Pozostałe miejsca przypadły Rainerowi Ausowi i Maaitowi Maarendowi.

Po przerwie ponownie trzy odcinki specjalne wygrał Siim Plangi i ostatecznie zajął drugie miejsce w klasie ERC2 podczas estońskiego rajdu. Rajd Estonii w ERC2 wygrał Rainer Aus, drugi był Siim Plangi.

ERC3/ERC Junior:

Wśród kierowców klasy ERC3/ERC Junior pierwsze dwa niedzielne OS-y wygrał Niemiec Marijan Griebel. Lider obu klas w Rajdzie Estonii, Miko – Ove Niinemae, cały czas kontrolował sytuację. Łukasz Pieniążek na OS 11 i OS 12 zajmował odpowiednio czwarte i siódme miejsce, z kolei na trzynastym odcinku specjalnym polska załoga okazała się najlepsza i awansowała na piątą pozycję w klasyfikacji Rajdu Estonii.

Kolejne trzy odcinki specjalne padły łupem dwóch kierowców Marijana Griebela (OS14) oraz Gustava Kruudy (OS15, OS16), jednak nie zmieniło to niczego w klasyfikacji generalnej rajdu w ERC3 i ERC Junior. Łukasz Pieniążek jechał spokojnie zajmując nawet drugie miejsce podczas piętnastego odcinka specjalnego, jednak podczas ostatniej próby jego samochód rolował (dojeżdżając na metę) i ostatecznie zakończył rajd na dziewiątej pozycji w ERC3 i ERC Junior.

Klasyfikacja generalna Rajdu Estonii ERC:

  1. Ralfs Sirmacis 1.40.41.9
  2. Kajetan Kajetanowicz +1.30.7
  3. Rainer Aus +3.13.6
  4. Raul Jeets +3.57.7
  5. Jarosław Kołtun +5.01.1
  6. Łukasz Habaj +8.00.8
  7. Mikko-Ove Niinemae +10.13.9
  8. Alexander Mikhailov +10.47.1
  9. Marijan Greibel +10.52.9
  10. Chris Ingram +10.59.3
Image © DPPI

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE