Menu

Rusza ósma edycja Columna Medica Baja Poland 2016

Nasser Al-Attiyah

Już po raz ósmy na terenie Szczecina, Drawska Pomorskiego oraz Gminy Dobrej odbędzie się Rajd Columna Medica Baja Poland, który zaliczany jest do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Samochodowej w Rajdach Terenowych.

Po raz kolejny kibice zgromadzeni na odcinkach specjalnych, będą mieli okazję obserwować zmagania światowej czołówki, w tym Nassera Al-Attiyaha, Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachowa, Krzysztofa Hołowczyca, Martina Prokopa, Jakuba Przygońskiego oraz szczecinianki Klaudii Podkalickiej, którzy zmierzą się na ciężkich i wymagających trasach.

Z entuzjazmem do rajdów terenowych podchodzą także władze miasta Szczecina, jak również Gminy Dobrej i Drawska Pomorskiego, na terenach których będzie trwał bój o jak najlepszy czas.

Cieszymy się, że po raz kolejny możemy spotkać się w Szczecinie i powiedzieć o Pucharze Świata Samochodów Terenowych, który po raz ósmy będzie odbywał się w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim - powiedział Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek.

Wiemy, że puchar wpisał się już w pejzaż i krajobraz Szczecina, naszego regionu. Cieszy się zaufaniem kibiców, którzy z przyjemnością oglądają wspaniałe samochody, wspaniałych kierowców, którzy przyjeżdżają z całego świata do Szczecinie.

Od jakiegoś czasu staliśmy się ważnym punktem na mapie rajdów samochodowych, z czego się bardzo cieszymy i chcemy tą piękną tradycję kontynuować.”

Wójt Gminy Dobra, Teresa Dera dodała: Cieszę się bardzo, że po raz kolejny, czyli ósmy, Rajd Columna Medica Baja Poland będzie odbywał się w Gminie Dobra. Zapraszam wszystkich mieszkańców oraz tych wszystkich, którzy zainteresowani są tą formą sportu, aby przyjechali do Gminy Dobra na piękny punkt widokowy, gdzie będzie można podziwiać te piękne samochody, które na tej trasie będą rywalizowały.

Swojego zadowolenia z organizacji Radju Columna Baltica Baja Poland na terenie Drawskiego Pomorskiego nie krył również jego Burmistrz Zbigniew Ptak: Padają słowa ‚ósma edycja’, jednak pod względem ważnej sportowej imprezy, jest to bardzo cenne, że również Drawsko Pomorskie wpisuje się w tą światową edycję Pucharu Świata Samochodów Terenowych. Również cieszy, że tereny bardzo dużego, ze świetną infrastrukturą, poligonu drawskiego służą tego typu rajdom.

Ta edycja będzie szczególna, ponieważ w tej chwili na poligonie przebywają duże grupy wojsk ćwiczących, wojsk Amerykańskich, wojsk Kanadyjskich, a wczoraj przyjechała grupa wojska Holenderskiego i również oni będą obserwatorami Rajdu Columna Medica Baja Poland na terenie poligonu drawskiego.

Myślę, że to bardzo udana impreza, a z punktu widzenia Drawska Pomorskiego bardzo cenna i pożyteczna, pod względem promocji, jak i wizerunku.

Podczas ósmej edycji Rajdu Columna Medica Baja Poland wystartuje także Krzysztof Hołowczyc, choć jego zawodowe starty dobiegły końca. Wielokrotny zwycięzca rajdu przyznał jednak, że z wielką przyjemnością wraca, aby pościgać się podczas tak wymagającego rajdu.

Rzeczywiście patrząc tak retrospektywnie, jest to już ósma edycja i pamiętam, kiedy osiem lat temu zachodziliśmy do Pana Prezydenta i mówiliśmy: ‚Panie Prezydencie zobaczy Pan, że będzie się tutaj działo i będzie coś ciekawego’ - powiedział Krzysztof Hołowczyc.

Chciałbym powiedzieć, że nie tylko jest tu Gmina Dobra, ale jest tu także dobra energia, która otacza ten rajd. Są tu ludzie, którzy spoglądają z dużą życzliwością na imprezę, którą jest bardzo ciężko zorganizować, imprezę która w tej chwili pozyskała nowego sponsora - Columna Media, co dało szansę, że ponownie się odbędzie.

Te wszystkie ważne miejsca, w których będziemy się poruszali, poligon w Drawsku Pomorskim, w Szczecinie i w Gminie Dobra - są to naprawdę unikalne miejsca pod względem sportowym i dają szanse na wspaniała rywalizację.

Moi koledzy rajdowi, Nasser Al-Attiyah, ludzie, którzy wiele rajdów widzieli, jednoznacznie podkreślają, że jest to wyjątkowy rajd o pewnej urokliwości, o takich ciężkich miejscach piaskowych, a także szybkich partiach, więc od strony sportowej jest to naprawdę fantastyczny rajd.

Zdobywaliśmy ten rajd przez wiele lat i wierzę, że przez kolejne lata go utrzymamy, ponieważ organizacja jest na bardzo wysokim poziomie, dostajemy bardzo dobre oceny i bardzo bym chciał abyśmy ten rajd przez kolejne sezony i dziesięciolecia prowadzili.

Startuje tutaj już ósmy raz i parę razy udało się ten rajd wygrać, więc od mojej strony, po oficjalnym zakończeniu kariery, który ogłosiłem w tamtym roku, jadę tutaj z wielką przyjemnością i chciałbym zobaczyć kibiców oraz poczuć tę atmosferę. Raz do roku wsiadam do samochodu rajdowego i mówię tu o Mini rajdowym, ponieważ po raz kolejny będę miał okazję jeździć samochodem przygotowanym przez zespół X-raid, które daje mi szansę walczyć o zwycięstwo, choć będzie bardzo ciężko, jednak o to właśnie chodzi w sporcie i to jest piękne.

Na starcie ciężkiej rywalizacji w klasie T2 stanie także szczecinianka Klaudia Podkalicka, dla której będzie to kolejna tegoroczna rywalizacja, jak również kolejny start w rajdzie Columna Medica Baja Poland.

Bardzo cię cieszę, że po raz kolejny mam możliwość pojawienia się na tym rajdzie i przede wszystkim, że kolejna edycja odbędzie się w Szczecinie, w Drawsku Pomorskim i Dobrej. Mam nadzieję, że co roku będziemy spotykać się w tak doborowym towarzystwie - dodała Klaudia Podkalicka.

Bardzo wielu zawodników ceni sobie ten rajd, a wielu przez cały sezon nie pojawia się na innych odcinkach, jednak do Szczecina, Drawska Pomorskiego oraz Dobrej chcą przyjeżdżać, więc to bardzo nas cieszy.

Dla mnie to jest także dodatkowy stres ponieważ jadę przed własną publicznością. Do wszystkich rajdów mocno się przygotowuję, jednak nie powoduje to we mnie tylu emocji, które wzbudza u mnie Rajd Columna Medica Baja Poland.

Jestem bardzo podekscytowana i cieszę się, że po raz kolejny mogę tutaj być i dziękuję wszystkim organizatorom, sponsorom i władzom za chęci i popieranie nas w tych naszych zmaganiach.

Jacek Czachor: To będzie mój i Marka Dąbrowskiego czwarty start w Columna Medica Baja Poland. Ostatni start we Włoszech zakończyliśmy na trzeciej pozycji, jednak wiemy, że ta impreza będzie dużo trudniejsza.

Będę trzymał kciuki za Krzysztofa Hołowczyca, ponieważ mam nadzieję, że wygra z Nasserem Al-Attiyahą, który w tym roku zdobywa wszystko. My z Markiem będziemy chcieli powalczyć o pierwszą trójkę i zobaczyć z jaką przewagą wygra z nami Krzysztof Hołowczyc, ponieważ tutaj jest bezapelacyjnie liderem.

Mam nadzieję, że będzie dobra pogoda w Drawsku Pomorskim i nie będzie dużo kałuż oraz będzie dobre ściganie, czego powodem jest przyjazd stu dwudziestu samochodów.

Image © BMW AG

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE