Menu

V8 Supercars: Rekord i zwycięstwo Lowndesa na Queensland Raceway

Craig Lowndes podczas Supercars Coates Hire Ipswich SuperSprint

Craig Lowndes wygrał wyścig nr 17 sezonu Virgin Australia Supercars Championship. Tym samym powiększył rekord wygranych na Queensland Raceway do 12-stu, osobistą pulę zwycięstw do 105 oraz zrównał się w ilości zwycięstw (80) z Markiem Skeife.

Z pole position po raz 71 startował sześciokrotny Mistrz serii Jamie Whincup, co było jego własnym rekordem.

Już na starcie legenda serii uciekła od kolegi z Triple Eight Engineering i kierowca wyrobił sobie ponad dwu sekundową przewagę. Startujący z czwartego miejsca Shane Van Gisbergen szybko wyprzedził Chaza Mosterta i na czele doszło do powtórki z wczorajszej rywalizacji, tylko w odwrotnej kolejności. Nie trwało to długo. James Courtney spowodował wypadek Scotta Pye'a oraz jego wypadnięcie z toru, jednak po chwili powrócił na tor. W tym czasie zaczęła się seria postojów. SVG wjechał tuż za Whincupem, ale tym razem obeszło się bez opóźnień.

Gdy wydawało się, że stawka uformowała się na dobre, Scott Pye miał problemy na hamowaniu i wypadł z toru. To spowodowało wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Zmiana opon okazała się zabójcza dla SVG, gdyż zawodnik zjechał zaraz za Whincupem i musiał czekać na stanowisku aż załoga obsłuży jego kolegę zespołowego. To sprawiło, że wrócił na tor na 12-stej pozycji. Pierwsze dwie pozycje się nie zmieniły - Lowndes jechał pierwszy, a za nim Whincup. Trzeci był Winterbottom, jednak krótko po wznowieniu wyścigu musiał uznać wyższość Caruso, a następnie Mosterta.

Chwile po tym na torze rozpoczęła się walka o trzecie miejsce, w której zwycięsko odniósł Mostert i uzupełnił podium. Po wyścigu Caruso powiedział, że miał tempo na podium, jednak za późno wyprzedził Winterbottoma, który nie był zadowolony z auta w ten dzień.

Whincup w dalszym ciągu jest liderem serii (1821 pkt), a po dzisiejszym wyścigu powiększył przewagę nad Van Gisbergenem do 110 punktów. Trzeci jest Winterbottom ze stratą 120 punktów, a czwarty Lowndes, który traci już tylko 150 punktów do Whincupa.

Kolejna runda odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia na torze Sydney Motorspork Park i będzie to ostatnia runda typu "Sprint", przed trzema rundami "Pirtek Enduro" .

Image © VUE Images / Red Bull Content Pool

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE