Menu

Nowy Autodrom Słomczyn - nowe możliwości dla polskich kierowców

Autodrom Słomczyn

Piątek piętnasty września był wyjątkowy w polskim sporcie motorowym. Tego dnia oficjalnie na Autodromie Słomczyn Prezes Polskiego Związku Motorowego Pan Andrzej Witkowski, Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Kartingowego Pan Mirosław Czub oraz Prezes Automobilklubu Rzemieślnik Pan Sebastian Kołakowski przecięli wstęgę otwierając nowy rozdział w historii tego obiektu.

Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia byli między innymi przedstawiciele władz województwa Mazowieckiego Poseł na Sejm Pan Mirosław Maliszewski, Burmistrz miasta Grójec Pan Jacek Stolarski oraz czołowi działacze Polskiego Związku Motorowego, a także Karol Basz, który jako pierwszy Polak w historii kartingu zdobył w zeszłym roku tytuł Mistrza Świata. Otwarcie takiego obiektu to także ważne wydarzenie dla rozwoju regionu, a w szczególności blisko położonego miasta Grójec.

Nowa zaprojektowana pętla jest efektem konsultacji z Polskim Związkiem Motorowym Zespołem d.s. Torów, CIK-Fia oraz utytułowanymi kierowcami, takimi jak Karol Dąbski i Artur Janosz z Automobilklubu Rzemieślnik reprezentującymi team kartingowy Uniq Racing.

Konfiguracja toru umożliwia realizację różnych imprez sportowych i treningów. Tor samochodowy i kartingowy są połączone w całość i w zależności od potrzeby można rozgrywać zawody dla gokartów, rallycrossu czy super moto. Obiekt będzie jeszcze rozwijany w kierunku ODTJ, gdy powstaną jego kolejne elementy w tym płyta poślizgowa.

Inauguracyjnym wydarzeniem sportowym na Autodromie Słomczyn były zawody kartingowe serii ROTAX kończące sezon tej serii. Karting, to początek ścieżki kariery w sporcie motorowym. Od kartingu zaczynali utytułowani kierowcy tacy jak Michael Schumacher, Robert Kubica, czy Ayrton Senna. Najmłodsi zawodnicy startujący w klasach pokazowych mają zaledwie cztery lata. Być może pośród nich znajduje się przyszły Mistrz Świata F1.

Trzy lata ciężkiej pracy złożyły się na ten nowy tor kartingowy, który jest najlepszy w Polsce i jednym z najlepszych w Europie. Spełnia wszystkie wymogi CIK-FIA. Jest to nowa kuźnia talentów dla wszystkich dyscyplin motorsportu - powiedział Sebastian Kołakowski, Prezes Ak-Rzemieślnik.

Na ten sukces złożyło się wielu ludzi, związanych z Polskim Związkiem Motorowym, Członków Automobilklubu Rzemieślnik i innych Automobilklubów. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich, ale wszystkim w imieniu Zarządu Automobilklubu Rzemieślnik serdecznie dziękuję.

W czasie trwania zawodów Rotax, jako Dyrektor Zawodów nie miałem czasu, żeby zastanawiać się nad faktem, że właśnie otwierają się nowe możliwości dla Polski centralnej. Teraz powoli do mnie dociera, że powstał tor kartingowy na poziomie europejskim, który jest pierwszym etapem do realizacji w przyszłości samochodowego toru wyścigowego.

Zawody przebiegły perfekcyjnie , za co serdecznie dziękuję sędziom, promotorowi Rotaxa oraz całej obsłudze technicznej zawodów.

Trzymajcie kciuki, za kolejne etapy budowy i kolejne zawody - dodał.

Ak-Rzemieślnik Image © Ak-Rzemieślnik

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE