Menu

ERC: Kopecky utrzymuje niewielką przewagę nad Łukjaniukiem po drugim dniu Rajdu Barum

Jan Kopecky

Czech Jan Kopecky utrzymuje niewielką przewagę nad drugim w klasyfikacji generalnej rajdu Aleksiejem Łukjanukiem (+0.5 sekundy). Trzecie miejsce zajmuje Bryan Bouffier ze stratą minuty do lidera. Kajetan Kajetanowicz wycofał się z sobotniej rywalizacji po czwartym OS-ie ze względu na awarię samochodu. Łukasz Habaj po sobotnich zmaganiach jest w drugiej dziesiątce.

Poranna pętla liczyła dwa odcinki specjalne. Pierwszy sobotni OS Brezova wygrał lider Rajdu Barum Jan Kopecky z czasem 7:26.0. Drugie miejsce przypadło Aleksiejowi Łukjaniukowi, który stracił do czeskiego kierowcy 1.4 sekundy. Trzeci był Bryan Bouffier ze startą 5.9 s ekundy. Załoga Kajetanowicz / Baran zajęła czwartą lokatę pomimo uszkodzonego zderzaka (+6.1 sekundy), z kolei Łukasz Habaj był dopiero piętnasty.

Trzeci odcinek specjalny Kosiky (22.22 km), również wygrał Jan Kopecky, który zanotował czas w postaci 11:40.8. Na drugim miejscu uplasował się ponownie Aleksiej Łukjaniuk (+1.3 sekundy), a trzecia lokata przypadła Tomasowi Kostce (+3.4 sekundy). Kajetan Kajetanowicz był czwarty ze stratą 5.8 sekund do czeskiego kierowcy Skody, natomiast Łukasz Habaj stracił bardzo dużo czasu ze względu na brak piątego biegu i ostatecznie zajął 32 miejsce.

Po krótkiej przerwie na serwis, ekipy wrócił do rywalizacji na odcinku Hostalkova (13.75 km). Kolejne oesowe zwycięstwo przypadło Janowi Kopecky’emu (6:44.5). Czech na mecie czwartego odcinka specjalnego wyprzedził Rosjanina Łukjaniuka o 2.9 sekundy oraz Bryan’a Bouffier’a o 3.4 sekundy. Załoga Lotos Rally Team tym razem była czwarta.

Na OS-ie Semetin przyspieszył Łukjaniuk wygrywając piąty odcinek specjalny z czasem 6:24.2. Drugi był Jan Kopecky tracąc pięć sekund do Rosjanina, a trzeci Tomas Kostka, który zanotował stratę w postaci +7.2 sekundy, choć awansował na trzecią lokatę w klasyfikacji rajdu.

Niestety do tego odcinka specjalnego nie wyruszyli Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran z powodu awarii silnika.

Łukasz Habaj ukończył OS5 na 12 miejscu.

Na ostatnim szóstym odcinku specjalnym, przed przerwą na serwis, najszybszy okazał się Jan Kopecky (7:21.3). Czech wyprzedził swoich rodaków Kostkę o 5.3 sekundy oraz Valouska o 6.7 sekundy. Łukasz Habaj zajął 11 miejsce i awansował na piętnastą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Wieczorna pętla była ponownie rywalizacją pomiędzy Janem Kopeckym, a Aleksiejem Łukjaniukiem. Dwa odcinki specjalne Kosiky 2 i Hostalkova 2 padły łupem Rosjanina, dzięki czemu na jeden OS przed końcem sobotniej rywalizacji wysunął się na prowadzenie. Mocną odpowiedź na dziewiątym OS-ie dał jednak Jan Kopecky uzyskując czas 6:21.2, wyprzedzając na mecie Łukjanuka o 1.7 sekundy.

Trzy ostatnie sobotnie odcinki w wykonaniu Łukasza Habaja były mieszane. Ostatecznie zakończył dzień w drugiej dziesiątce.

W rywalizacji ERC3/ ERC Junior świetnie dzień zaczął Łukasz Pieniążek zajmując trzecie miejsce (8:04.8) na drugim odcinku specjalnym Brezova, dzięki czemu awansował w klasyfikacji na trzecią lokatę wśród aut ERC3/ ERC Junior. Również podczas odcinka OS3 polska załoga zajęła trzecie miejsce z czasem 12:51.6.

Kolejne odcinki specjalne to równa jazda Pieniążka (OS4 – szóste miejsce, OS5 – druga lokata).

Załoga Pieniążek / Woś świetnie pojechała również szósty odcinek specjalny uzyskując najlepszy czas (8:01.0), dzięki czemu polski zespół awansował na drugie miejsce w klasyfikacji ERC3/ ERC Junior.

Wieczorna pętla w wykonaniu Łukasza Pieniążka była bardzo dobra. Polak cały czas utrzymywał się w czołówce i po sobotniej rywalizacji zajmuje drugie miejsce w klasach ERC3/ERC Junior.

Image © DPPI

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE