Menu

ERC: Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran tryumfatorami Rajdu Rzeszowskiego

Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran

Kajetan Kajetanowicz wygrał 25. edycję Rajdu Rzeszowskiego i powiększył przewagę w klasyfikacji Mistrzostw Europy. Drugie miejsce zajął były Mistrz Polski, Bryan Bouffier, ze stratą 46 sekund. Bardzo dobre trzecie miejsce i zwycięstwo w klasie RMP odniósł Grzegorz Grzyb. Aż 8 załóg, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rajdu, pochodziła z Polski.

Pierwsza pętla

Sobota była ostatnim dniem Rajdu Rzeszowskiego. Ósmy OS Korczyna 1 wystartował o godzinie 9:35. Niezbyt udanie rywalizację tego dnia rozpoczął Filip Nivette (kierowca po piątkowych etapach zajmował wysokie piąte miejsce w klasyfikacji generalnej), który zatrzymał się na pierwszym kilometrze trasy i stracił sporo czasu. Najszybszy na dwudziestoczterokilometrowym odcinku specjalnym okazał się Kajetan Kajetanowicz (13.23.1). Drugie miejsce przypadło kolejnej polskiej załodze – Łukaszowi Habajowi i Piotrowi Wosiowi - która straciła 14.1s do ekipy Lotos Rally Team. Trzeci był wicelider imprezy, Bryan Bouffier (+18.2).

Drugi sobotni odcinek specjalny Wysoka 1 nie był szczęśliwy dla załogi Jarosław Kołtuń/Ireneusz Pleskot. Polska ekipa wpadła do rowu, ale dzięki pomocy kibiców zdołała się wydostać i dojechać do mety z bardzo dużą stratą. Ponowne problemy dotknęły Filipa Nivette. Polski kierowca ukończył dziewiąty OS z awarią hamulców, a klapa od silnika zasłaniała mu i partnerowi widok na trasę. Dodatkowo narzekał na złe ustawienia auta. Ponownie najlepszy okazał się popularny „Kajto”. Załoga Loto Rally Team była szybsza od Bryana Bouffier o zaledwie 0.7s. Trzecie miejsce ponownie przypadło Łukaszowi Habajowi.

Ostatni OS porannej pętli Zagorzyce 1 również wygrała załoga Kajetanowicz/Baran (11.12.9). Polska ekipa ponownie wyprzedziła na mecie Bryana Bouffier, tym razem o 1.9 s. Trzeci Łukasz Habaj stracił do rodaka 9.8s.

Wśród dwóch załóg ERC2, wszystkie trzy poranne sobotnie odcinki wygrał Wojciech Chuchała i powiększył przewagę nad Erdim do ponad dziesięciu minut.

W rywalizacji ERC3 doszło do przetasowań. Tomasz Gryc miał wypadek na ósmym odcinku specjalnym i musiał wycofać się z rywalizacji. Po pierwszej sobotniej pętli nadal prowadził Rosjanin Nikołaj Gryazin przed Węgrem Laszlo Nemetem (+24.7) i Rumunem Alexandru Filipem (+51.1).

Druga pętla

Po przerwie na serwis zawodnicy powrócili na trasę Rajdu Rzeszowskiego. Drugi przejazd odcinka specjalnego Korczyna wygrał Bryan Bouffier (13.19.2) pomimo przeciekającej chłodnicy. Bardzo dobre drugie miejsce przypadło Łukaszowi Habajowi (+1.0), dzięki czemu awansował w klasyfikacji generalnej na piątą pozycję. Trzecie miejsce zajął Kajetan Kajetanowicz.

OS12 również padł łupem Bryana Bouffier (5.19.9). Francuz wyprzedził o 1.3s Kajetana Kajetanowicza oraz Łukasza Habaja o 1.8s. Kolejny świetny przejazd zaliczył Jakub Brzeziński, notując szósty czas i pewnie jechał po czwarte miejsce w klasyfikacji imprezy w swoim debiucie w ERC.

Ostatni odcinek specjalny Rajdu Rzeszowskiego liczył 19.82 km. Nie był on szczęśliwy dla dwóch polskich załóg - Wojciech Chuchała złapał gumę natomiast Łukasz Brzeziński uszkodził lewy tył auta, ale utrzymał czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

OS13 wygrał Bryan Bouffier (11.15.2) wyprzedzając Łukasza Habaja o 1.8s oraz zwycięzcę rzeszowskiej imprezy, Kajetana Kajetanowicza o 4.6 s.

W klasie ERC2 nie miał sobie równych Wojciech Chuchała i pomimo błędu na ostatnim OS-ie, Polak wyraźnie wygrał swoją klasę z Węgrem Erdim o przeszło 12 minut.

W ERC3 tryumfował Rosjanin Nikołaj Gryazin przed Laszlo Nemetem i Muratem Bostancim.

Klasyfikacja generalna Rajdu Rzeszowskiego:

1.	Kajetan Kajetanowicz 1.50.17.3
2.	Bryan Bouffier + 50.6
3.	Grzegorz Grzyb + 3.25.3
4.	Jakub Brzeziński + 3.42.7
5.	Łukasz Habaj + 4.06.9
6.	Tomasz Kasperczyk + 4.36.8
7.	Wojciech Chuchała + 4.50.3
8.	Jarosław Kołtun + 5.53.3
9.	Raul Jeets + 6.16.3
10.	Antonin Tlustak + 8.57.9

Image © FIA ERC

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE